Устаткування для кування
1. Кувальні молоти. Молоти створюють динамічну (ударну) дію інструмента (верхнього бойка) на заготовку. Тривалість деформування при куванні на молотах становить близько 10-3 с, а швидкість деформування - 6,0...6,5 м/с. Найбільш поширені пароповітряні і приводні молоти.
У пароповітряному молоті (рис. IV. 17) піднімання та опускання баби 10 із закріпленим на ній верхнім бойком 11 по напрямних 7 відбуваються при надходженні пари чи стисненого повітря тиском 0,7...0,9 МПа в робочий циліндр 5. Подача пари регулюється золотниковим пристроєм 4.
При зміщенні золотника 3 за допомогою важеля 1 і тяги 2 вгору чи вниз пара потрапляє у верхню або нижню порожнину циліндра 5 і переміщує поршень 6, який з'єднаний штоком 8 із бабою 10. Нижній бойок 12 нерухомо закріплений на масивному сталевому фундаменті - шаботі 13, який розміщений на дубовій подушці на окремому фундаменті. Чим більша маса шабота, тим більша частина кінетичної енергії падаючих частин перетворюється в енергію деформації заготовки. Вона в 15 разів перевищує масу падаючих частин.
Розміщення станини 9, шабота 13 на окремих фундаментах забезпечує вільний підхід до бойків, захищає конструкцію молота від струсу, але не гарантує паралельності бойків. Пароповітряні молоти будують з масою падаючих частин 1...8 т.
З приводних молотів найбільш поширені пневматичні. В них піднімання та опускання поршня, шток якого одночасно є бабою молота і до якого кріпиться верхній бойок, відбуваються за рахунок стисненого повітря тиском 0,2...0,3 МПа. Стиснене повітря надходить у робочий циліндр від поршневого компресора, який за допомогою кривошипно-шатунного механізму отримує рух від окремого електропривода. Робочий і компресорний циліндри розміщені на одній станині. Пневматичні молоти мають масу падаючих частин 50... 1000 кг і застосовуються для кування дрібних поковок (до 20 кг).
2. Гідравлічні преси. Преси відрізняються від молотів тим, що діють на заготовку статично. Тривалість деформування може становити десятки секунд, а швидкість деформування 0,3...0,5 м/с.
У гідравлічному пресі плунжер 6 (рис. IV. 18) переміщує рухому траверсу 3 з закріпленим на ній верхнім бойком 2. Потрібне для деформування поковки зусилля створюється тиском рідини (водної Рис. IV. 17. Пароповітряний кувальний молот
емульсії або мінерального масла), яка під тиском 20...30 МПа подається в робочий циліндр 10 по трубопроводу 11. Піднімається плунжер 6 з траверсою 3 за допомогою тяг 5 і поршнів 8, які переміщуються в циліндрах піднімання 9. Нижній бойок 12 кріпиться до нижньої плити 1. Нижня 1 і верхня 7 нерухомі плити з'єднані чотирма напрямними колонами 4, по яких переміщується траверса 3.
До складу гідропресової установки крім самого преса входять також насосна станція, бак наповнювальної рідини, акумулятор рідини високого тиску (вантажний або повітряний) і гідророзподіль-ник.
Гідравлічні преси виготовляють з максимальним зусиллям 5... 150 МН. Вони використовуються для кування великих
поковок, а також при обробці малопластичних легованих сталей і сплавів кольорових металів. Є також преси парогідравлічні, в яких замість приводної нагнітальної насосної станції використовується паровий насос (мультиплікатор), який створює тиск рідини 30...60 МПа.
17. Розробка технологічного процесу кування
1. Креслення поковкискладають на основі креслення готової деталі з урахуванням допусків на поковку, припусків на механічну обробку і напусків (рис. IV. 19, а). Для деталей складної форми (з фланцями, виступами, заглибленнями), якщо довжина чи діаметр виступів менші, ніж розміри суміжних частин деталі, форма поковки спрощується. Збільшений в такому випадку припуск називається напуском.
