Системне конструювання у світі діяльності

Діяльність складається з дій ("актів" діяльності) і рефлексії. Останнє містить у собі протиріччя, тому що дії, як реалізація нормативних вимог, стимулюють акцент на збереженні норми, тоді як рефлексія стимулює акцент на зміні норм. Особливе існування норм, їх "граничний" консерватизм виправданий постійністю замовлення на продукт діяльності. Сполучення зовнішніх умов (замовлення) і внутрішніх умов (норма) веде до явища відтворення діяльності, зовні вираженому відтворенням продукту. Сутність норм складається в їхній реалізації й у самозбереженні за змістом (див. сх. 7.19).

Схема 7.19 Процес реалізації норм і одержання кінцевих продуктів діяльності

Сутність рефлексії складається в розконсервації "норм", у їхній змінюваності за змістом, у припиненні колишньої діяльності (див. сх. 7.20).

 

Схема 7.20 Процес рефлексивної зміни змісту норм

Якщо дії і існування норм, особливо, "зупиняють" час, то рефлексія – "прискорює" перебіг часу, переводить з одного часу в інший. При посиленні значимості рефлексії або при зайвій увазі до неї, її активної природи, відбувається відрив від дій і реальної життєдіяльності. При цьому в реальній природі відбувається наростання загальної нестабільності буття. З іншого боку, недотримання вимог норм визначається способами їхнього буття і того, що втягується в реалізацію норм. Норми і те, що втягується в їхню реалізацію має протилежну спрямованість. Норми за своєю сутністю є результатами мислення людини, які відчужуються від мислення за допомогою текстів – язикових висловлень, і від природної динаміки. Норми позаситуаційні і постійні, змушуюють людини зберігати свій зміст незалежно від ситуації і підкоряти своє буття реалізації норми. Те, що втягує в реалізацію норм, включаючи людину і її мислення, не виходить із природного взаємозв'язку і не може бути незмінним. Тому воно відповідає нормі лише тимчасово.

Саме тому в теорії діяльності вводиться категоріальна пара – "форма" і "морфологія", що використовується для аналізу динаміки відповідності нори і що втягується в реалізацію норми (див. сх. 7.21).

Схема 7.21 Введення в теорію діяльності категоріальної пари – "форма" і "морфологія",

Діяльність – це "організованість" як результат сполучення форми і морфології. Дія природних відносин може вести до розбіжності морфології і форми, і діяльність, у її діючій стороні, порушується.

Це протиріччя між формою і морфологією знімається в рамках цінності відтворення діяльності двосторонньо. Якщо акцент ставиться на збереження дії при незмінній нормі, то відтворення пов'язано з додатковим коректувальним впливом на морфологію. При акцентуванні на збереженні ресурсної динаміки, морфології – відтворення пов'язано з корекцією норми для відновлення суміщеності форми і морфології (див. сх. 7.22).

 

 

Схема 7.22 Зняття протиріччя між формою і морфологією діяльності.

Тим самим, відтворення діяльності припускає два типи спрямованості в рефлексивному супроводі. Одна спрямованість відновлює колишню структуру дії шляхом знаходження способу "впливу" на хід існування ресурсів. Інша спрямованість змінює структуру дії за рахунок зміни змісту норми й інших вимог до ресурсів, "підстроюючись" до ресурсної динаміки.

Зміна змісту норми може бути застосовною і до цілі діяльності. Механізм рефлексії таку імовірність розглядає як одну з можливих. Однак, діяльність підлегла зовнішньому замовленню. Тому, якщо зміна форми через "опір" морфології не може бути "прийнятою" через можливість загубити ціль діяльності, а облік морфології в створенні і корекції норм стає неминучим, коректувальний вплив перетворюється в дію, включену в процес досягнення цілі, як дія "зі зняття розриву". Введення норми коректування веде до зміни норми діяльності в цілому, перетворення її в норму "двох" одиниць діяльності, а рефлексію – в обслуговуючу складно складену дію. Цей процес і є "системостворюючим" у світі діяльності (див. сх. 7.23).

Схема 7.23 Процес системоутворення в діяльності

Оскільки в діяльності використовуються різнорідні ресурси (типи морфології), можливий і набір (частковий або повний) сервісних дій для відтворення діяльності (див. сх. 7.24).

 

 

Схема 7.24 Відтворення діяльності

У рамках відтворення діяльності (1-3) службові коректувальні ланки (2) швидко перетворюються в сервісні виробництва (4).

Акцентування на формні фактори сприяють росту обсягу і значимості рефлексії і її перетворення в управлінську діяльність. Однак, розриви в рефлексії обумовлені невідповідністю підпорядкованості рефлексії відтворенню дій, природними "причинами" недосягнення рефлексивного результату, недотриманням вимог норм рефлексії. Якщо ці розриви утворюються завдяки рефлексивному забезпеченню рефлексії, відтворення діяльності може припускати створення сервісних систем для рефлексії. Кількість сервісів залежить від структури рефлексії.








Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 444;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.