Економічне районування України.
Територіальний поділ праці
Територіальний поділ праці (ТПП) – це процес виробничої спеціалізації території, який зумовлений посиленням міжрегіональної кооперації, обміном спеціалізованою продукцією та послугами.
ТПП передбачає наявність просторового розриву між окремими стадіями виробництва, між виробництвом та споживанням. В основі ТПП лежить відмінність в природних умовах і наявності ресурсів. У результаті чого виготовлення того самого продукту на одній території вимагає менших витрат чим на іншій.
Виділяються наступні різновиди ТПП:
а) генеральний – між країнами та окремими районами;
б) внутрішньорайонний – між промисловими вузлами і містами;
в) біля економічного центру (міста і т.д.);
г) постадійний, коли стадії виробничого процесу територіально роз’єднані;
д) фазовий – один і той же вид продукції надходить з різних місць;
е) епізодичний – непостійний обмін товарами між країнами та регіонами.
Територіальний поділ праці є однією з форм суспільного поділу праці, яка нерозривно пов’язана з галузевою її формою. Поділ праці диференціює процес виробництва, визначає спеціалізацію, галузеву структуру.
Для визначення спеціалізації регіонів держави використовують наступну систему показників:
- частка виробництва продукції галузей спеціалізації регіону у виробництві держави;
- коефіцієнт локалізації галузі на території регіону;
- коефіцієнт виробництва продукції на душу населення;
- коефіцієнт товарності.
У міжнародному ТПП виділяють:
- загальне (у сфері виробництва (видобувна, обробна промисловість, с/г));
- часткове (на рівні галузей);
- одиничне (спеціалізоване на виготовленні окремих виробів, вузлів, агрегатів).
Сучасному поділу праці властива спеціалізація розвинених країн на експорті промислових товарів, а країн, що розвиваються, - на експорті сировини. Останнім часом у міжнародному ТПП явно проявляються такі тенденції, як поглиблення спеціалізації, посилення міжнародної кооперації, поглиблення інтеграційних процесів, посилення впливу міжнародних корпорацій, перенесення деяких галузей з розвинених країн у країни, що розвиваються.
Територіальна організація виробництва
Територіальна організація виробництва –це розміщення взаємозалежних виробництв, підприємств сфери обслуговування населення й інфраструктури. Територіальна організація припускає досягнення економічного й соціального ефекту внаслідок раціонального використання території й ресурсів.
У розміщенні виробництва умовно можна виділити три стадії:
1. підприємства розміщаються незалежно одне від іншого.
2. підприємства розміщаються групами на компактній території. Характерна риса, загальна для всіх підприємств на цій стадії - наявність виробничої інфраструктури (транспортні мережі, будівельна індустрія, енергомережі) і невиробничої інфраструктури (комунальне господарство, підприємства сфери обслуговування, наука, утворення);
3. підприємства встановлюють виробничі зв'язки між собою на основі кооперації й промислового сервісу. Це створює передумови стадійності виробничого процесу для даної сукупності виробництв.
Розміщення об'єктів на території може бути рівномірним, розсіяним, ареальним, зональним і т.д. Ядрами концентрації діяльності людей є населені пункти, біля яких формуються елементи територіальної структури, тобто в процесі РПС формується сітка розселення людей.
У теорії РПС особливе місце займають проблеми комплексного розвитку господарства окремих країн і регіонів і дослідження процесів комплексоутворення.
Виробничим комплексом називають таке об'єднання підприємств в одному місті або районі, що забезпечує економічну ефективність завдяки вдалому підбиранню підприємств у відповідності із природними й економічними умовами регіону, транспортним і географічним положенням.
Територіально-виробничий комплекс (ТВК)– це об’єднання підприємств, для яких територіальна спільність є додатковим фактором ефективності за рахунок тривалості взаємозв’язків виробництва, скорочення транспортних витрат, раціонального використання ресурсів.
Існують три типи ТВК: монопродуктові, субпродуктові та поліпродуктові.
у границях економічного району ТВК розглядається як певна господарська єдність, що сформувалася на основі використання ресурсів даної території, трудових навичок населення й закінчених технологічних циклів.
Створення територіально-виробничих комплексів пов’язане з реалізацією довготермінових цільових регіональних проблем. Доцільність створення районних ТВК полягає в спеціалізації в масштабах держави.
