Частинні випадки знаходження МЦП
1. ; . Тоді і . Цей випадок відповідає миттєво-поступальному руху. Прискорення всіх точок плоскої фігури перпендикулярні до прямих, що з’єднують ці точки з МЦП (рис.24.9).
Рис.24.9
2. , . Така умова відповідає або обертанню плоскої фігури з постійною кутовою швидкістю, або випадку, коли кутова швидкість досягає екстремальних значень. Маємо: і . Отож, прискорення всіх точок фігури напрямлені до МЦП (рис.24.10).
Рис. 24.10
3. ; . Умова відповідає поступальному руху, і прискорення будь-якої точки плоскої фігури дорівнює прискоренню полюса, а МЦП знаходиться у нескінченності.
На закінчення розділу потрібно підкреслити, що МЦШ і МЦП – це різні точки тіла (фігури). Вони збігаються лише у випадку обертання тіла навколо нерухомої осі.
Розглянемо такий приклад.
Циліндр радіуса котиться без ковзання по горизонтальній площині, причому швидкість його центра мас є змінною. Визначити прискорення точки контакту циліндра з площиною (рис.24.11).
Розв’язання:
Рис. 24.11
В даному випадку точка Р є миттєвим центром швидкостей котка і .
Визначимо кутову швидкість і кутове прискорення циліндра:
; | (а) |
Припустимо, що циліндр котиться прискорено, тобто . Приймаємо точку за полюс, тоді прискорення точки Р визначається формулою:
. | (б) |
Величина тангенціальної складової відносного прискорення і, таким чином, дорівнює величині . В той же час, як видно з рисунка, . З урахуванням цього рівняння (б) набуває вигляду: .
Оскільки , то величина прискорення точки :
.
Питання для самоконтролю
2.Прискорення якої точки тіла, що здійснює плоский рух, можна обчислити за рівняннями його руху?
3.За якою формулою можна визначити прискорення будь-якої точки тіла в плоскопаралельному русі? Поясніть фізичне значення окремих складових, що входять до цієї формули.
4.Чому проекція прискорення довільної точки плоскої фігури на вісь, що проходить через полюс і цю точку, не може бути більшою проекції прискорення полюса на ту ж вісь?
5.Як напрямлено прискорення точки В плоскої фігури, якщо її кутова швидкість стала, а прискорення полюса А напрямлено вздовж прямої АВ?
6.Яку точку плоскої фігури називають миттєвим центром прискорень (МЦП) і чи може МЦП співпвдвти з МЦШ?
7.Визначити напрям прискорення точки В, якщо плоска фігура здійснює миттєво-поступальний рух, а прискорення точки А перпендикулярно до прямої АВ.
8.Як напрямлено і чому дорівнює прискорення точки В плоскої фігури, якщо кутова швидкість є сталою, прискорення точки А перпендикулярне до відрізка АВ, а прискорення за модулем рівне прискоренню ?
9.Знайдіть величину і напрям прискорення точки В плоскої фігури, якщо прискорення точки А відоме і перпендикулярне до відрізка АВ, при таких умовах:
10. а) , ;
11. б) , .
12. Що можна сказати про кутову швидкість плоскої фігури, якщо прискорення точки А дорівнює нулю, а прискоренння точки В напрямлене вздовж прямої АВ?
13. Що являє собою картина розподілу прискорень точок плоскої фігури в даний момент часу по відношенню до МЦП в таких випадках:
14. а)
15. б)
16. в)
17. г)
Заняття 26
План
1. Переносний, відносний та абсолютний рух точки.
2. Теорема про складання швидкостей.
ЛІТЕРАТУРА ОСНОВНА
ЛІТЕРАТУРА ДОДАТКОВА
Студенти повинні знати: визнчення переносної, відносної та абсолютної швидкостей та прискорень при складному русі матеріальної точки.
Студенти повинні вміти: визначати вид руху,а також швидкості та прискорення в будь який момент часу для точки при складному русі.
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 1009;