Amp; 7. Потенційно-небезпечні об’єкти України.
Потенційно небезпечні об’єкти – це об’єкти, руйнування яких може привести до виникнення надзвичайних ситуацій природного або техногенного походження.
В залежності від виду небезпечних чинників ці об’єкти поділяються на:
– радіаційно небезпечні об’єкти (РНО);
– хімічно небезпечні об’єкти (ХНО);
– пожежо- та вибухонебезпечні об’єкти;
– газо-, нафто- та продуктопроводи;
– об’єкти комунального господарювання;
– гідротехнічні споруди;
– залізничний транспорт та залізничні станції.
Радіаційно небезпечні об’єкти становлять особливу небезпеку, так як людина не відчуває на собі початкову дію радіації і безпечно поводиться в зоні радіаційного опромінення.
Хімічно небезпечні об’єкти – це об’єкти, які можуть викликати масове ураження людей і довкілля сильнодіючими отруйними речовинами (СДОР).
На території України діє понад 1200 об’єктів, на яких зосереджено понад 13,6 млн. тонн твердих і рідких легкозаймистих та вибухових речовин.
Крім того, до вибухонебезпечних речовин також відноситься пил, який утворюється в процесі обробки дерева, вугілля, торфу, алюмінію, борошна, льону, бавовни та зерна.
До вибухонебезпечних об’єктів відносяться також і вугільні шахти, в яких накопичується газ метан та військові склади з боєзапасами.
В комунальному господарстві України особливо критичне становище склалося у водопровідно-каналізаційній галузі, де майже четверта частина водопровідних очисних споруд і мереж водопостачання фактично відпрацювали свій термін експлуатації і зараз перебуває у аварійному стані. Скінчився термін експлуатації кожної п’ятої насосної станції.
Залізничний транспорт і залізничні станції також відносяться до потенційно небезпечних об’єктів, так як у вагонах і залізничних цистернах можуть перевозитися легкозаймисті, вибухові, отруйні та радіаційні речовини. А аварійна ситуація при перевезенні таких речовин може привести до виникнення надзвичайної ситуації.
sКонтрольні питання
1. Що ви можете сказати про техносферу як сферу діяльності людини?
2. Виробниче середовище як одна з умов життєдіяльності людини.
3. Назвіть основні види аварій і катастроф, причини їх виникнення та можливі наслідки.
4. Вказати на загальні закономірності виникнення техногенних небезпек.
5. Охарактеризувати небезпеки пов'язані з використанням іранспортних засобів.
6.Охарактеризувати небезпеки пов'язані з використанням горючих, легкозаймистих, вибухонебезпечних речовин і матеріалів.
7. Проаналізувати засоби та заходи спрямовані на запобігання негативної дії техногенних джерел небезпеки на людину га навколишнє середовище.
ТЕМА 3.1. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
ПЛАН ЗАНЯТТЯ:
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 1491;