Відповідно до прийнятої термінології виробничі цикли називаються енерговиробничими циклами.
Енерговиробничі цикли (ЕВЦ) – це сукупність виробничих процесів, які виникають співпорядковано, взаємообумовлено довкола основного процесу для даного різновиду енергії і сировини.
ЕВЦ мають такі властивості, як територіальна стійкість сукупності, типовість для схожих за природними і економічними передумовами розвитку районів.
Існуюча сучасна система ЕВЦ включає:
- пірометалургійний цикл чорних металів;
- пірометалургійний цикл кольорових металів;
- хіміко-металургійний цикл рідкісних металів;
- нафтоенергохімічний цикл;
- газоенергохімічний цикл;
- вуглеенергохімічний цикл;
- сланцеенергохімічний цикл;
- гірничо-хімічний цикл;
- лісоенергохімічний цикл;
- теплоенергопромисловий цикл;
- атомоенергопромичловий цикл;
- гідроенергопромисловий цикл;
- машинобудівний цикл;
- текстильно-промисловий цикл;
- рибопромисловий цикл;
- індустріально-аграрний цикл;
- гідромеліоративний індустріально-аграрний цикл;
- індустріально-будівельний цикл.
У границях регіональних промислових комплексів, що охоплюють більшу територію можна виділити ряд локальних промислових утворень, представлених промисловими центрами й вузлами. Їхня система створює каркас промисловості району, його територіальну структуру.
Локальний комплекс – об'єднання промислових підприємств на малій території. На Україні локальні комплекси широко представлені у формі виробничих об'єднань (ВО).
Принципи об'єднання виробництв у ВО:
- технологічна спільність виробничих процесів й однорідність продукції, що виробляється;
- кооперація між головним підприємством і філіями;
- послідовна переробка сировини на основі комбінування;
- спільність призначення продукції.
Системний підхід і використання міжгалузевих балансів вимагають вивчення міжгалузевих комплексів:
Міжгалузеві комплекси (МК) - реально існуючі явища, звичайно їх називають підсистемами мікрорайонів. Дуже складно виявити характер взаємодіючих елементів таких систем. У деяких випадках виділяють взаємодію галузей і груп підприємств, в інших взаємодію окремих підприємств.
Виділяють родові, видові й підвидові МК.
Родові системи як компоненти мають великі сфери людської діяльності. Наприклад: науково-виробничі МК.
Видові системи утворює сукупність галузей однієї сфери господарства, але різних її секторів. Наприклад: АПК (виробництво с/г продукції, промислова переробка й реалізація).
Підвиди: представлені декількома галузями певного сектора економіки. Наприклад: виноградарсько-виноробний, цукробуряковий.
Економічне районування України
Економічне районування країни – це відокремлення, відмежування на її території самостійних регіонів, які представляють економічні райони.
Економічний район – це територіально цілісна частина народного господарства країни, що має такі ознаки, як спеціалізацію, комплексність, керованість (Е. Алаєв).
Економічний район – це територіальна частина народного господарства країни, якій характерні географічна цілісність та економічна спільність (В. Поповкін).
Об’єктивною основою економічного району є ТВК. Економічні райони поділяються на галузеві та інтегральні.
Галузеві райони – це райони, які зосереджені на території підприємств окремих галузей.
Інтегральні райони – це економічні райони, для яких характерні внутрішні економічні зв’язки, територіальна та адміністративна цілісність.
виділяють наступні типи районів:
Мікрорайони (група адміністративних районів);
Мезорайони (2-3 області);
Макрорайони (велика частина території, яка може налічувати 10 і більше областей).
Існує багато підходів до виділення мезо- та макро- районів. Згідно одному з підходів виділяють наступні економічні мезорайони (продуктивні сили яких будуть розглянуті далі):
1. Донецький (Донецька, Луганська області);
2. Придніпровський (Дніпропетровська, Запорізька області);
3. Східний (Полтавська, Сумська, Харківська області);
4. Центральний (Київська, Кіровоградська, Черкаська області);
5. Поліський (Волинська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська області);
6. Подільський (Вінницька, Тернопільська, Хмельницька області);
7. Карпатський (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька області);
8. Причорноморський (Миколаївська, Одеська, Херсонська області та Автономна Республіка Крим)
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 1228;