При складанні креслення поковки слід забезпечити її технологічність. Форма поковки має бути найпростішою (циліндричною або плоскою), слід уникати конічних і клинових поверхонь, ребер, бобишок, виступів. При куванні потрібно забезпечити правильне розташування волокон, вони не повинні перерізуватись.
Рис. IV. 19. Креслення поковки шестерні і схеми
технологічного процесу кування важеля з вилкою
Розміри вихідної заготовки для поковки передбачають з урахуванням відходів на вигар, додаток, обрубування і потрібну величину уковування.
2. Вибір і послідовність операцій куваннязалежать від конфігурації поковки і технічних вимог до неї. Для суцільних деталей круглого та прямокутного перерізів (осі, вали, колони, бруски, пластини та ін.) загальними операціями кування є такі: протягування, комбінація протягування з осадкою, прошиванням, рубанням, надрубуванням уступів. Для одно- та багатоколінних валів, гаків крім цих операцій потрібні згинання і закручування. Для порожнистих деталей невеликої висоти (бандажі, диски, кільця) застосовують осадку, комбінацію осадки з протягуванням, прошиванням, рубанням, розковуванням на оправці; для подовжених порожнистих деталей (циліндри, барабани, вали) - протягування, комбінацію протягування з осадкою, прошиванням, розковуванням на оправці.
На рис. IV. 19, б наведено схему технологічного процесу кування важеля з вилкою, який складається з операцій протягування (рис. IV. 19, г, д, е, ж), надрубування (рис. IV. 19, в, г, є) та згинання (рис. IV. 19, є).
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Назвіть основні операції кування.
2. Основні типи ковальського обладнання.
3. Яка будова пароповітряного ковальського молота?
4. Будова гідравлічного ковальського преса.
5. Які основні етапи розробки технологічного процесу кування?
Глава 6. ГАРЯЧЕ ОБ'ЄМНЕ ШТАМПУВАННЯ
18. Суть процесу і види штампування
1. Характеристика процесу. Об'ємне штампування - це виготовлення поковок у штампах, при якому переміщення металу в сторони під час деформування обмежене поверхнями порожнини штампа. Робоча порожнина штампа при стулюванні його складових частин у кінці штампування (рівчак) відповідає конфігурації поковки.
Порівняно з вільним куванням об'ємне штампування має такі переваги: в 50...100 разів вища продуктивність, більші однорідність і точність поковок (припуски і допуски в 3...4 рази менші, ніж при куванні), можливість виготовлення поковок складної форми без напусків, висока якість поверхні, сприятливе розташування волокон. На одному штампі залежно від матеріалу і типу поковки можна виготовити 10...25 тис. поковок.
Недоліки об'ємного штампування: складність і дорожнеча штампів, обмеженість маси поковок (0,3...100 кг), бо зусилля деформування при штампуванні значно вищі, ніж при куванні. Отже, об'ємне штампування найбільш ефективне в масовому і великосерійному виробництві.
2. Види штампів і способи штампування.Розрізняють об'ємне штампування у відкритих і закритих штампах.
У відкритих штампах (рис. IV.20, а) між рухомою і нерухомою частинами штампа є зазор - облойна (чи задиркова) канавка, куди витікає надлишковий об'єм металу заготовки. Облой (задирка), що утворюється при цьому, потім обрізується.
У закритих штампах (рис. IV.20, б) метал деформується в закритій порожнині. Штампування не супроводжується утворенням облою, і в цьому разі витрати металу менші, але висуваються підвищені вимоги до точності об'єму заготовки. Штампування в закритих штампах забезпечує
Рис. IV.20. Схеми гарячого об'ємного штампування і заготівельних рівчаків
більший ступінь деформації, поліпшення мікроструктури і дає можливість штампувати малопластичні сплави. Закриті штампи можуть бути з однією і двома площинами розняття (рис. IV.20, в). Близьким до схеми штампування в закритих штампах є штампування видавлюванням (рис. IV.20, г). Штампи для гарячого штампування виготовляють з штампових сталей 5ХНМ, 4ХЗВМФ, 4Х2В5МФ та ін.
