Пропозиція кількості часу роботи
Індивід сам вирішує скільки часу йому витрачати на: відпочинок, на працю на ринку праці та на працю поза ринком праці. Вартість однієї години робочого часу дорівнює сумі доходу, ради якого індивід відмовився від відпочинку.
Кожній віковій, професійній, статевій групі працівників відповідають категорії байдужості і пропозиції робочого часу. Проте, в більшості випадків пропозиція робочого часу залежить від доходів людини. Хоча існують і виключення. Дослідження показали, що:
1. Зміна реальної заробітної плати у чоловіків не впливає на зміну пропозиції часу.
2. Зміна реальної заробітної плати у жінок впливає на зміну пропозиції робочого часу, так як за отриманий дохід (збільшений) жінка може задовольнити свої потреби, і має бажання зменшити час на ринку праці на користь відпочинку та роботи поза ринком праці.
3. Люди по відношенню до бажання працювати діляться на дві категорії: ті, що люблять працювати, їх ще називають трудоголіками, і на тих, що не люблять працювати, але вимушені пропонувати час на ринку праці з метою одержання доходу. На перших на бажання працювати практично не впливає збільшення доходу, друга категорія при задоволені своїх потреб відразу вирішує питання про зменшення годин роботи на ринку праці.
4. Серед працюючих є і пенсіонери. Низький рівень пенсій не дозволяє пенсіонерам задовольнити свої потреби, а тому вони вимушені замінювати час відпочинку на час роботи. Особливо це пенсіонери таких галузей: освіта, медицина, легка промисловість, харчова промисловість тощо.
5. Багато громадян нашої країни працюють на двох, а іноді і більше роботах, так як робота на одному місці не дозволяє задовольнити їхні потреби.
6. В країнах розвиненого ринку люди не погоджуються працювати на роботах, де заробітна плата нижча від соціальної допомоги на випадок безробіття. Такі робочі місця заповнюються мігрантами.
На пропозицію робочого часу в першу чергу впливає заробітна плата, яка встановлюється в результаті співвідношення попиту і пропозиції, тобто ніхто не буде працювати безкоштовно, і ніхто не буде платити за відсутність роботи.
Аналіз пропозиції робочого часу можна розбити на 3 етапи:
1)аналіз старту, при якому індивід згоден почати роботу за певною професією і кваліфікацією;
2)аналіз залежності зміни пропозиції робочого часу і зміни заробітної плати в межах нормативної тривалості робочого часу;
3)аналіз залежності зміни пропозиції робочого часу і зміни заробітної плати понад нормативний робочий час (надурочна робота).
Дата добавления: 2015-09-02; просмотров: 514;