Експертні системи в логістиці
Під експертними системами в логістиці розуміють спеціальні системні програми (зараз в основному комп'ютерні), що допомагають фахівцям приймати рішення, зв'язані з управлінням матеріальними потоками. Експертна система може акумулювати знання і досвід декількох фахівців-експертів, що працюють у різних областях. Праця висококваліфікованих експертів коштує дорого, однак, як правило, потрібна не повсякденно. Можливість одержати пораду експертів з різних питань за допомогою звертання до комп'ютера дозволяє кваліфіковано вирішувати складні задачі, підвищує продуктивність праці персоналу й у той же час не вимагає витрат на утримання штату високооплачуваних фахівців.
Застосування експертних систем дозволяє:
— приймати швидкі і якісні рішення в області керування матеріальними потоками;
— готувати досвідчених фахівців за відносно більш короткий проміжок часу;
— зберігати «ноу-хау» компанії, тому що персонал, що користається системою, не може винести за межі компанії досвід і знання, що містяться в експертній системі;
— використовувати досвід і знання висококваліфікованих фахівців на непрестижних, небезпечних, нудних і тому подібних робітників місцях.
До недоліків експертних систем варто віднести обмежену можливість використання «здорового глузду». Логістичні процеси включають безліч операцій з різноманітними вантажами. Врахувати всі особливості в експертній програмі неможливо. Тому, щоб не поставити коробці вагою в сто кілограмів на коробку вагою в п'ять кілограмів здоровим глуздом, що доповнює знання експертної системи, повинний володіти користувач.
Експертні системи застосовуються на різних стадіях логістичного процесу, полегшуючи рішення проблем, що вимагають значного досвіду і витрат часу. Наприклад, на складі, при ухваленні рішення про поповнення запасів, коли менеджеру необхідно оцінити великий обсяг різноманітної інформації: очікувані ціни в розрізі закуповуваних товарів, тарифи на доставку, необхідність одночасного поповнення запасів по різних позиціях асортименту і т.д. Використання тут експертних систем дозволяє приймати не тільки правильні, але і швидкі рішення, що найчастіше не менш важливо.
Як приклад використання експертних систем у складському господарстві приведемо систему («помічник у складському менеджменті»), розроблену для логістичного відділу Військово-повітряних сил США. Відділ обслуговує понад 19 тис. літаків по усьому світі. Складська система відділу містить більше 900 тис. найменувань запасних частин для літаків. Використання названої експертної системи дозволило на 8-10% підвищити ефективність вирішення звичайних проблем. Ефективність рішення питань у складних ситуаціях зросла на 15-18%.
Спілкування з експертними програмами за короткий проміжок часу формує досвідченого фахівця. У той же час, задача підвищення навчальних можливостей експертних систем є сьогодні актуальною, тому що більшість програм не пояснюють користувачу причини рішень, що рекомендуються для виконання в результаті експертного дослідження.
ТЕМА 7
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 769;