Поковки простої форми штампують в однорівчакових штампах. Складні поковки з різкими змінами перерізу по довжині виготовляють у багато-рівчакових штампах з послідовним деформуванням заготовки в кількох рівчаках з поступовим наближенням до кінцевої форми поковки.
3. Рівчаки штампіву багаторівчакових штампах поділяють на заготівельні і штампувальні.
Заготівельні рівчаки призначені для виготовлення фасонної заготовки для наступного штампування. В них виконують: осадку (на рівній площадці штампа); протягування - видовження частини заготовки 3 (рис. IV.20, д); підкатку - місцеве збільшення перерізу заготовки за рахунок стоншення сусідніх ділянок (рис. IV.20, е)', перетиск - розплющування заготовки; формування-для надання заготовці форми, наближеної до поковки (рис. IV.20, є)\ згинання (рис. IV.20, ж), відрубування при штампуванні з прутка.
Штампувальні рівчаки є чорнові (попередні) і чистові (остаточні). Чорновий рівчак не має канавки для облою і призначений для захисту чистового рівчака від зношування. Форма чорнового рівчака така сама, як у чистового, але з більшими радіусами заокруглень і штампувальними нахилами. Чистовий рівчак є точним відображенням поковки, але з розмірами, більшими на величину усадки при остиганні (близько 1,5 %). По периметру чистового рівчака розміщується канавка для облою. Вона складається з вузького містка 1 (рис. IV.20, а) і магазина 2. Призначення містка - перешкодити вільному витісненню металу з рівчака, щоб створити в порожнині штампа високий тиск і полегшити обрізування облою.
19. Устаткування для об'ємного штампування
Гаряче об'ємне штампування виконують на штампувальних молотах, пресах, горизонтально-кувальних машинах і спеціальних машинах вузького призначення, до яких належать ротаційно-кувальні машини, кувальні вальці, горизонтально-згинальні машини та ін.
1. Штампувальні молотизастосовують для штампування поковок різноманітної форми переважно в багаторівчакових відкритих штампах.
Основним типом штампувальних молотів є пароповітряні штампувальні молоти з масою падаючих частин 630...25 000 кг. За принципом дії вони подібні до пароповітряних кувальних молотів, але забезпечують більшу точність переміщення частин штампів. З цією метою станина 4 (рис. IV.21) і шабот 2 мають загальний фундамент 1, а маса шабота в 20...30 разів переважає масу падаючих частин. Стояки станини 4 розміщені безпосередньо на шаботі і з'єднані з ним за допомогою болтів з пружинами. Баба 5 з
закріпленою на ній верхньою частиною штампа переміщується по встановлених на стояках напрямних 3, які мають пристрій для регулювання зазору.
Штампувальні молоти мають педально-автоматичне керування. Якщо педаль 9 не натиснута, то баба здійснює зворотно-поступальний рух, витримуючи зазор між частинами штампа 200...300 мм. Це холоста робота молота, що забезпечується шаблеподібним важелем 8, поворот якого визначається положенням баби і який через золотниковий пристрій 7 керує подачею пари в робочий циліндр 6. При натисненні на педаль 9 зростає розмах коливань баби, і верхня половина штампа б'є по заготовці.
Застосовують також молоти гідравлічні, фрикційні з дошкою, безша-ботні пароповітряні. Штампування поковок на молотах здійснюється, як правило, за 3...5 ударів. У кінці останнього удару обидві частини штампа стикуються по площині розняття. Середня маса поковок при масі падаючих частин 1000 кг становить 0,5...2,0 кг, при 10 000 кг - 40...100 кг.
