Поняття наукової проблеми

Проблема змушує суспільство вчитися, розвивати знання, експериментувати і спостерігати. Наука починається з проблем, а не з спостережень, хоча спостереження можуть породити проблему.

Коли дослідник приступає до наукового дослідження, він вже має деяке уявлення, концепцію того, що він збирається вивчати. Різні дослідники мають можливість виходити з різних концепцій, чиїхось або своїх особистих. Ю.К. Бабанський з цього приводу пише, що наукове дослідження починається з аналізу теорії і практики вирішення тієї чи іншої проблеми, відображених у науковій літературі.

«Правильне формулювання завдання - це проблема не менш складна, ніж саме рішення завдання й не треба сподіватися, що хтось інший цілком зробить це за вас» це вислів належить Н.С. Бахвалова.

Усвідомленої завданням, що стоїть перед вченим завжди є рішення певної проблеми за допомогою побудови теорії, яка вирішує цю проблему шляхом, наприклад, пояснення несподіваних або раніше не пояснених спостережень. Разом з тим кожна цікава нова теорія породжує нові проблеми-проблеми узгодження її з наявними теоріями проблеми, пов'язані з проведенням нових і раніше не мислимих перевірок спостереженням. І її плідність оцінюється головним чином по тих нових проблем, які вона породжує. Найбільш вагомий внесок у зростання наукового знання, який може зробити теорія, складається з нових, породжуваних нею проблем. Саме тому ми розуміємо науку і зростання знання як те, що завжди починається з проблем і завжди закінчується проблемами - проблемами зростаючою глибини - і характеризується зростаючою здатністю до висування нових проблем.

Проблема (грец.. Προβλήμα) - положення, умова, питання, об'єкт, який створює невизначеність, скрута, спонукає до дії і пов'язаний з надмірністю або нестачею процесора (спеціаліста), знань, ресурсів, регламенту (впорядкованості, алгоритму, програми) спонукає до дії або обмежує його і відповідно недозволена або небажаний.

Проблема - це риторичне питання, який дослідник задає природі, але відповідати на нього має він сам. Наведемо і філософську трактування поняття «проблема». «Проблема» - об'єктивно виникає в ході розвитку пізнання питання або комплекс питань, вирішення яких представляє істотний практичний або теоретичний інтерес ».

Сутність проблеми для людини така, що вимагає аналізу, оцінки, формування ідеї, концепції для пошуку відповіді (вирішення проблеми) з перевіркою і підтвердженням досвідом.

Проблемою переважно називається питання, що не має однозначного рішення (ступінь невизначеності). Невизначеністю проблема відрізняється від завдання. Сукупність можливих питань взаємопов'язаних об'єктом розгляду називається проблематикою.

Якщо проблема позначена і сформульована у вигляді ідеї, концепції, то це значить, що можна приступати до постановки задачі щодо її вирішення. При введенні в культуру російської мови поняття проблема зазнало трансформацію. У західній культурі проблема - завдання вимагає вирішення. У російській культурі проблема - стратегічний етап вирішення завдання, на ідейно-концептуальному рівні, коли неявно безліч умов, перелік яких може бути формалізований і врахований у постановці завдання (перелік умов, параметрів, крайові умови (межа значень) яких включені в умови завдання).

Наукова проблема - це усвідомлення, формулювання концепції про незнання.

Чим складніший об'єкт розгляду (чим складніше обрана тема), тим більше неоднозначних, невизначених питань (проблем) воно буде вміщати, і тим складніше для формулювання завдання і для пошуку рішень будуть проблеми, то є проблематика наукового твору повинна вміщати класифікацію і розстановку пріоритетів у напрямку .

Постановка проблеми - початок будь-якого дослідження.

У незмінних умовах, до яких пристосовується людина, світ для нього безпроблемне. Проблеми породжуються мінливістю світу і духовної активністю людей.

Проблема наукового пізнання - теоретичний або фактичний питання, що вимагає дозволу.

Наукова проблема – питання, що потребує наукового вирішення; завдання для пошуку невідомого; сукупність нових діалектично складних теоретичних або практичних питань, які суперечать існуючим знанням або прикладним методикам у конкретній науці і потребують вирішення за допомогою наукових досліджень.

Проблема у науці – це суперечлива ситуація, яка вимагає свого вирішення. Така ситуація найчастіше виникає в результаті відкриття нових фактів, які явно не вкладаються в межі колишніх теоретичних уявлень, тобто коли жодна з теорій не може пояснити щойно виявлені факти.








Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 1291;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.