Тема: Етапи аналізу і показники надійності ТС
Мета: навчальна: формувати в учнів знання про основні поняття і визначення надійності;
розвиваюча: розвивати здібності учнів до творчості й інтелектуальної праці, формувати предметні компетентності з основ теорії надійності в інформаційних та технічних системах, сприяти розвитку спостережливості, уявного і логічного мислення, вміння систематизувати набуті знання з основ теорії надійності в інформаційних та технічних системах і спеціальних предметів, усвідомленої потреби до набуття, поглинання поглиблення та поповнення знань;
виховна: виховувати інтерес до вивчення основ теорії надійності в інформаційних та технічних системах, розуміння її ролі та важливості метрологічних знань у житті, бажання наукової творчості.
Навчально-методичне забезпечення, ТЗН:опорний конспект лекцій (на електронному та паперовому носіях), персональний комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація.
План
4. Апріорний аналіз надійності.
5. Апостеріорний аналіз надійності.
6. Основні види показників надійності.
Література:
4. Матвеевский В.Р. Надежность технических систем. Учебное пособие – Московский государственный институт электроники и математики. М., 2002 г. – 113 с.
5. ДСТУ 2860-94. Державний стандарт України. Надійність в техніці: основні поняття терміни і визначення.
6. Базовский И. В. Надежность. Теория и практика. – М.: Мир, 1965.
7. Надежность и эффективность в технике: Справочник; В 10 т./ Ред. совет; В.С.Авдуевский (пред.) и др: - М.: Машиностроение,1986. - Т1: Методология Организация Терминология / Под ред.А.И. Рембезы. – 224 с.
Існують два основні етапи аналізу надійності ТС.
1. Перший етап називається апріорним аналізом надійності і зазвичай проводиться на стадії проектування ТС. Цей аналіз – апріорі припускає відомими кількісні характеристики надійності всіх використовуваних елементів системи. Для елементів (особливо нових), у яких ще немає достатніх кількісних характеристик надійності, їх задають по аналогії з характеристиками аналогічних елементів, що застосовуються.
Таким чином, апріорний аналіз базується на апріорних (імовірнісних) характеристиках надійності, які лише приблизно відображають дійсні процеси в апаратурі ТС.
Проте, цей аналіз дозволяє на стадії проектування виявити слабкі з погляду надійності місця в конструкції, прийняти необхідні заходи до їх усунення, а так само відвернути незадовільні варіанти побудови ТС. Тому апріорний аналіз (або розрахунок) надійності має істотне значення в практиці проектування ТС і складає невід'ємну частину технічних проектів.
2. Другий етап називається апостеріорним аналізом надійності. Його проводять на підставі статистичної обробки експериментальних даних про працездатність і відновлюваність ТС, отриманих в процесі їх відробітку, випробувань і експлуатації. Метою таких випробувань є отримання оцінок показників надійності ТС і її елементів.
Ці оцінки отримують методами математичної статистики за наслідками спостережень (обмеженого об'єму). При цьому найчастіше припускають, що результати спостережень є випадковими величинами, які підкоряються певному закону розподілу з невідомими параметрами.
В даний час для деяких видів апаратури існує обов'язковий етап випробувань на надійність, що включає оцінки ряду показників надійності.
У будь-якому випадку під аналізом надійності ТС розумітимемо визначення (обчислення) конкретних значень показників надійності (апріорний аналіз), або статистичних оцінок показників надійності (апостеріорний аналіз).
Показниками надійності називаються кількісні характеристики одного або декількох властивостей, що визначають надійність елементу (системи).
Розрізняють два основні види показників надійності (ПН).
Одиничний ПН - це кількісна характеристика однієї з розглянутих раніше властивостей надійності.
Комплексний ПН - це кількісна характеристика, що визначає дві або більше властивості надійності одночасно.
Вибір ПН багато в чому залежить від призначення ТС і характеру її функціонування. При виборі ПН слід мати на увазі, що ці показники повинні достатньо повно описувати надійні властивості системи, бути зручними для аналітичного розрахунку і експериментальної перевірки за наслідками випробувань, повинні мати розумний фізичний сенс і, нарешті, допускати можливість переходу до показників якості і ефективності.
Кількісна оцінка надійності елементів ТС і ТС в цілому проводиться зазвичай за допомогою одиничних ПН безвідмовності, відновлюваності і довговічності, а також комплексних ПН, що визначають властивості безвідмовності і відновлюваності.
Лекція № 4
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 1477;