Заміщення гідроксильної групи на галоген.

При взаємодії спиртів з HCl, HBr тощо, відбувається заміщення НО-групи на галоген:

С2Н5—ОН + НСІ С2Н5—СІ + Н2О

 

Легше всього вступають у реакцію третинні спирти за механізмом SN1:

 

потім вторинні і нарешті первинні (механізм SN2):

 

 

 

Взаємодія з галогенонуклеофілами PCl5, PCl3, SOCl2, також веде до утворення алкілгалогенідів з майже кількісним виходом:

 

С2Н5—ОН + РСІ5 С2Н5—СІ + РОСІ3 + НСІ

Оксохлорид

фосфору

 

3. Реакція утворення естерів (естерифікація):

При взаємодії спиртів з органічними кислотами утворюються естери, які можна розглядати як похідні спиртів, у яких атом водню ОН-групи замінено на залишок кислоти –ацил:

 

.

 

Тому таку реакцію ще називають реакцією ацилювання спиртів:

 

Естерифікація протікає у присутності каталізаторів – сильних мінеральних кислот (конц.H2SO4, H3PO4 тощо). Реакція естерифікації є зворотньою і називається гідролізом естеру.

Методом мічених атомів (ізотоп С13) встановлено, що в реакції естерифікації вода завжди утворюється за рахунок (НО) кислоти та (Н) спирту. Тому первинні спирти легко реагують з карбоновими кислотами, вторинні уже з меншою швидкістю, третинні спирти реагують важко.

 

4. Дегідратація спиртів (реакція Е)

 

Реакцією дегідратації зі спиртів отримують алкени та алкадієни. Дегідратація протікає при нагріванні спирту з концентрованою сульфатною або фосфатною кислотами (а також АІ2О3, кислих солей цих кислот та ін.).

Встановлено, що легше дегідратуються третинні спирти за механізмом Е1, потім вторинні і далі первинні – за механізмом Е2.

Дегідратація третинного спирту за механізмом Е1 протікає через стадію утворення карбокатіона і часто супроводжується реакцією SN1:

 

Алкоксонієвий Стабільний

катіон карбокатіон

 

Дегідратація спиртів складної будови підпорядковується правилу Зайцева. Відщеплення водню (для утворення води) відбувається від сусіднього найменше гідрогенізованого атома вуглецю:

 

 

Реакції дегідратації бувають не тільки внутрішньомолекулярними але і міжмолекулярними. В результаті міжмолекулярної дегідратації утворюються етери:

 

Н+

С2Н5-ОН + НО-С2Н5 С2Н5-О-С2Н5

2О Диетиловий етер

 

Перегрупування Вагнера-Мейєрвейна.

У реакціях, які протікають за механізмом Е1 з утворенням карбокатіонів, можлива міграція алкільних груп (ретропінаколінове перегрупування). Перегрупування такого типу характерні для тих випадків, коли замісники (НО, НаІ тощо) перебувають в α-положенні до четвертинного атома вуглецю:

 

Окиснення спиртів.

 

При окисненні спиртів за допомогою KMnO4, K2Cr2O7, CrO3 або О2 у присутності Сu утворюються альдегіди, кетони або карбонові кислоти залежно від природи спиртів.

Первинні спирти утворюють альдегіди. Останні можуть в умовах реакції окиснюватися до карбонових кислот:

 

Оцтовий альдегід Оцтова кислота

 

Вторинні спирти утворюють кетони:

 

Третинні спирти окиснюються важко з розривом зв’язку С-С та з утворенням суміші кислот і кетонів:

 

2-Метил-2-бутанол

 








Дата добавления: 2016-02-13; просмотров: 1092;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.