Транспортний комплекс України та його характеристика
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
Кафедра господарсько-правових дисциплін
Транспортне право України
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач кафедри господарсько-правових дисциплін, к.ю.н., доцент
Кострицький І.Л.
«___» ________________ 2015 р.
Курс лекцій
Напрям підготовки 6.030401 «Правознавство»
Юридичний факультет
Рік
Конспект лекцій з дисципліни «Транспортне право України» для студентів 3 курсу денної форми навчання за напрямом підготовки 6.030401 «Правознавство».
«___» ________ 2015року - 214 с.
Розробник:Доцент кафедри господарсько-правових дисциплін Продайко С.В.
Обговорено та схвалено на засіданні кафедри господарсько-правових дисциплін Протокол від «__» ________ 2015року № __
Обговорено та схвалено навчально-методичною радою Одеського державного університету внутрішніх справ.
Протокол від «__» ________ 2015року № __
Лекція 1
Транспортний комплекс України та його характеристика
План
Вступ.
Питання 1. Транспортний комплекс, як складова частина суспільного виробництва.
Питання 2. Транспортна система України та її властивості.
Висновки.
Вступ.
Питання 1. Транспортний комплекс, як складова частина суспільного виробництва.
Починаючи розгляд даного питання слід зазначити, що в юридичній науці економічний блок посідає особливе місце і вимагає серйозного, максимально точно вивіреного підходу до його правового регулювання.
Це можна пояснити певною сукупністю рис, серед яких основною є те, що національна економіка забезпечує належне існування та сталий розвиток держави і суспільства, а ті збої, які, нажаль, в ній трапляються, моментально і надзвичайно вразливо впливають як на державу, так і на суспільство.
Слід зазначити, що вирішення усіх задач, які постають перед вітчизняною економікою, можливе лише завдяки її упорядкованості та належному її спрямуванні на виконання поставлених задач, що, у свою чергу, в значній мірі вирішується за допомогою правового регулювання.
Одною із складових частин вітчизняної економіки є транспортний комплекс держави. На теперішній час транспортний комплекс держави визначається складною змістовною характеристикою, посідає особливе місце в системі матеріального виробництва, має власні, притаманні лише йому властивості і передбачає запровадження спеціального механізму його правового регулювання.
Така схема вважається найоптимальнішою транспорту та транспортного права.
Термін “транспорт” походить від латинського «transporto», що означає “переношу”, “перевожу”, “переміщую”, а сама транспортна діяльність безпосередньо пов’язана із тим, щоб відповідні особи або матеріальні об’єкти змінювали свої просторові координати.
В цьому контексті цікавим фактом є те, що транспорт, на протязі усіх часів його існування був нерозривно пов’язаний із людським суспільством.
Так, якщо дослідити історичний розвиток людства, то очевидним стане той факт, що усі стародавні первісні цивілізації виникали в долинах річок та на узбережжі морів, а своїм розвитком вони також зобов’язані міцному для свого часу транспорту. Даний факт не є випадковим, бо для існування і розвитку будь-якого суспільства повинне бути налагодження стійких взаємозв’язків між його індивідами, а також наявність зв’язків даного суспільства з іншими людськими утвореннями. Але саме транспорт здатен забезпечити стабільність і розвиток даних зв’язків.
Іншими словами можна стверджувати, що завдяки транспорту людські цивілізації виникли і здобули подальшого розвитку.
Але це, безумовно, лише одна сторона складового і єдиного питання.
Іншою стороною можна вважати те, що транспорт виник лише так і тоді , коли почало існувати людське суспільство. Саме в суспільстві та у внутрішніх зв’язках між його індивідами, а також зовнішніх зв’язках з іншими людськими утвореннями транспорт набув своєї визначеності і змісту. В цьому контексті з повною упевненістю можна стверджувати, що суспільство та суспільні відносини слугували умовою виникнення і функціонування транспорту.
