Цілі адміністративно-державного управління, їх юридичне та ресурсне забезпечення
Адміністративно-державне управління, базуючись на законах і принципах загальної теорії управління, а також підходах, які сформувалися в теорії менеджменту, як і інші системи управління має цілі функціонування.
Цілі в менеджменті – це те, заради чого створюється або функціонує організація, а також процес управління в ній.
Адміністративно-державне управління слід розглядати як процес, що здійснюється в адміністративно-державних системах різного рівня (національному, регіональному, місцевому, організаційному тощо).
Цілі адміністративно-державного управління в сучасних умовах формуються з урахуванням зовнішнього оточення адміністративно-державної системи та її місця в системі органів державного управління.
Організація може мати різні цілі, особливо це відноситься до організацій різних типів. Організації, що займаються бізнесом, зосереджені, головним чином, на створенні певних видів товарів та послуг в рамках специфічних обмежень – по витратах та прибутку, що отримується. Це їх завдання відображено в таких цілях, як рентабельність (прибутковість) та доходність. Державні органи, а також некомерційні організації (спілки, партії та т. ін.) не прагнуть отримувати прибуток. Але їх хвилюють витрати. І це знаходить відображення в составі цілей, сформульованих як надання конкретних послуг в рамах окреслених бюджетних обмежень.
Організації, звикло, мають не одну, а кілька цілей. Наприклад, щоб отримати прибуток, бізнес повинен сформулювати цілі в таких галузях, як доля ринку, розробка нової продукції, якість послуг, підготовка та підбір керівників і навіть соціальна відповідальність. Некомерційні організації, до яких відносяться і державні установи, також мають різноманітні цілі, але, напевно, вони будуть приділяти більш уваги соціальній відповідальності. Орієнтація, яка визначається цілями, пронизує усі наступні рішення адміністративного менеджменту. Сукупність цілей державних органів складає державну політику.
В органах державної влади, що відносяться до групи державних некомерційних організацій, цілі можуть бути встановлені вищестоячим органом управління, або формуватися адміністративним менеджментом даного державного органу. Особливістю встановлення цілей системи державного управління, зокрема, конкретних органів виконавчої влади, є безперечне використання нормативних документів (Конституції держави, законів про органи влади, програм дій Уряду, національних і державних програм та ін.). Як правило, в цих документах цілі системи чи її окремих елементів визначаються досить чітко та ясно. До того ж є можливість звернутися до матеріалів з історії системи та виявити за їх допомогою ті реальні суспільні проблеми, що зумовили створення того чи іншого органу, а також прослідкувати генеральну тенденцію його розвитку. Схематично система управління державною установою та формування системи її цілей наведена на рис. 3.1, 3.2.
Зовнішнє середовище
Установки,
цілі
|
|
|
| |||||
|
|
Система управління державною установою
Рис. 3.1. Система управління державною установою та формування системи її цілей
1.Соці-
ально-еко-
номічні цілі
2. Місія
3. Загальні дов-
гострокові страте-
гічні цілі організації
4. Специфічні цілі ор-
ганізації в окремих, найбільш
важливих сферах діялності
5. Цілі окремих відділень (управлінь)
6. Цілі підрозділів (відділів)
7. Особисті цілі:
виконання
цілі особистого розвитку
Рис. 3.2. Ієрархія цілей державної організації
Одним з найбільш прийнятних методів формування цілей у органах державної виконавчої влади і місцевого самоврядування є популярний метод управління, який володіє потенційними можливостями об'єднати планування і контроль у складній галузі людських ресурсів, є управління за цілями, (у скороченні МВО: management by objectives). Крім того, МВО - ще і спосіб мотивації, котрий допомагає перебороти деякі негативні впливи контролю на поведінку працівника.
Процес управління за цілями містить чотири взаємозалежних і взаємопов'язаних етапи (рис. 3.3).
|
|
Рис. 3.3. Етапи процесу управління за цілями
Цілі адміністративно-державного управління базуються на законності, тобто методі і режимі діяльності органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Під законністю розуміють систему юридичних правил, норм, засобів і гарантій з відповідними їм державними структурами, покликану забезпечувати практичну реалізацію законів та інших нормативних актів [27, с. 125].
Ресурсне забезпечення цілей адміністративно-державного управління – це сукупність ресурсів, що необхідні для їх формуванні та реалізації. В менеджменті до основних ресурсів, що забезпечують досягнення цілей, відносять матеріальні, людські, фінансові ресурси, а в деяких випадках – інформацію та час, необхідний для досягнення цілей.
Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 763;