Фондова біржа і механізм її дії
Фондова біржа утворюється і діє в організаційно-правовій формі товариства (крім повного, командитного товариства і товариства з додатковою відповідальністю) або дочірнього підприємства об'єднання торговців цінними паперами, та провадить свою діяльність відповідно до Цивільного кодексу України, законів, що регулюють питання утворення, діяльності та припинення юридичних осіб, з особливостями, визначеними цим Законом.
Прибуток фондової біржі спрямовується на її розвиток і не підлягає розподілу між її засновниками (учасниками).
Фондова біржа утворюється не менше ніж двадцятьма засновниками - торговцями цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, або їх об'єднанням, що налічує не менше ніж двадцять торговців цінними паперами. Частка одного торговця цінними паперами не може бути більшою ніж 5 відсотків статутного капіталу фондової біржі.
Членами фондової біржі можуть бути виключно торговці цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку і взяли на себе зобов'язання виконувати всі правила, положення і стандарти фондової біржі.
Кожний член фондової біржі має рівні права щодо організації діяльності фондової біржі як організатора торгівлі.
Купівля-продаж акцій на фондовій біржі відбувається за допомогою посередників. Якщо посередник купує цінні папери за власні гроші або за рахунок отриманих кредитів, а потім продає їх за більш високою ціною, то на американському позабіржовому ринку він називається дилером. Головний посередник на центральній фондовій біржі Нью-Йорка — фахівець, а інші посередники, які зв'язують його з покупцями або продавцями, — брокери.
За свої посередницькі операції брокери одержують винагороду за домовленістю зацікавлених сторін (клієнтів) або відповідно до такси, установленої біржовим комітетом. Винагорода брокера (маклера) називається "куртаж", його величина вимірюється в проміле, тобто тисячній частині від суми укладеної угоди. При успішному веденні посередницьких операцій брокер може накопичити кошти і стати дилером.
Основними видами угод на фондовій біржі є касові й строкові:
- касові угоди — угоди, за якими цінні папери оплачуються в день здійснення операції або максимум до 7 днів (як правило, протягом перших трьох);
- строкові угоди є спекулятивними. Це означає, що розрахунок по них здійснюється протягом одного місяця, але за курсами, зафіксованими у день продажу.
Розрізняють біржових спекулянтів, які "грають" на підвищенні курсу цінних паперів (їх називають "биками", оскільки вони намагаються підняти ціни на "роги") і на його зниженні (їх називають "ведмедями", оскільки вони прагнуть "завалити" ціну вниз).
Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 556;