ПРАВОПОРУШЕННЯ ТА ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Правопорушення — це поведінка суб'єкта, яка порушує правові норми. Правопорушення — це суспільна небезпечне діяння (дія чи бездіяльність), тобто діяння, яке призводить або може призвести до шкідливих наслідків.
Ознаками правопорушення як особливого різновиду поведінки людей є:
а) протиправність діянь;
б) його скоює винний і деліктоспроможний суб'єкт. (Здатність громадянина нести цивільно-правову відповідальність за шкоду, заподіяну його протиправними діями.)
Для того щоб те чи інше конкретне діяння було визнано правопорушенням необхідно, щоб воно відповідало певним, вказаним у законі, ознакам, сукупність яких називається складом правопорушення.
Склад правопорушення містить об'єкт, суб'єкт, об'єктивну та суб'єктивну сторони правопорушення (схема 1.8).
Об'єкт правопорушення — це ті суспільні відносини, які охороняються правом і на які це правопорушення посягає. Суб'єкт правопорушення — це суб'єкт, який скоїв правопорушення.
Необхідною умовою визнання особи суб'єктом правопорушення є наявність у неї деліктоспроможності, тобто закріпленої у законі здатності нести юридичну відповідальність за скоєне. Так повністю неделіктоспроможними є душевнохворі, неповнолітні та ін.
Слід зазначити, що суб'єктами деяких правопорушень можуть бути не тільки фізичні особи (люди), а й державні й громадські органи та організації, але вони не можуть бути суб'єктами злочинів.
Об'єктивна сторона правопорушення — зовнішнє вираження протиправного діяння. Вона може знаходити свій вираз як в активній (вчинення заборонених правом дій), так і в пасивній (невиконання правових обов'язків) поведінці суб'єктів правопорушення.
Важливим елементом об'єктивної сторони правопорушення є причинний зв'язок між скоєним діянням і шкідливими його наслідками.
Суб'єктивна сторона правопорушення — внутрішнє психологічне ставлення суб'єкта до скоєного протиправного діяння та його наслідків. Це ставлення знаходить свій прояв у понятті вини, яка може виявлятись у формах прямого чи непрямого умислу, протиправної самовпевненості і протиправної недбалості.
Правопорушення поділяють на злочини і проступки.
Злочини — це суспільно небезпечні, протиправні, винні і карні діяння, які скоюють чи можуть скоїти суттєву шкоду певним суспільним відносинам, які охороняються кримінальним законом. Таким чином, злочини — лише ті діяння, що порушують заборони, встановлені Кримінальним кодексом. Відокремлюють такі види злочинів:
1) невеликої тяжкості;
2) середньої тяжкості;
3) тяжкі;
4) особливо тяжкі.
Проступки — правопорушення, які порушують приписи норм права, але не досягають рівня суспільної небезпеки, притаманної злочинам.
Існують такі види:
1) адміністративні проступки — правопорушення, які посягають на суспільні відносини, пов'язані зі здійсненням державного управління;
2) дисциплінарні проступки — правопорушення, які здійснюються у сфері тру-дових, службових відносин. Вони шкодять порядку діяльності трудових колективів, порушують трудову дисципліну, а тому утруднюють виконання їх виробничих функцій;
3) цивільно-правові проступки — правопорушення, які здійснюються у сфері майнових і певних немайнових відносин. Отримана шкода знаходить своє вираження у майнових збитках потерпілої сторони.
Причини правопорушень — це фактори, які спричинюють скоєння злочинів. У науковій літературі розрізняють:
а) об'єктивні причини правопорушень, під якими розуміють конкретні проти-річчя у суспільному і державному житті. Наприклад, економічні та політичні кризи, недоліки в оплаті праці, зберіганні і розподілі матеріальних благ, прорахунки в організації та здійсненні охорони громадського порядку тощо;
б) суб'єктивні причини правопорушень. До них належать, наприклад, низький рівень правової свідомості і правової культури населення, соціальне-психологічні особливості людей, їх фізичні та психічні вади тощо.
Слід зазначити, що українськими кримінологами розроблена гіпотеза, згідно з якою основною причиною правопорушень є формування у людини за певних обставин надзвичайно розвинутої сваволі, що розглядається як особливий стан волі. Всі інші об'єктивні та суб'єктивні чинники мають значення причини правопорушень лише за наявності вказаного стану волі (сваволі). Виходячи з цього, головним у боротьбі з правопорушеннями стає необхідність формування такого способу життя, який протидіяв би формуванню сваволі у людей.
Дата добавления: 2016-01-29; просмотров: 1020;