2. Штампувальні преси.Для об'ємного штампування застосовують гвинтові фрикційні, гідравлічні та кривошипні гарячештампувальні преси.
Гвинтові фрикційні преси зусиллям до 6,3 МН використовують для штампування у відкритих і закритих штампах невеликих поковок (до 20 кг) і застосовують в малосерійному виробництві.
Гідравлічні преси для штампування аналогічні кувальним гідравлічним пресам, але більш жорсткої конструкції і мають виштовхувачі для видалення поковок із штампа. Ці преси з зусиллям до 750 МН застосовують для штампування великих поковок у відкритих і закритих штампах з однією і двома площинами розняття.
Кривошипні гарячештампувальні преси (КГШП) з зусиллям 6,3... 100 МН застосовують для виготовлення поковок різноманітної форми з сортового або періодичного прокату у відкритих і закритих штампах, а також видавлюванням. На рис. IV.22 наведено схему КГШП. Від електродвигуна 1 клинопасовою передачею рух передається великому зубчастому колесу 2, яке вільно обертається на колінчастому валу 4. За допомогою фрикційної дискової муфти 3 зубчасте колесо 2 з'єднується з валом 4, який передає рух шатуну 5. Шатун перетворює обертовий рух вала 4 у зворотно-поступальний рух повзуна 7. Для зупинення колінчастого вала у верхньому положенні після виключення муфти використовують гальмо 6. До повзуна 7 і столу 14 преса кріплять відповідно верхню 10 і нижню 13 плити штампа з рівчаковими вставками 11 і 12. Суміщення верхньої і нижньої частин штампа забезпечується напрямними колонками 9. Якщо повзун 7 піднімається вгору, то виштовхувачі 8 виштовхують поковку з рівчака.
На КГШП метал у кожному рівчаку деформується за один хід повзуна. Значна кількість ходів за хвилину (35...90) забезпечує високу продуктивність преса. Незмінність ходу повзуна і застосування штампів з напрямними колонками дає можливість досягти високої точності поковок, а наявність виштовхувачів дає змогу зменшити штампувальні нахили. До не-
доліків КГШП належать: необхідність точного визначення маси заготовок, вимога відсутності окалини на заготовках, неможливість застосовувати протягувальний і підкатний рівчаки; вартість їх в 3...4 рази вища, ніж молотів.
3. Горизонтально-кувальні машини (ГКМ)призначення штампуван ня висадкою деталей, що не потребують штампування по всій довжині (рис. IV.23, а), а також для прошивання (рис. IV.23, б).
Рис. IV.24. Схема штампування на ротаційно-кувальній машині
Штампування на ГКМ відбувається в штампах з двома площинами розняття, які складаються з трьох частин: нерухомої 6 (рис. IV.23, в) і рухомої 7 матриць та пуансона 4. Подвійне розняття штампів дає можливість штампувати більшість поковок без штампувальних нахилів і облою. Заготовку (пруток) встановлюють у нерухому матрицю до упора 5. Головний повзун 3 з пуансоном 4 приводяться в рух від кривошипно-шатунного механізму. Перш ніж пуансон 4 зіткнеться з торцем заготовки, рухома матриця 7 притискує її до нерухомої матриці 6, а упор 5 відводиться вбік. Затискний повзун 8 з рухомою матрицею 7 переміщується від бічного повзуна 9, який, у свою чергу, приводиться в рух від кулачків 1, закріплених на головному валу 2.
Щодо продуктивності, то ГКМ не поступаються перед КГШП, але вартість їх в 1,5 раза вища і вони менш універсальні, ніж молоти і преси. ГКМ виготовляють з зусиллям на головному повзуні 5...31,5 МН; на них можна обробляти прутки діаметром до 270 мм.
4. Ротаційно-кувальні машинипризначені для виготовлення поковок типу ступінчастих циліндричних і конічних валиків, труб або прутків з відтягнутими конічними кінцівками тощо.
