Рівняння рівноваги плоскої системи довільно розташованих сил
При розв'язанні задач статики широко використовують аналітичні методи, які вимагають складання рівнянь рівноваги, умови рівноваги /8.7/ можна виразити трьома формами рівнянь рівноваги.
Перша /основна/ форма рівнянь. Із формул /8.3/ і /8.6/ для визначення головного вектора і головного моменту плоскої системи сил випливає, що вони дорівнюватимуть нулю, якщо
/8.8/
тобто для рівноваги плоскої системи сил необхідно і достатньо, щоб сума проекцій усіх сил на кожну з двох координатних осей і алгебраїчна сума їх моментів відносно будь-якого центра, що лежить у площині дії сил, дорівнювали нулю.
Другу форму рівнянь рівноваги одержимо, якщо в системі /8.8/ замість одного рівняння моментів складемо два рівняння моментів відносно будь-яких двох центрів, до яких додамо одне рівняння проекцій усіх званих сил на вісь, не перпендикулярних до прямої, що з’єднує ці центри, тобто
/8.9/
де вісь X не перпендикулярна лінії АВ /рис. 8.5/.
Через те що система сил знаходиться в рівновазі, згідно з /8.7/ головний момент цієї системи відносно будь-якої точки площини дорівнює нулю, зокрема відносно точок А і В. Для рівноваги плоскої системи сил одного рівняння моментів не достатньо, оскільки головний вектор може проходити, наприклад, через точку В, тоді момент відносно точки В дорівнює нулю, а відносно точки А - не дорівнює нулю. Рис. 8.5
Система сил, яка задовольняє перші два рівняння /4.16/, може бути неврівноважена лише тоді, коли лінія дії збігається з лінією АВ як це показано на рис. 8.5. Третє рівняння /8.7/ визначає рівність нулю головного вектора.
Таким чином, для рівноваги плоскої системи сил необхідно і достатньо, щоб алгебраїчні суми моментів усіх сил відносно будь-яких двох точок, в також сума проекцій сил на вісь, не перпендикулярну прямій, що з’єднує ці точки, дорівнювали нулю.
Третю форму рівнянь рівноваги одержимо, якщо складемо три рівняння моментів сил відносно трьох точок, що не лежать на одній прямій:
/8.10/
Як видно з рис. 8.5, плоска система сил не буде зрівноважена тоді, коли головний вектор проходитиме через точки А і В оскільки сума моментів сил відносно третьої точки С, що не лежить на лінії АВ не дорівнює нулю.
Це означає: для рівноваги довільно розташованих сил необхідно і достатньо, щоб алгебраїчна сума моментів усіх сил відносно кожної із трьох довільних точок площини, які не лежать на одній прямій, дорівнювала нулю.
Треба зазначити, що в усіх випадках для системи довільно розташованих сил можна скласти тільки три незалежних рівняння рівноваги. Тому в задачах повинно бути не більше трьох невідомих.
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 5694;