ФІЗИЧНІ ТА ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

 

Гліцерол за своїми властивостями нагадує гліколі. Це в’язка висококипляча рідина. Він гігроскопічний і добре розчиняється у воді.

Кислотні властивості

За кислотністю гліцерол перевищує гліколь внаслідок взаємного індуктивного впливу (-І-еф.) трьох гідроксильних груп. Так, з гідроксидами важких металів утворюються комплексні сполуки - гліцерати:

 

Утворення естерів

Практичне значення має повний естер гліцеролу та нітратної кислоти - тринітрат гліцеролу, що застосовується у виробництві вибухових речовин і ліків (1% р-н - серцеві ліки, просочена ним деревинна тирса або інфузорна глина - динаміт):

 

 

Тринітрат гліцеролу (нітрогліцерин) – важка оливоподібна рідина (густина 1,6), нерозчинна у воді, але легко розчиняється у спирті. Найхарактерніша властивість нітрогліцерину – здатність вибухати з великою силою від удару або детонації, тобто вибуху іншої речовини. Вибух супроводжується виділенням великого об’єму сильно нагрітих газів; так, наприклад із 4 молей (350 г) нітрогліцерину утворюється 348 л газоподібних продуктів (при нормальних умовах):

 

 

Для технічних цілей використовують не чистий нітрогліцерин а “динаміт”, що містить, окрім нітрогліцерину, наповнювачі, стабілізатори тощо. Динаміт безпечніший у використанні. Він був винайдений і запатентований А.Нобелем у 1867 р.

Взаємодією гліцеролу з карбоновими кислотами або їх ангідридами також одержують відповідні естери:

Триацетат гліцеролу

 








Дата добавления: 2016-02-13; просмотров: 1124;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.