Складання рухів точки і твердого тіла
Складний рух точки
З різними видами рухів, які в механіці називають складними, ми досить часто зустрічаємося в повсякденному житті. Це, наприклад, рух пасажира по палубі рухомого пароплава, рух повзуна в механізмі по рухомій напрямній, переміщення людини по рухомому ескалатору, тощо. При цьому рух точки або тіла буде видаватися різним в залежності від того, розглядається він відносно рухомої палуби, напрямній, ескалатора, чи відносно нерухомого спостерігача. Складним рухом точки будемо називати рух, що відбувається одночасно відносно основної нерухомої системи відліку і деякої другої системи відліку, яка рухається, в свою чергу, відносно основної системи.
Припустимо, що рух певної точки М розглядається в двох системах координат: , яка є нерухомою, і , яка здійснює довільний рух відносно системи (рис.26.1).
Рис. 26. 1 |
Рух точки М відносно основної нерухомої системи координат називають абсолютним; рух точки М по відношенню до рухомої системи відліку називають відносним, а рух самої рухомої системи по відношенню до нерухомої будемо називати переносним рухом. При дослідженні переносного руху точки М її подумки слід скріпити з рухомою системою (або з незмінюваним середовищем, що жорстко зв’язане з рухомою системою) і розглядати рух точки по відношенню до нерухомих осей.
Відповідно з цим швидкість і прискорення точки М в абсолютному русі будемо називати абсолютною швидкістю і абсолютним прискоренням і позначати їх індексом : ; швидкість і прискорення у відносному русі – відносними і позначати індексом : ; швидкість і прискорення точки в переносному русі – переносними і позначати індексом : .
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 844;