Увага. Переміщення сітки ниток (призми) викличе зміну інших геометричних умов.

Умова 5. Вiсь обертання зорової труби має бути паралельною до нижньої площини лiнiйки.

Мензулу з кiпрегелем установлюють на вiддалі 10-20 м вiд стiни i ретельно горизонтують дошку. Вiзують на точку, розташовану пiд кутом нахилу 20-30° і проєктують її на лiнiйку з мiлiметровими подiлками, що знаходиться пiд цiєю точкою на висотi кiпрегеля. Вiдлiчують лiнiйку i прокреслюють на мензулі лінію вздовж основної лiнiйки кiпрегеля. Обертають трубу через зенiт, прикладають основну лiнiйку до прокресленої на мензулі лiнiї i всi дiї повторюють. Якщо рiзниця вiдлiкiв лiнiйки, (для кута нахилу труби 20-30° i вiддалi до лiнiйки, на якiй беруть вiдлiки – 20 м), перевищує, відповідно 4-7 мм, то кiпрегель здають в ремонт.

Умова 6. Вертикальна нитка сітки (в КА-2 правий край посрібленої пластинки) має бути прямовисним, якщо вісь обертання труби горизонтальна.

Спрямовують верх вертикального штриха сітки ниток (правого краю пластинки) труби кіпрегеля, встановленого на горизонтальну площину, на нитку виска. Якщо проєкція сітки (краю пластинки) не збігається з ниткою виска більше, трьох товщин нитки, то в КА-2 послаблюють стопорні гвинти окулярного коліна і розвертають його до збігу краю пластинки з ниткою виска. У КН розвертають кільце сітки ниток відносно корпуса, відпустивши попередньо гвинти, якими воно з'єднане з корпусом. Гвинти знаходяться під накидною кришкою, якою окуляр прикріплений до корпуса.

Умова 7. Візирна площина труби має проходити через скошений край основної лінійки або бути паралельною до нього.

Трубу кіпрегеля, спрямовують на точку, розташовану приблизно на висоті приладу, яку видно неозброєним оком. Біля кінців скошеного краю лінійки встромлюють дві голки. Точка спостережень має знаходитися у створі голок. Виправляють у майстерні розвертанням лінійки відносно колонки. Порушення цієї умови позначається тільки на орієнтуванні планшета.

Умова 8. Вісь реверсивного рівня при трубі має бути паралельна до візирної осі труби.

Спрямовують трубу на рейку, розташовану на віддалі приблизно 100 метрів; приводять на середину бульбашку рівня при трубі і відлічують рейку при двох кругах. Якщо різниця у відліках більша, ніж 10 мм, то знаходять середній відлік і спрямовують трубу на нього. Виправними гвинтами рівня бульбашку приводять на середину. Перевірку можна також виконати подвійним нівелюванням, як для нівеліра. Допуск на кут і непаралельності осі рівня та візирної осі дорівнює 10². Він визначається за формулою

(3)

Тут: х – різниця відліків рейки при двох положеннях труби; S - віддаль від кіпрегеля до рейки; r²=206265².

Умова 9. Місце нуля (М0) вертикального круга має дорівнювати для КН - 0°00¢, для КА-2 - 90° 00¢.

Визначають М0, враховуючи, що точкою візування у КА-2 є перетин основної кривої з краєм посрібленої пластинки, а в КН – перетин основної кривої з вертикальним штрихом сітки. Перед кожним відліком вертикального круга приводять бульбашку рівня при вертикальному крузі на середину. Обчислюють М0 для обох кіпрегелів за тими ж формулами що і для тахеометрів, або за дещо зміненими. Для КА-2 за формулою

М0 = 0,5(КЛ + КП-180o); (4)

;

,

а для КН

М0 = 0,5 (КЛ-КП); (5)

.

Якщо М0 відрізняється від номінального більше, ніж на подвійну точність відліку

(1'– КН, 2'– КА-2), тоді обчислюють правильний відлік. Для КН

, (6)

.

Для КА-2

;

. (7)

Встановлюють правильний відлік навідним гвинтом рівня при вертикальному крузі. Бульбашка рівня зійде зі середини. Приводять її на середину виправними гвинтами цього рівня. У КА-2 виправні гвинти знаходяться безпосередньо біля рівня, у КН під захисною кришкою з протилежного боку навідного гвинта рівня.

Приклад. Для КА-2.

;

.

Згідно з формулами (4) і (7) обчислимо:

;

;

.

;

.

Для КН.

;

.

Згідно з формулами (5) і (6) обчислимо:

;

.

Умова 10. Якщо візирна вісь труби горизонтальна, то криві перевищень +10 та -10 мають перетинатися на вертикальному штриху сітки ниток.

Установлюють відлік М0. При цьому бульбашка рівня при вертикальному крузі знаходиться на середині. Якщо криві не перетинаються на вертикальному штриху (краю посрібленої пластинки), то виправними гвинтами круга номограм, що знаходяться під кришкою корпусу (для КН) де знаходиться циліндричний рівень круга, розвертають круг на необхідну величину (змінюють кут між важелями круга і рівня).

 








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 555;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.