Штампування на цих машинах подібне до протягування у фасонних бойках. При відносному обертанні обойми 1 (рис. IV.24) і шпинделя 2 завдяки встановленим у гніздах обойми роликам 3 розміщені в радіаль-
них пазах шпинделя бойки 4 наносять удари по заготовці 5. У вихідне положення бойки повертаються під дією відцентрової сили або пружин. На ротаційно-кувальних машинах можна обробляти поковки діаметром до 150 мм з точністю 0,1 ...0,3 мм і продуктивністю до 650 виробів за годину.
20. Розробка технологічного процесу об'ємного штампування
Технологічна підготовка виробництва штампованих поковок включає такі етапи: складання креслення поковки, розробку технологічного процесу, конструювання і виготовлення штампа. Технологічний процес об'ємного штампування складається з таких операцій: виготовлення вихідних заготовок, нагрівання заготовок, штампування поковок, обрізування облою, обробка поковок.
1. Конструювання поковки.Форму і розміри поковки (рис IV.25, а) визначають за кресленням деталі (рис. IV.25, б) з урахуванням припусків на механічну обробку, допусків на штампування, напусків.
При конструюванні молотових поковок слід забезпечити вільне витягування поковки з рівчака штампа. Тому площину рознімання відкритих штампів вибирають таким чином, щоб глибина порожнини була мінімальною. Вертикальні стінки поковки повинні мати штампувальні нахили (3...7º - для зовнішніх стінок і 5... 10° - для внутрішніх). Сполучення поверхонь повинні мати заокруглення радіусами 1...6 мм (для внутрішніх поверхонь більші, ніж для зовнішніх). Площину розняття закритих штампів вибирають за найбільшою торцевою поверхнею деталі. При штампуванні на молотах рівчак у верхній частині штампа заповнюється металом легше, ніж у нижній, тому важкозаповнювані частини поковки (ребра, бобишки тощо) слід формувати у верхній частині штампа.
Штампуванням у відкритих штампах не можна прошивати наскрізні отвори, і при штампуванні поковок з отворами утворюється внутрішній облой-перемичка (рис. IV.25, в). Остаточне прошивання (видалення перемички) виконують у спеціальних обрізних штампах.
2. Виготовлення вихідної заготовки.Об'єм і масу вихідної заготовки визначають за кресленням поковки з урахуванням зовнішнього і внутрішнього облою, кліщовини (для захвату заготовки кліщами при штампуванні), вигару. Поковки простої форми одержують з круглого або квадратного сортового прокату. Розрізують прокат на мірні заготовки кривошипними прес-ножицями, дисковими пилами, газовим різанням.
А б в
Рис. IV.25. Креслення деталі і поковки для неї
При штампуванні складних поковок доцільно застосовувати фасонні заготовки, форма яких наближена до поковки, їх виготовляють куванням на молотах і кувальних вальцях, але найбільш ефективним є застосування періодичного прокату, що дає змогу заощадити 15 % металу і на 30 % зменшити трудомісткість виготовлення поковок.
3. Устаткування і метод штампуваннявибирають залежно від форми і розмірів поковки, властивостей матеріалу, кількості деталей та інших факторів.
Потрібну масу падаючих частин G, кг, штампувальних пароповітряних молотів визначають залежно від площі горизонтальної проекції поковки F, см2, за формулою
G = 5F.
Зусилля преса чи ГКМ для штампування Р також визначають за площею проекції поковки на площину розняття штампа F, м2: Р = kFσ, H, де k = 6,4...7,3 - для преса і k =1,5...4,0 - для ГКМ; σ - границя міцності металу при температурі штампування, МПа.
Залежно від характеру деформування, форми головної осі, положення площини розняття, поперечного перерізу поковки поділяють на групи. Для кожної групи рекомендується свій метод штампування і вибір переходів.
