СИСТЕМА ПРАВА. ПРАВОВА СИСТЕМА
Розглядаючи право, варто пам'ятати, що воно складається з конкретних норм (правил поведінки), які за певними ознаками об'єднуються у ті чи інші групи, які у своїй сукупності утворюють цілісну систему нормативних приписів — систему права.
Система права — це внутрішня організація права, яка полягає в єдності і узгодженості правових приписів певної держави.
Як і будь-яка система, система права складається з таких елементів:
а) галузь права — певна сукупність правових норм, які мають загальний пред-мет і метод правового регулювання. Отже, умовою для утворення певними нормами якоїсь галузі права є наявність загальних предмету і методу правового регулювання;
б) предмет правового регулювання — це певні суспільні відносини, які врегульовуються цією сукупністю правових норм (наприклад, відносини, пов'язані з власністю, — з відносинами у сім'ї тощо);
в) метод правового регулювання — це засіб, за допомогою якого право впливає на суспільні відносини (заборона, винагорода, призначення відповідальності певного типу тощо).
Галузь права — це сукупність таких правових норм, які, по-перше, регулюють однорідні суспільні відносини і, по-друге, регулюють ці відносини за допомогою засобів, загальних для всієї групи норм.
До системи права України належать, наприклад, конституційне, цивільне, сімейне, кримінальне право та інші його галузі.
Водночас галузі права поділяються на підгалузі та інститути права.
Підгалузь права — частина галузі права, яка складається з норм, що регулюють суспільні відносини певного виду. Так, підгалузями цивільного права є авторське і винахідницьке права тощо.
Інститут права — це частина норм певної галузі чи підгалузі права, яка регулює конкретний вид чи сторону однорідних відносин. Наприклад, у галузі конституційного права України існує інститут громадянства, в якому об'єднуються норми, що регулюють питання, пов'язані з набуттям чи втратою громадянства нашої держави.
Інститути права можуть бути галузевими, які утворюються нормами однієї галузі права, наприклад, інститут громадянства у конституційному праві, та міжгалузеві, до яких належать норми декількох галузей права. Міжгалузевим є, наприклад, інститут формування законодавчого органу нашої держави, що утворюється сукупністю норм, які належать до галузей конституційного права (норми порядку виборів Верховної Ради), адміністративного та кримінального права (норми відповідальності за порушення встановленого порядку виборів), фінансового права
(норми порядку та розміру фінансування виборчої кампанії) та деяких інших галузей права.
Отже, побудову системи права, схематично, від найменшого елемента до найбільшого, можна уявити так: норми права — інститути права (галузеві та міжгалузеві) — підгалузі права — галузі права.
Правова система — це сукупність юридичних норм, принципів, інститутів, правових установок і поглядів, гіпотез, ідей, правової культури.
Іншими словами, правова система охоплює нормативну, організаційну, концептуальну, культурну сторони правової реальності.
Зумовлена об'єктивними закономірностями розвитку держави і суспільства правова система посідає одне з провідних місць при характеристиці права, стану законодавства тощо. Структура правової системи це її внутрішня будова, якій притаманні єдність, цілісність і взаємозв'язок елементів цієї системи.
Елементами правової системи є:
а) суб'єкти права — фізичні (громадяни, іноземці, особи без громадянства та ін.) і юридичні особи (державні та недержавні підприємства, установи, об'єднання громадян, а також держава);
б) правові норми та правові принципи;
в) правові відносини;
г) правова свідомість і правова культура; ґ) законність і правопорядок тощо.
Дата добавления: 2016-01-29; просмотров: 651;