Фактори, які впливають на надійність нафтогазового обладнання, механізмів і системи управління ними
До основних факторів, які впливають на надійність ТО відносяться: суб’єктивні, які залежать від діяльності людини та об’єктивні, які включають внутрішні (за рахунок зносу або старіння) і зовнішні (табл. 4.1).
Після достатньо тривалої експлуатації (десятки тисяч годин роботи) на стан ТО починає здійснювати вплив старіння (знос). ТО починають раніше відмовляти.
Швидкість зносу і старіння визначається режимами роботи і інтенсивністю впливу інших факторів. В процесі експлуатації на ТО здійснюють вплив всі види енергії, що може призвести до зміни параметрів окремих елементів і ТО в цілому. При цьому мають місце наступні основні джерела впливів:
– вплив енергії навколишнього середовища (об’єктивні зовнішні фактори), включаючи діяльність людини-оператора (ЛО) чи ремонтника (суб’єктивні фактори);
– внутрішні джерела енергії (об’єктивні внутрішні фактори), зв’язані як з робочими процесами, що протікають в ТО, так і з роботою окремих його елементів;
– потенціальна енергія, накопичена в матеріалах і елементах ТО в процесі їх виготовлення (внутрішні напруження в відливці, монтажні напруження тощо) – об’єктивні внутрішні фактори.
Таблиця 4.1 – Процентний розподіл відмов
Зовнішні фактори | Кількість відмов, % |
1. Удари і вібрація | 28.7 |
2.Температура Низька Висока | 24.1 23.1 |
3. Вологість | 13.9 |
4. Прискорення | 3.20 |
Інші | 7.00 |
Розглянемо основні види енергії, які впливають на надійність ТО.
Механічна енергія, яка не лише передається по всіх елементах ТО в процесі експлуатації, але і впливає на нього у вигляді статичних чи динамічних навантажень від взаємодії із зовнішнім середовищем. Механічна енергія в ТО може виникнути і як наслідок тих втрат енергії, які мали місце при виготовленні елементів ТО і збереглися в них у потенціальній формі. Наприклад, деформація частин при перерозподілі внутрішніх напружень, зміна об’єму деталі після її термічної обробки проходять без всяких зовнішніх впливів.
Теплова енергія здійснює вплив на ТО і його елементи при коливаннях температури навколишнього середовища (сонячна енергія і найближчі об’єкти, які змінюють температуру) та окремими елементами ТО, які випромінюють тепло в процесі функціонування.
Хімічна енергія також впливає на роботу ТО. Навіть повітря, яке містить вологу і агресивні складові, може спричинити корозію окремих елементів ТО.
Електромагнітна енергія у вигляді радіохвиль (електромагнітні коливання) пронизує весь простір навколо ТО і може здійснювати вплив на роботу електронного обладнання.
Таким чином, розглянуті види енергії впливають на ТО чи його елементи у вигляді об’єктивних факторів і викликають в ньому цілий ряд небажаних процесів та створюють умови для погіршення технічних характеристик ТО.
Стосовно ТО, які експлуатуються в свердловинах (в процесі проходки свердловин, видобутку нафти і газу, проведенні підземного ремонту свердловин, їх освоєнні тощо), процентний розподіл їх відмов буде відрізнятись від приведеного в табл. 1.4, що обумовлено специфікою свердловинних факторів, які визначають надійність ТО.
До останніх з них, на прикладі видобутку нафти за допомогою ЗЕУ, можна віднести наступні:
1. Властивості рідини, що видобувається:
– в’язкість та її густина може змінюватися від 0.006 до 6 Ст і від 595 до 1400 кг/м3. Збільшення в’язкості може призвести до значного зносу елементів насоса, а також перегріву електродвигуна, і, як наслідок, його відмови;
– механічні домішки, вміст яких зазвичай складає 3 г/л, руйнують диски і лопатки робочого колеса насоса і його направляючого апарата, що призводить до збільшення амплітуди вібрації з наступним обривом болтів фланцевих з’єднань і падінням вузлів ЗЕУ на вибій свердловини;
– корозійно-активні речовини. Результуюча агресивність складної суміші нафта – вода – газ обумовлена наявністю таких компонентів як сірководень, вуглекислий газ, кисень, мінеральні солі та інш., що викликає корозію елементів і вузлів ЗЕУ з наступною їх відмовою;
– солі. Відкладення кристалів солі на робочих органах насоса викликає заклинювання робочих коліс з наступною поломкою вала чи перегоранням електродвигуна;
– газ. Присутність у рідині, що видобувається, вільного газу (величина газового фактора змінюється від 1 до 380 м/м3) шкідливо впливає на роботу насоса – помітно змінює умови перетворення механічної енергії робочого колеса в гідравлічну. Із збільшенням кількості вільного газу к.к.д. цього перетворення знижується;
– парафін. При відкачуванні парафіністої нафти парафін відкладається на стінках НКТ, зменшуючи прохід для рідини.
2. Властивості нафтоносного пласта:
– пластові води. Присутність у видобуваємій нафті великої кількості води, особливо мінералізованої з вмістом аніонів хлору, яка є корозійно-активною рідиною, різко підвищує знос елементів і вузлів ЗЕУ та пошкодження ізоляції силового кабелю;
– температура на вибої свердловини. Температура рідини, яку відкачують (може змінюватись від 18 до 111 ˚С), особливо висока (до 90 ˚С на нафтових родовищах Західного Сибіру), впливає на обмотку статора електродвигуна, допустима температура роботи якого 70 ˚С. Основною причиною найбільш характерної його відмови – пробій ізоляції обмотки статора;
– пластовий тиск (120÷170 кгс/см2) є причиною виникнення дефектів електродвигуна, так як створює напружений режим роботи вузлів і деталей, що збільшує їх знос.
Режим роботи здійснює суттєвий вплив на надійність елементів, вузлів і ТО в цілому. Зменшення фактичного навантаження сприяє збільшенню надійності. Режим роботи оцінюється коефіцієнтом навантаження.
Природньо, що використання елементів при гранично допустимих навантаженнях скорочує термін їх служби і не гарантує надійної роботи. В процесі експлуатації необхідно слідкувати за тим, щоб ТО не працювали при гранично допустимому навантаженні.
Знання і облік факторів, які впливають на ТО в процесі експлуатації, дозволяють підтримувати надійність ТО, закладену при їх проектуванні.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 1056;