Щодо економічної політики, то економісти її розділяють на активну і пасивну.
Одна група економістів вважає, що ринкова економіка є внутрішньо стабільною, основні прояви нестабільності на макроекономічному рівні — інфляція, спад виробництва, зниження рівня нагромаджень та інвестиційної діяльності, різкі коливання обмінного курсу тощо — пов'язані з неправильною економічною політикою. Ці вчені стверджують, що можливості економічної політики щодо стабілізації економіки дуже обмежені й державні діячі не повинні намагатися стабілізувати економіку за допомогою активного використання фіскальних і монетарних інструментів, бо кращі результати забезпечує пасивна політика невтручання.
А інша група економістів виходить з того, що внаслідок різних причин у національній економіці часто виникають збурення в сукупному попиті та сукупній пропозицій Для цих економістів необхідність активної монетарної й фіскальної політики очевидна, бо без її проведення ці збурення спричинятимуть болісні для суспільства коливання в обсязі національного виробництва, рівнях зайнятості й цін. Активне використання фіскально-монетарного інструментарію дає змогу уникати таких збурень або пом'якшувати їх. Тому ці вчені тлумачать відмову від застосування відповідних заходів стабілізації національної економіки як марнотратство.
Основними аргументами проти проведення активної фіскальної й монетарної політики є, по-перше, наявність лагів у процесі ухвалення та проведення економічної політики і, по-друге, особливості формування сподівань в учасників ринкового процесу.
Стабілізація національної економіки була б легшим завданням, якби заходи економічної політики відразу впливали на її стан. Проте творці фіскальної й монетарної політики стикаються з проблемою лагів.
Економісти розрізняють два види лагів стабілізаційної політики — внутрішній і зовнішній. Внутрішній лаг — це період часу від моменту виникнення збурення в національній економіці до моменту ухвалення відповідних заходів економічної політики. Внутрішній лаг містить усвідомлюваний період та адміністративний період.
Усвідомлюваний період — це проміжок часу між початком збурення в національній економіці (спад чи зростання темпів інфляції) і тим моментом, коли державні діячі усвідомлюють, що це справді відбулося. Хоча випереджувальні показники — наприклад, зміна середньої тривалості робочого тижня, первинні заявки на отримання допомоги з безробіття, зміна цін на деякі види сировини та ін. — дають інформацію щодо напрямів змін у національній економіці, але інколи потрібно кілька місяців, аби цей факт відобразили певні статистичні дані й усвідомили державні мужі.
Адміністративний період — це проміжок часу від моменту усвідомлення потреби здійснення фіскально-монетарних заходів до моменту, коли будуть вжиті відповідні заходи. Наприклад, законодавчому органові держави нерідко необхідно багато часу для коригування фіскальної політики — зміни обсягу державних видатків чи податків. Адміністративний період особливо тривалий у тих країнах, де фіскальні зміни розробляє уряд, а схвалюють парламент і президент. У цьому разі фіскальна політика стає не зовсім надійним інструментом стабілізації економіки. Адміністративні лаги коротші в парламентських республіках, де уряд спирається на парламентську більшість і може проводити через парламент потрібні законодавчі зміни значно швидше, як-от у Великій Британії чи Німеччині. Монетарній політиці притаманні значно коротші адміністративні лаги порівняно з фіскальною політикою. Певні заходи, що змінюють монетарну політику, центральний банк може ухвалювати і здійснювати навіть швидше, ніж за один день.
Зовнішній лаг — це період часу від моменту ухвалення заходів економічної політики до моменту, коли ці заходи вплинуть на обсяг виробництва, зайнятість чи рівень цін. Особливо тривалий зовнішній лаг притаманний монетарній політиці. Механізм дії цієї політики, як нам відомо, передбачає зміну пропозиції грошей і, отже, процентних ставок, які, своєю чергою, впливають на різні види видатків.
