Поняття конкурентоспроможностi турпродукту
В умовах ринкових вiдносин ключовими цiлями успiху у конкурентнiй боротьбi є максимальне задоволення потреб споживачiв i забезпечення на цiй основi високого рiвня конкурентоспроможностi продукту. Конкурентоспроможність турпродукту – вирiшальний фактор комерцiйного успiху в умовах конкурентного ринку.
Пiд конкурентоспроможнiстю турпродукту розумiють сукупнiсть якiсних i вартiсних характеристик продукту, що забезпечують задоволення певних потреб туристiв, надають йому переваги над продуктами-аналогами конкурентiв та зумовлюють стiйке становище на ринку. Конкурентоспроможнiсть продукту характеризує здатнiсть задовольняти потреби у туристичних послугах (транспортних, розмiщення, харчування, дозвiлля, iн.) не гiрше, нiж конкуренти, при однакових цiнах та рiвнi обслуговування.
Конкурентоспроможнiсть туристичного продукту визначається тими властивостями, якi становлять суттєвий iнтерес для споживача.
Конкурентоспроможнiсть турпродукту визначається тими властивостями, якi становлять суттєвий iнтерес для споживача. Вона має наступнi риси:
· порiвняльний характер;
· динамiчнiсть (характеристика пов’язана з часом продажу);
· пов’заннiсть із певним туристичним ринком;
· комплекснiсть (залежнiсть вiд конкурентоспроможностi послуг, що входять до складу продукту);
· пов’язаннiсть з певним туристичним пiдприємством.
Категорiї конкурентоспроможностi турпродукту та конкурентоспроможнiсть пiдрпиємства взаємозалежнi: якщо продукт не має збуту, пiдприємство не може досягнути стiйкого становища на ринку. Однак висока конкурентоспроможнiсть продукту не – вирiшальним фактором забезпечення конкурентоспроможностi пiдприємства, оскiльки iї може бути досягнено за рахунок реалiзацiї продукту за заниженими цiнами, а це призводить до погiршення фiнансового стану пiдприємства. При низькому рiвнi конкурентоспроможностi послуг пiдприємство несе додатковi витрати у зв’язку зi стимулюванням їх збуту, збiльшенням срокiв користування кредитом тощо, що веде до погiршення його конкурентних позицiй. Вказанi категорiї мають також вiдмiннi риси (табл. 4.1).
По-перше, конкурентоспроможнiсть пiдприємства – бiльш широке поняття у порiвняннi з конкурентоспроможнiстю турпродукту, оскiльки визначається не тiльки цiною i якiстю обслуговування, але i ефективнiстю фiнансово-господарської дiяльностi. Для оцінки рівня конкурентоспроможності підприємства використовують критерії і показники, які характеризують його діяльність за всіма основними напрямками:
Таблиця 4.1.
Дата добавления: 2016-02-24; просмотров: 632;