Зазначене дає змоги дійти висновку, що, з одного боку, транспорт є тим вагомим чинником, який вплинув на існування та розвиток суспільства, а, з іншого – те, що транспорт виник в суспільстві, завдяки існуванню та розвитку суспільних відносин, за межами яких він втратив би весь свій сенс та необхідність.
Ці два твердження складають єдину цілісну конструкцію і дають змогу вивести формулу про те, що між транспортом та людським суспільством існує стійкий, глибокий та нерозривний зв’язок.
В цьому, історичному контексті, слід зазначити, що сильний імпульс до свого розвитку транспорт здобув в результаті виникнення обміну. Але, разом з тим, слід зазначити, що без транспорту обмін був би просто неможливим.
Також, немало важливим фактором є і те, що паралельно з розвитком людського суспільства розвивався і транспорт. Наприклад, видозмінювалися ті окремі прості транспорті засоби, які існували за стародавніх часів, а їм на зміну приходили більш сучасні, зручні і розвинені.
Не оминув свого розвитку і транспортний процес, що знайшло відповідний вираз у наступних моментах:
- виникнення нових видів транспорту;
- опанування транспортом більших територій;
- збільшення користувачів транспортних послуг;
- поглиблення проникнення транспортних відносин в усі інші сфери
матеріального виробництва та суспільного життя;
- поступове скорочення терміну перевезення, а також деякі інші
властивості.
Безпосередньо, усі наведені властивості є яскравим прикладом сталого розвитку транспорту та пов’язаних з ним відносин. В цьому контексті, також, немаловажним фактом є те, що транспорт, в процесі свого сталого розвитку, перетворився у потужну галузь матеріального виробництва та посів у ньому особливе місце.
Така деталь неодноразово помічалася науковцями, а класики економічної теорії (К.Маркс та Ф.Енгельс) ще у 19 сторіччі визначили транспорт, як четверту сферу матеріального виробництва (поряд з аграрним сектором, обробною та видобувною промисловістю).
Проте, транспорту, як складовій частині матеріального виробництва, притаманна певна специфіка.
Головною особливістю транспорту є те, що він не виробляє будь-які матеріальні об’єкти, а лише забезпечує їх переміщення у просторі. Таке переміщення є необхідною передумовою процесу відтворені. Крім того транспорт поєднує у єдине ціле усі галузі матеріального виробництва та органічно продовжує процес виробництва продукції і товарів, доставляючи їх до місць безпосереднього споживання.
Фактично, продукцією транспорту (як виробництва) є сам процес транспортування.
Слід зазначити, що наведене надає змоги кваліфікувати транспорт у “широкому смислі слова”.
Наприклад, таке твердження, що транспорт не створює матеріальних об’єктів все ж таки допускає наявність у складі транспорту відповідних виробничих підприємств по створенню саме матеріальних об’єктів. Але призначенням таких підприємств у створенні відповідних матеріальних об’єктів є не що інше, як забезпечення належних умов функціонування транспорту шляхом відтворення його ресурсів та потужностей, або підвищення рівня його безпеки, сервісу, а також удосконалення і розвиток виробничих параметрів. Тому ці підприємства можна вважати такими, що забезпечують транспортний процес.
Немаловажним у роботі транспорту фактом є те, що він перебуває у процесі постійного розвитку, і в цьому процесі транспорт набуває подальшого ускладнення, в ньому видозмінюються або вирішуються нові елементи – види транспорту, нарощуються транспортні ресурси, збільшуються надаваємі ним послуги, що, у свою чергу, надає змоги говорити про інший, набагато вищий в порівнянні з минулим рівень розвитку транспорту.
Перебуваючи на цьому рівні транспорт характеризує не тільки свої місце і роль в системі матеріального виробництва але і прямо вказує на розвиток національної політики, а також на її міцність та потужність.
У цій фазі на перший план виходить транспортна система держави.
Висновки по питанню.
Питання 2. Транспортна система України та її властивості.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1393;