Політики які пропагують невтручання держави в економічне життя стверджують, що внаслідок цих лагів уряд не може за допомогою фіскально-монетарних інструментів успішно стабілізувати економіку. Навпаки, намагання урядовців стабілізувати національну економіку можуть посилювати її нестабільність. Для підтвердження цієї тези противники активної економічної політики наводять такий доказ. Припустімо, що в проміжку часу між ухваленням того чи іншого заходу і початком його здійснення стан національної економіки змінився. У цьому разі активна економічна політика може стимулювати економіку, яка вже "перегріта", або поглиблювати спад.
Прихильники активної економічної політики визнають, що тривалі лаги, пов'язані зі застосуванням фіскального і монетарного інструментарію, безперечно, ускладнюють процес стабілізації. Проте з цього аж ніяк не випливає, що економічна політика має бути пасивною, особливо в роки глибокого і тривалого спаду. Наявність лагів лише означає, що творці економічної політики мусять бути особливо обережними.
Другий аргумент проти проведення активної економічної політики висунули прихильники теорії раціональних очікувань. Вони виходять із того, що сподівання відіграють важливу роль у національній економіці, бо впливають на поведінку всіх учасників ринкового процесу. Згідно з цією теорією, економічні суб'єкти поводяться раціонально — збирають і осмислюють інформацію для формування сподівань стосовно речей, які становлять для них грошовий інтерес. Якщо, наприклад, споживачі дізнаються про те, що врожай цукрового буряка не буде щедрим унаслідок можливої нестачі вологи, то почнуть про запас купувати цукор, щоб випередити зростання цін. Ці сподівання збільшуватимуть попит і спричинятимуть зростання цін ще до того, як зібрано врожай.
Сподівання впливають на те, скільки домогосподарства споживатимуть використовуваного доходу і скільки заощаджуватимуть для майбутнього, який обсяг грошових ресурсів інвестори вкладатимуть у придбання капітальних благ тощо. Крім того, теорія раціональних сподівань ґрунтується на ще одному базовому компоненті: товарні й ресурсні ринки є конкурентними, отже, всі ціни є гнучкими як у напрямі зниження, так і в напрямі підвищення. Таким чином, коли під впливом нової інформації споживачі, фірми і постачальники ресурсів змінюють свою економічну поведінку, то ціни дуже швидко змінюються. Самі сподівання залежать від багатьох чинників, зокрема і від політики уряду. Коли творці економічної політики хочуть оцінити наслідки певного свого заходу для національної економіки, їм потрібно врахувати, як він вплине на сподівання фірм і домогосподарств.
Концепція раціональних сподівань помітно вплинула на макроекономічну теорію і політику. Економісти нині дедалі більше уваги приділяють ролі сподівань у визначенні стану ділової активності й намагаються врахувати вплив заходів економічної політики на сподівання, а, отже, і на економічну поведінку учасників ринкового процесу. Крім того, економісти нині глибше усвідомлюють, що оцінка наслідків певних заходів економічної політики є нелегким завданням.
Водночас економісти основного потоку макроекономіки вважають, що в реальній дійсності значна частина ринків, особливо ринки праці, не є достатньо конкурентними. Негнучкість цін на товарних і ресурсних ринках у напрямі зниження спричиняє нестабільність у національній економіці, а тому потрібні заходи фіскальної й монетарної політики. Нарешті, економісти основного потоку доводять, що економічна політика впливає на реальний обсяг національного виробництва і рівень зайнятості. Зокрема, у другій половині XX ст., коли уряди багатьох країн активніше проводили стабілізаційну політику, спостерігалися менші коливання реального обсягу виробництва, ніж у попередніх періодах.
Для проведення монетарної політики економісти пропонують такі три правила. Перше з них ввели монетаристи, які справляють нині значний вплив на формування економічної політики в багатьох країнах світу. Прихильники монетаризму вважають, що економіка, яка ґрунтується на приватній власності, — стабільна, а економічна політика дестабілізує її. Стрижнем філософії економіки монетаризму є грошове правило: оптимальна монетарна політика ґрунтується на зростанні пропозиції грошей усталеним темпом, який не залежить від економічних умов.
