Окремі представники

Метанол (метиловий спирт (СН3ОН) –безбарвна рідина з характерним спиртовим запахом, дуже отруйний. Діє переважно на нервову і судинну систему, характеризується різко вираженою кумулюючою дією. Вживання 5-10 мл метанолу приводить до тяжкого отруєння, що супроводжується незворотньою втратою зору, а прийом 30 мл і більше – смертельний. У пароподібному стані метанол сильно подразнює дихальні шляхи і слизові оболонки очей, проникає через шкіру, уражує зорові нерви і сітчатку ока.

Промисловим методом його одержання є синтез з “водяного газу” у присутності каталізаторів при нагріванні під тиском:

 

 

Раніше метанол одержували перегонкою деревини без доступу повітря.

Метанол широко використовують у якості розчинника і вихідного продукту в хімічній промисловості для одержання органічних барвників, фармацевтичних препаратів і приготування низько-замерзаючих сумішей.

Етанол (етиловий спирт) (С2Н5ОН) –безколірна рідина з характерним спиртовим запахом. Етанол – наркотик, діє збудливо на організм. Його довготривале вживання може викликати важкі хронічні захворювання нервової, травної та серцево-судинної систем, печінки та ін.

Основним промисловим способом одержання технічного етилового спирту є каталітична гідратація етилену:

 

 

Промислове значення має метод гідрування оцтового альдегіду воднем над нікелевим каталізатором.

Етанол одержують також методом спиртового бродіння цукрової сировини. Для одержання технічного етанолу в якості сировини використовують (целюлозу) клітковину, яку спочатку піддають гідролізу, а одержану глюкозу зброджують на спирт. Для одержання харчового етилового спирту використовують харчову сировину, багату на крохмаль (зерно, картоплю, рис), ягоди та фрукти або відходи цукрового виробництва.

Етанол використовують для одержання синтетичного каучука, синтезу органічних барвників, фармацевтичних препаратів, миючих та низько-замерзаючих сумішей або як розчинник, а також у харчовій промисловості. Сьогодні розглядається можливість використання етанолу як високо-октанової добавки до моторного палива, хоча в деяких країнах (Бразілія, США) ця проблема вже вирішена.

 

ОДНОАТОМНІ НЕНАСИЧЕНІ СПИРТИ (АЛКЕНОЛИ, АЛКІНОЛИ)

 

Ненасиченими називаються такі спирти, у яких гідроксильна ОН-група зв’язана з атомом вуглецю ненасиченого вуглеводня. Їх назви за замісниковою номенклатурою складаються з назви вуглеводня і суфікса -ол. Нумерацію головного ланцюга починають з того кінця, ближче до якого знаходиться ОН-група. Назви за радикало-функціональною номенклатурою утворюються аналогічно до назв насичених спиртів (табл.2).

Таблиця 2

Назва ненасичених спиртів

 

Формула Номенклатура
Замісникова Радикало-функціональна
Етенол (нестійкий) Вініловий спирт
2-Пропен-1-ол Аліловий спирт
2-Пропін-1-ол Пропаргіловий спирт
3-Бутен-2-ол  
2-Метил-3-бутин-2-ол  
2-Метил-5-гексен-3-ин-2-ол (Спирт Назарова)  

 

Найпростіший представник - вініловий спирт у вільному стані не існує, тому що спирти з гідроксильною групою при вуглеці з подвійним зв’язком нестійкі, вони ізомеризуються в альдегіди та кетони (правило А.П.Ельтекова-Ерленмейєра). Натомість етери і естери вінілового спирту стійкі і застосовуються для одержання полімерів, наприклад:

Вінілбутиловий етер Вінілацетат

 

Аліловий спирт використовують для одержання гліцеролу, акролеїну, акрилової кислоти. Одержання алілового спирту викладено на стор . Етери алілового спирту застосовують для одержання пластичних мас.

Пропаргіловий спирт використовують в органічному синтезі.

Спирти Назарова - третинні вінілацетиленові (єнінові) спирти, одержують за реакцією Фаворського (див.стор.):

 

Вінілацетилен Ацетон Спирт Назарова

 

Спирти Назарова здатні до реакцій полімеризації з утворенням високо-якісних універсальних клеїв.

 

АРОМАТИЧНІ СПИРТИ

 

Ароматичні спирти - сполуки, у яких гідроксильна група зв'язана з атомом вуглецю бокового ланцюга алкілароматичного вуглеводня.

 

Фенілметанол 1-Фенілетанол 2-Фенілетанол

(бензиловий спирт) (α-фенілетиловий спирт) (β-фенілетиловий спирт)

 

За номенклатурою IUPAC їх назви утворюють шляхом додавання назви арильного радикалу (Аr) до назви алканолу. Застосовують також тривіальні назви.

 

Способи одержання

1. Гідроліз галагенопохідних:

 

2. Відновлення бензальдегіду:

 

 

3. Синтез за допомогою оксиду етилену:

 

4. Реакція Канніццаро:

 

 

5. Відновлення естерів ароматичних кислот:

 

 








Дата добавления: 2016-02-13; просмотров: 1118;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.