Показники загальної економічної ефективності

У більшості випадків основним показником оцінки загальної економічної ефективності інвестиційних проектів виступає чистий дисконтний доход.

Чистий дисконтний доход (ЧДД) також має найменування інтегральний ефект, чиста поточна вартість, чиста приведена вартість, чиста сучасна вартість, Net Present Value (NPV). Цей показник визначається як перевищення загальних результатів, приведених до поточного моменту часу, над інтегральними приведеними витратами за формулою:

де Рt - результати (ефект), що досягаються на t-м кроці;

Іt - інвестиційні витрати, що здійснюються на t-м кроці;

- норма дисконту;

- тривалість життєвого циклу інвестицій.

Поточні ефекти кожного року визначаються як чисті, тобто за вирахуванням поточних витрат, результаті, до формування яких призводять інвестиції. При визначенні комерційної ефективності конкретного інвестора величина поточних ефектів визначається як валовий (брутто) грошовий потік інвестора (CF), який відбиває грошові потоки, що повертаються інвертору на вкладені інвестиції. При цьому величина – це чистий грошовий потік (NCF).

Чистий грошовий потік на власний капітал визначається за формулою:

,

де - чистий грошовий потік на власний капітал;

- доходи без непрямих податків;

- поточні витрати без амортизаційних нарахувань та процентів;

- проценти за кредити;

- ставка податку на прибуток;

- амортизаційні відрахування у податковому обліку;

- інвестиції у необоротні активи;

- приріст робочого капіталу;

- приріст довгострокових зобов’язань.

Якщо величина ЧДД ³ 0, це означає, що проект забезпечує необхідну (або більшу) норму доходу на капітал і є ефективним. При цьому критерієм відбору найбільш раціонального з економічної точки зору проекту є найбільша величина чистого дисконтного доходу. При визначенні комерційної ефективності для конкретного інвестора величина чистого дисконтного доходу відбиває приріст його власного капіталу у результаті реалізації проекту.

Внутрішня норма доходу визначається рішенням відносно Rвнд рівняння:

де - внутрішня норма доходу.

Внутрішня норма доходу являє собою норму доходу на капітал, що може забезпечити реалізація даного інвестиційного проекту. Проект вважається ефективним, якщо внутрішня норма доходу більше або дорівнює нормі дисконту , тобто нормі доходу на капітал, яку інвестор вважає достатньою для даного інвестиційного проекту. При цьому ненегативне значення чистого дисконтного доходу забезпечує виконання цієї умови.

Індекс прибутковості (дохідності), чи індекс рентабельності (ИД) визначається:

.

Індекс прибутковості тісно зв'язаний з чистим дисконтним доходом. Якщо останній ненегативний, то ИД більший одиниці, і навпаки. Інвестиційний проект вважається економічно ефективним, якщо .

Строк окупності інвестицій – це період часу від початку реалізації проекту, за межами якого чистий дисконтний доход стає і залишається ненегативним. Для визначення строку окупності використовується співвідношення:

де То - строк окупності інвестицій.

Критерієм ефективності проекту є виконання умови .








Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 621;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.