Монетаристи стверджують, що монетарна політика, яку проводять відповідно до грошового правила, має незаперечну перевагу над дискреційною фіскальною і дискреційною монетарною політикою, оскільки постійний темп зростання грошей (від 3 % до 5 % щорічно) усуває джерело нестабільності в національній економіці. Цим джерелом, на їхню думку, є мінливість монетарної політики. Згідно з монетаристським підходом, усі прояви макроекономічної нестабільності спричинені коливаннями пропозиції грошей. Підтримання усталених низьких темпів зростання пропозиції грошей стабілізує ціни і рівень зайнятості, а фактичний обсяг національного виробництва збігається з природним.
Однак більшість економістів вважають, що грошове правило не є найкращим дороговказом для монетарної політики. Річ у тім, що постійний темп зростання грошей стабілізує сукупний попит лише за постійної швидкості обігу грошей. Проте внаслідок різних збурень швидкість обігу грошей у національній економіці змінюється. Тому, на думку економістів основного потоку макроекономіки, в умовах збурень в економіці монетарна політика має передбачати зміни темпів зростання грошової маси.
Ще одне правило, яке пропонують економісти для проведення монетарної політики, полягає в тому, що вона має підтримувати певні темпи зростання номінального ВВП. Проведення монетарної політики відповідно до цього правила зводиться до того, що центральний банк країни заздалегідь оголошує про заплановані значення темпів зростання номінального ВВП. Якщо фактичні темпи зростання номінального ВВП нижчі від запланованих, то центральний банк проводить стимулюючу політику — підвищує темпи зростання грошової маси. І навпаки, коли фактичні темпи зростання ВВП перевищують заплановані, то банк знижує темпи зростання грошової маси, що стримує збільшення сукупного попиту. Це, безперечно, варіант активної монетарної політики, яка проводиться відповідно до заздалегідь установленого правила. Багато економістів віддають перевагу цьому правилу порівняно з грошовим правилом. Вони вважають, що така монетарна політика забезпечить вищу стабільність обсягу виробництва й рівня цін, бо вона пристосовується до змін швидкості обігу грошей.
Нарешті, економісти пропонують третє правило для проведення монетарної політики, яке зводиться до контролю за рівнем цін. За цим правилом, центральний банк оголошує планові показники зміни рівня цін. Коли фактичні темпи інфляції перевищують заплановані, то центральний банк знижує темп зростання грошової маси. І навпаки, банк підвищує темпи зростання грошової маси, коли фактичні темпи інфляції нижчі від запланованих. Отже, орієнтація центрального банку на темпи зростання номінального ВВП чи рівня цін захищає національну економіку від збурень, пов'язаних зі зміною швидкості обігу грошей.
Чимало економістів і політиків пропонують правила і для проведення фіскальної політики. Серед цих правил найважливішим є правило щорічно збалансованого бюджеті. За цим правилом, державні видатки не мають перевищувати надходжень до державного бюджету. Одна група економістів обґрунтовує необхідність щорічно збалансованого бюджету небезпекою бюджетних дефіцитів і зростанням державного боргу. Інша група вважає, що бюджет потрібно щорічно збалансовувати, аби обмежити зростання державного сектора, який знижує ефективність функціонування національної економіки. Згідно з цим поглядом, дефіцити бюджету дають змогу політикам розвивати різні програми і дарувати суспільству вигоди без поточного зростання податків, потрібних для оплати цих програм. Ця група економістів розглядає бюджетні дефіцити як вияв фундаментальної проблеми — зазіхання держави на приватний сектор.
