Облік витрат за статтями калькулювання собівартості готельних послуг

 

 

З метою організації внутрішньогосподарського обліку і контролю витрат на виробництво готельного продукту, витрати готелю по відношенню до собівартості поділяються на прямі (рис.4.1) та загальноексплуатаційні (рис.4.2.).

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 передбачається віднесення в склад витрат звітного періоду постійних загальноексплуатаційних витрат готелю виходячи із нормальної потужності.

Різниця між сумою постійних загальноексплуатаційних витрат і їх сумою, визначеною з урахуванням нормальної виробничої потужності підлягає віднесенню на собівартість реалізованих готельних послуг.

Нормальна потужність в готелях - це очікуваний середній обсяг наданих готельних послуг за останні декілька років. Вона може визначатися:

Ø як середня, характерна для даного готелю (в даному сезоні);

Ø потужність готелю, визначена з урахуванням повного інвентарного номерного фонду або за вирахуванням номерів, що знаходяться у ремонті.



Відповідно до пункту 11 П(С)БО 16 “Витрати” перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості готельних послуг установлюється самим підприємством.

Ø Рекомендована номенклатура витрат за статтями калькулювання собівартості готельного продукту:

І. Прямі витрати:

1. Витрати на оплату праці обслуговуючого персоналу.

2. Відрахування на соціальні заходи від заробітної плати обслуговуючого персоналу.

3. Витрати на страхування.

4. Вартість проживання туристів.

5. Амортизація основних засобів виробничого призначення.

6. Електроенергія на утримання номерного фонду готелю.

7. Водопостачання і каналізація номерного фонду готелю.

8. Витрати на проведення ремонту номерного фонду.

9. Опалення номерного фонду.

10. Прання та прасування постільної білизни для номерного фонду.

11. Вартість послуг зв'язку, радіомовлення номерного фонду.

12. Витрати на утримання та експлуатацію виробничого обла­днання номерного фонду.

13. Інші витрати на утримання номерного фонду.

II. Загальноексплуатаційні витрати.

Об'єктом калькуляції при наданні готельних послуг є собівартість використання одного ліжка на добу.

Приклад визначення ціни однієї людино-доби в готелі наведено в табл. 4.21.

Виробнича собівартість людино-доби визначається розподілом загальної суми усіх прямих та загальноексплуатаційних витрат готелю на обсяг номерного фонду, придатного до експлуатації протягом року (кількість людино-діб на рік).

До статті “Витрати на оплату праці обслуговуючого персоналу” відноситься заробітна плата персоналу, безпосередньо обслуговуючого проживаючих в готелі (швейцарів, ліфтерів, портьє, покоївок та ін.). Облік цих витрат здійснюється аналогічно як в туристичних фірмах.

Метод нарахування амортизації готельне підприємство вибирає самостійно. Сума нарахованої амортизації по виробничих основних засобах відноситься на рахунки 23 «Виробництво», субрахунок «Готельні послуги», 91 «Загальноексплуатаційні витрати», субрахунок «Готельні послуги» та 92 «Адміністративні витрати», субрахунок «Готельні послуги».

 

 

Таблиця 4.21.

Калькуляція на 10171 людино-діб на рік по готелю «Галичина»

№ статті кальку­ляції Стаття витрат Сума витрат, грн.
1. Матеріальні витрати виробничого призначення:  
  Опалення
  Електроенергія
  Водопостачання та каналізація
  Витрати матеріалів
  Миючі засоби
  Транспортне обслуговування
  Поточний ремонт
  Інші матеріальні витрати
2. Витрати на оплату праці
3. Відрахування на соціальні заходи:  
  - пенсійне забезпечення
  - соціальне страхування
  - страхування на випадок безробіття
  - страхування від нещасних випадків
4. Амортизаційні відрахування
5. Загальноексплуатаційні витрати
6. Разом експлуатаційна собівартість
7. Прибуток 50%
8. Вартість готельних послуг без ПДВ
9. Ціна місця в готелі без ПДВ 65,99
10. ПДВ (ряд. 9x20%: 100) 13,20
11. Ціна продажу однієї людино-доби (ряд. 9 + ряд.10) 79,19

 

Підставою для віднесення сум амортизаційних відрахувань за звітний період на названі рахунки є дані розрахункової таблиці «Розрахунок амортизації основних засобів». Форма розрахунку може бути різна в залежності від вибраного методу нарахування амортизації.

