Вартість позикового капіталу

Оцінка вартості позикового капіталу проводиться з урахуванням ефекту "податкового щита". Оскільки виплати по обслуговуванню боргу (відсотків за кредит і інших форм цього обслуговування) відносяться на витрати, вони зменшують розмір бази оподаткування підприємства, а відповідно знижують розмір вартості позикового капіталу на ставку податку на прибуток. Податковий коректор є множником: (1 – Ннп), де Ннп – ставка податку на прибуток, виражена десятковим дробом.

Залучення позикового капіталу завжди пов'язане з поворотним грошовим потоком не тільки по обслуговуванню довга, але і по погашенню зобов'язання по основній сумі цього боргу. Це генерує особливі види інвестиційних ризиків, найбільш небезпечних за своїми наслідками. Такі ризики виявляються незалежно від форм і умов залучення позикового капіталу.

Вартість фінансового кредиту оцінюється в розрізі двох основних джерел його надання на сучасному етапі – банківського кредиту і фінансового лізингу.

Вартість банківського кредиту, не дивлячись на різноманіття його видів, форм і умов, визначається на основі ставки відсотка за кредит, яка формує основні витрати по його обслуговуванню. Ця ставка в процесі оцінки вимагає внесення двох уточнень: вона повинна бути збільшена на розмір інших витрат підприємства, обумовлених умовами кредитної угоди (наприклад, страхування кредиту за рахунок позичальника) і зменшена на ставку податку на прибуток з метою віддзеркалення реальних витрат підприємства.

З урахуванням цих положень вартість позикового капіталу у формі банківського кредиту оцінюється по наступній формулі:

де - вартість позикового капіталу у формі банківського кредиту;

- ставка відсотка за банківський кредит;

- ставка податку на прибуток;

- відношення витрат по залученню банківського кредиту до його суми.

Якщо підприємство не несе додаткових витрат по залученню банківського кредиту або якщо ці витрати неістотні по відношенню до суми коштів, що привертаються, то приведена формула оцінки використовується без її знаменника.

Вартість фінансового лізингу- - однієї з сучасних форм залучення фінансового кредиту- - визначається на основі ставки лізингових платежів (лізингової ставки). При цьому слід враховувати, що ця ставка включає дві складові — а) поступове повернення суми основного боргу (він є річною нормою амортизації активу, привернутого на умовах фінансового лізингу, відповідно до якого після його оплати він передається у власність орендареві); б) вартість безпосереднього обслуговування лізингового боргу. З урахуванням цих особливостей вартість фінансового лізингу визначається вирішенням рівняння:

,

де - вартість позикового капіталу, що привертається на умовах фінансового лізингу;

- річна лізингова ставка;

- ставка податку на прибуток;

- рівень витрат по залученню активу на умовах фінансового лізингу до вартості цього активу;

- термін фінансового лізингу.

Вартість позикового капіталу, що привертається за рахунок емісії облігацій, оцінюється на базі ставки купонного відсотка по ній, що формує суму періодичних купонних виплат. Якщо облігація продається на інших умовах, то базою оцінки виступає загальна сума дисконту по ній, що виплачується при погашенні. У першому випадку оцінка здійснюється по формулі:

де - вартість позикового капіталу, що привертається за рахунок емісії облігацій;

- ставка купонного відсотка по облігації;

- ставка податку на прибуток;

- рівень емісійних витрат по відношенню до об'єму емісії.

У разі процентної облігації, сума відсотків по яких виплачується в кінці періоду, вартість позикового капіталу визначається по формулі:

,

де - вартість позикового капіталу, що привертається за рахунок емісії облігації з виплатою всієї суми відсотків в кінці періоду;

- загальна сума відсотків по облігації;

- номінальна вартість облігації;

- ставка податку на прибуток;

- рівень емісійних витрат по відношенню до суми привернутих за рахунок емісії коштів;

- термін погашення облігації.

У разі дисконтної облігації вартість позикового капіталу визначається по формулі:

,

де Д - дисконт по облігації.

Вартість товарного (комерційного) кредиту оцінюється в розрізі двох форм його надання: а) по кредиту у формі короткострокового відстрочення платежу; б) по кредиту у формі відстрочення платежу, оформленого векселем.

Вартість товарного (комерційного) кредиту, що надається у формі короткострокового відстрочення платежу. Вартість кожного такого кредиту оцінюється розміром знижки з ціни продукції, при здійсненні наявного платежу за неї. Тобто, вартість товарного кредиту в цій формі визначається як ефективна річна ставка відсотка на основі ставки знижки за період часу, відповідний нормальному терміну розрахунків.

Розрахунок вартості товарного (комерційного) кредиту, що надається у формі короткострокового відстрочення платежу, здійснюється по формулі:

,

де - вартість товарного (комерційного) кредиту, що надається на умовах короткострокового відстрочення платежу;

- ставка цінової знижки при здійсненні наявного платежу за продукцію;

- період надання відстрочення платежу за продукцію, в днях.

Вартість товарного (комерційного) кредиту у формі відстрочення платежу з оформленням векселя формується на тих же умовах, що і облігації, проте повинна враховувати при цьому втрату цінової знижки за наявний платіж за продукцію (яка відповідає рівню витрат по емісії облігацій).








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1280;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.