Передумови виникнення спадкового договору
Інститут спадкового договору належить до новел цивільного законодавства. Його запровадження обумовлене необхідністю розширення цивільної правоздатності фізичних осіб, а також доцільністю врахування зарубіжного досвіду в процесі новітньої вітчизняної кодифікації1.
Суть спадкового договору полягає в тому, що одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження, покладені на неї іншою стороною (відчужувачем), а до набувача переходить право власності на майно відчужувача після його смерті.
Спадковий договір є давнім цивілістичним інститутом, проте, на відміну від більшості сучасних цивільно-правових конструкцій, він походить не з римського приватного права. Римському праву спадковий договір був не відомий, що, очевидно, пояснюється всебічним втіленням принципу заповідальної свободи, обсягу якої було цілком достатньо для повної реалізації різноманітних волевиявлень спадкодавця.
Водночас римське право закріплювало дві правові конструкції, зміст яких на перший погляд є дещо схожим на зміст спадкового договору.
По-перше, це дарування на випадок смерті (donation mortis causa)2, за яким обдаровуваний одержував у власність майно дарувальника лише після його смерті й за умови, що він переживе дарувальника. Таким чином, за цим договором майно попереднього власника (дарувальника) переходить до його наступника (обдаровуваного) лише по смерті власника, як це має місце і у спадковому договорі, в якому набувач отримує право власності на майно відчужувана по його смерті1.
Проте дарування на випадок смерті, як і будь-який договір дарування, є безоплатним, тому обдаровуваний не може бути обтяжений виконанням якоїсь дії на користь дарувальника. Спадковий договір, натомість, має оплатний (відшкодувальний) характер, адже на набувача завжди покладається зобов'язання вчинити певні дії до або після смерті відчужувана (статті 1302, 1305 ЦК).
По-друге, це призначення спадкоємця з покладенням на нього обов'язку виконати умову (mortis causa capio)2. Воно полягало в тому, що набуття спадкоємцем спадщини залежало від виконання ним визначеної у заповіті умови після відкриття спадщини, тобто після смерті спадкодавця. Подібність даних правовідносин з відносинами, які виникають у зв'язку з укладенням спадкового договору, полягає в тому, що і спадкоємець за умовним заповітом, і набувач за спадковим договором отримують право на майно правопопередника не за його життя, а після смерті.
Водночас відмінності між цими інститутами значно суттєвіші. Mortis causa capio базується на односторонньому правочині — заповіті, тоді як спадковий договір, як і будь-який інший, для свого укладення потребує наявності зустрічної волі двох сторін.
Другою відмінністю є момент набуття права на майно, яке є предметом заповідальних розпоряджень і спадкового договору. Спадкоємець набуде права на таке майно лише після повного виконання умови за заповітом. До набувача за спадковим договором майно відчужувана переходить автоматично по його смерті, незважаючи на те, що, згідно зі ст. 1305 ЦК, частина або навіть усі розпорядження відчужувана має бути виконано після його смерті.
Третьою відмінністю є коло майна, яке може бути предметом умовного заповіту і спадкового договору. Предмет; заповіту є набагато ширшим поняттям, адже об'єктом спадкування можуть бути будь-які права та обов'язки спадкодавця, що йому належали і не припинились по його смерті — речові, зобов'язальні, права та обов'язки у сфері інтелектуальної власності. За спадковим договором майно переходить у власність набувача (ст. 1302); отже, його предметом може бути лише те майно, право власності на яке він відчужував.
Нарешті, спадкоємець за умовним заповітом підпорядковується дії усіх норм спадкового права, що регулюють спадкове наступництво: відкриття спадщини, терміни і способи її прийняття, поділ спадщини, оформлення спадкових прав тощо. Зміст глави 90 ЦК, навпаки, переконує в тому, що набувач за спадковим договором не має статусу спадкоємця, а відтак на нього дія норм попередніх глав книги шостої «Спадкове право» ЦК не поширюється.
Не відомий римському приватному праву, спадковий договір уперше з'являється, ймовірно, в Німеччині у період формування так званого «німецького римського права», тобто національного права Німеччини, яке базувалося на основних правових традиціях римського права. Цей висновок підтверджується як дореволюційними1, так і сучасними2 цивілістичними дослідженнями3.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 702;