Однорівчакове штампування застосовують для виготовлення великих поковок на молотах і пресах за одне нагрівання. Багаторівчакове штампування виконують на молотах також за одне нагрівання.
На рис. IV.26 показано загальний вигляд нижньої половини штампа і схема штампування шатуна автомобіля 9 на молоті. Вихідна заготовка 5 квадратного перерізу на дві поковки після нагрівання протягується в рівчаку 4. Далі за кілька ударів (з кантуванням на 90 ° після кожного удару) її підкатують у підкатному рівчаку 1 і, надаючи наближену до готової поковки форму 6, отримують фасонну заготовку. Штампуванням фасонної заготовки послідовно в чорновому 3 і чистовому 2 штампувальних рівчаках одержують поковку з облоєм 7. Потім у такій самій послідовності штампують другу поковку 8. На спеціальному обрізному штампі, проштовхуючи поковку крізь отвір матриці, обрізують облой. Штампування двох шатунів відбувається за 40 ударів молота загальною тривалістю 25...30 с.
Рис. IV.26. Штампування шатуна в багаторівчаковому молотовому штампі
Рис. IV.27. Послідовність переходів при штампуванні на пресі
На рис. IV.27 показано послідовність переходів при штампуванні на пресі колінчастого вала і поворотного кулака автомобіля. Колінчастий вал штампується з круглого прокату 1 у дворівчаковому штампі. В першому рівчаку виконується згинання заготовки 2, а у другому - чистове штампування 3. Штампування видавлюванням поворотного кулака з циліндричної заготовки 4 виконується за три переходи 5, 6, 7.
4. Обробка поковоквключає виправлення, термообробку, очищення від окалини і калібрування.
Виправлення виконують для усунення викривлення осі та спотворення поперечних перерізів поковок. Його здійснюють у нагрітому і холодному стані в чистових рівчаках штампів або в правильних штампах.
Метою термообробки поковок (найчастіше відпалювання і нормалізація) є усунення залишкових напружень після штампування і поліпшення оброблюваності різанням.
Очищення від окалини виконують в обертових барабанах, на дробометальних апаратах та травленням у 15... 18 % розчині сірчаної кислоти, нагрітої до 60 °С.
Калібрування застосовують для підвищення точності поковок і виконують в холодному і нагрітому стані. Розрізняють площинне і об'ємне калібрування.
Площинне калібрування (рис. IV.28, а) супроводжується вільним переміщенням металу в горизонтальному напрямі й забезпечує підвищення точності вертикальних розмірів. Площинне калібрування
Рис. IV.28. Схеми калібрування і
кривошипно-колінного преса
виконують на спеціальних калібрувальних кривошипно-колінних пресах (рис. IV.28, б), які забезпечують великі зусилля на повзуні 1 при малій швидкості переміщення його в кінці робочого ходу. Зазор між верхньою і нижньою частинами штампа регулюється переміщенням опорної призми 2 за допомогою клина 3. Кривошипно-колінні преси виготовляють з зусиллям на повзуні 0,63...31,5 МН.
При об'ємному калібруванні (рис. IV.28, в) бічні стінки рівчака затруд-нюють переміщення металу в горизонтальному напрямі. При цьому можуть утворюватися задирки. Гаряче об'ємне калібрування (з нагріванням до 850...900 °С) по суті є доштамповуванням поковки до потрібних точних розмірів і здійснюється на КГШП в однорівчаковому штампі з наступним обрізуванням облою.
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Суть об'ємного штампування і його переваги порівняно з куванням.
2. Які ви знаєте види штампів і типи рівчаків?
3. Схема роботи штампувальних молотів і пресів та їхні особливості
порівняно з ковальськими.
4. Схема роботи і використання горизонтально-ковальських машин.
5. Основні етапи розробки технологічного процесу виготовлення
поковок об'ємним штампуванням.
6. За якими показниками вибирають молоти і преси?
7. Види і обладнання для калібрування.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1933;