Бухгалтерія підприємства відображає операції з нарахування амортизації на пасивному субрахунку 131 «Знос основних засобів». Кредитове сальдо цього субрахунку показує вартісне вираження зносу основних засобів. Нарахування амортизації відображають по кредиту субрахунку, а її зменшення - по дебету.

Облік амортизації ведеться в Журналі № 4. Нарахування амортизації відображається записом:

1) об'єктів виробничого призначення:

Д-т 23 «Виробництво», субрахунок «Готельні послуги»;

2) об'єктів загальноексплуатаційного призначення:

Д-т 91 «Загальноексплуатаційні витрати», субрахунок «Готельні послуги»;

3) об'єктів загальногосподарського призначення:

Д-т 92 «Адміністративні витрати»

Ø К-т 131 «Знос основних засобів».

Стаття “Витрати на поточний ремонт” відображає затрати на поточний ремонт номерного фонду та інвентарю. Вона включає нараховані працівникам суми заробітку та суми відрахувань від цієї заробітної плати в соціальні фонди, вартість використаних на ремонт матеріалів, суми транспортних витрат по доставці матеріалів та інші затрати, безпосередньо пов’язані з виконанням поточного ремонту.

Для списання витрачених матеріалів на відповідні рахунки синтетичного та аналітичного обліку затрат виробництва готельного продукту бухгалтерія на підставі первинних документів та звітів матеріально - технічного складу про використання матеріалів складає «Відомість розподілу матеріалів по рахунках і статтях витрат”.

Дані відомостей розподілу матеріалів є підставою для відповідних записів у розділ III Журналу №5 або 5А з обліку затрат по рахунку 23 «Виробництво», субрахунок «Готельні послуги», по рахунку 91 «Загальноексплуатаційні витрати», субрахунок «Готельні послуги» та 92 «Адміністративні витрати», субрахунок «Готельні послуги».

При цьому кредитуються рахунки 20 «Виробничі запаси», субрахунок 209 «Інші матеріали» (на вартість використаних матеріалів).

Матеріали, списані на протязі місяця на затрати виробництва за обліковими (купівельними) цінами, в кінці місяця коригуються до фактичної собівартості їх придбання (шляхом списання транспортно-заготівельних витрат).

Затрати на “Опалення”, “Електроенергію”, “Водопостачання”, і “Каналізацію” розподіляють між об’єктами калькулювання на підставі показників лічильників. При відсутності вимірювальних приладів ці затрати розподіляють по об’єктах пропорційно вибраним показникам, що вказані в обліковій політиці. Наприклад, витрати на опалення пропонується розподіляти по номерах пропорційно площі приміщень; витрати на водопостачання і каналізацію – пропорційно кількості людино-діб обслуговування. Записи в бухгалтерії роблять на підставі довідок розрахунків відповідних служб.

По калькуляційній статті “Затрати допоміжних підрозділів готелю” включаються витрати по утриманню наступних підрозділів: служба безпеки, ремонтно-будівельна, виробничо-технічна, санітарно-технічна служби, ліфтове господарство, служба енергетики і зв’язку, пральня, котельня.

Послуги, надані допоміжними виробництвами, оцінюються за фактичною виробничою собівартістю.

Перелік і склад статей допоміжних виробництв відповідно до пункту 11 П(С)БО 16, установлюється готелем самостійно.

Для обліку затрат усіх допоміжних виробництв використовується рахунок 23 «Виробництво», до якого може відкриватися субрахунок другого порядку «Допоміжні підрозділи».

Наприклад, для обліку затрат служби безпеки може застосовуватися субрахунок першого порядку 232 «Виробництво готельних послуг» і субрахунок 232.2 «Допоміжне виробництво служби безпеки», для обліку затрат ремонтно-будівельної служби - субрахунок 232.3, пральні - 232.4 і т.д.

Синтетичний облік затрат допоміжних виробництв організується в розділі IIIЖурналу №5 або 5А по даних Відомостей аналітичного обліку.

Аналітичний облік ведеться по підрозділах готельного комплексу в розрізі статей затрат (прямих і непрямих) до рахунків 23, 91, 92. По кожному допоміжному підрозділу ведуть окрему Відомість, в якій відображаються фактичні дані за звітний період. Підставою для заповнення Відомості є довідки-розрахунки.

Значну частину у складі витрат готелю займають затрати, пов'язані з використанням форменого одягу, що входять у статтю «Інші витрати».

 








Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 3137;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.