Однак більшість економістів нині переконані, що вимога щорічно збалансованого бюджету несумісна з фіскальною діяльністю держави. По-перше, наявність дефіциту або надлишку бюджету може допомагати стабілізувати національну економіку. І навпаки, щорічно збалансований бюджет посилює економічні коливання. Наприклад, у фазі спаду дотримання вимоги щорічно збалансованого бюджету означало б підвищення податків або зниження державних видатків, або одночасне здійснення обох цих заходів, що ще більше скоротило б сукупний попит і поглибило б спад. Крім того, вимога щорічно збалансованого бюджету зводила б нанівець дію автоматичних стабілізаторів, як-от податки і трансфери. Коли економіка входить у фазу спаду, податки автоматично зменшуються, а трансферні платежі автоматично зростають. Отже, стабілізація національної економіки досягається коштом дефіциту державного бюджету.
По-друге, бюджетний дефіцит можна використати для переміщення частини податкового тягаря на плечі майбутніх поколінь. Економісти часто підкреслюють таку обставину. Якщо нинішні покоління борються за свободу країни чи здійснюють реіндустріалізацію національної економіки, то майбутні покоління користуватимуться плодами цих зусиль. Тому нинішні покоління можуть фінансувати ведення війни чи реіндустріалізацію країни за рахунок бюджетних дефіцитів, перекладаючи частину видатків на майбутні покоління.
Ще одна група економістів пропонує для проведення фіскальної політики правило циклічно збалансованого бюджету. Відповідно до цього правила бюджет не обов'язково має бути збалансованим щорічно; достатньо, щоб він був збалансований за весь діловий цикл. Фіскальні заходи уряду мають сприяти нейтралізації бюджетного дефіциту, що виникає в роки спаду, за рахунок бюджетних надлишків у роки піднесення. Проте, проведення фіскальної політики відповідно до цього правила ускладнювалось би тим, що глибина спаду і піднесення, а водночас і розміри надлишку чи дефіциту бюджету не збігаються.
Внаслідок цих обставин значна частина економістів відкидає правила щорічно збалансованого і циклічно збалансованого бюджету та дотримується концепції, функціональних фінансів. Згідно з цією концепцією, питання про збалансування бюджету не є головним, бо мета фіскальної політики — досягнення рівноваги національної економіки, а не бюджету. Якщо досягнення цієї мети супроводжується великим і дедалі більшим державним боргом, то проблема збалансованого бюджету відсувається на другий план. За цим підходом проблеми, пов'язані з бюджетними дефіцитами, є менш суттєвими, ніж макроекономічна стабільність. Державний бюджет становить, передусім, інструмент для підтримання стабільності економіки. Як фінансувати державні видатки — через підвищення податків чи через державну позику — залежить від наявних економічних умов.
Прихильники концепції функціональних фінансів стверджують, що у фазі піднесення податкові надходження автоматично збільшуються, що усуває дефіцит бюджету. Крім того, державний борг не такий обтяжливий, як уважає більшість людей, бо можливості уряду фінансувати дефіцити практично безмежні: підвищення податків, емісія грошей тощо.
Розглянемо тепер систему твердих курсів, за існування яких Центральний банк зобов'язується купувати або продавати національну валюту за обумовленою заздалегідь ціною, що виражена в іноземній валюті. Припустімо, що Центральний банк повідомляє про фіксацію обмінного курсу на рівні 100 одиниць національної грошової валюти до 1 одиниці іноземної. Тоді він повинен обмінювати 1 іноземної грошової одиниці на 100 національної або навпаки. Для проведення такої політики Центральний банк потребуватиме певного резерву національної валюти (які можна надрукувати) та іноземної (які треба нагромадити заздалегідь).
Встановлення твердого курсу спрямовує монетарну політику країни на виконання єдиного завдання — підтримання курсу на оголошеному рівні. Інакше кажучи, суть системи фіксованих валютних курсів полягає у реґулюванні Центральним банком пропозиції грошей так, щоб забезпечувалось співпадання рівноважного обмінного курсу з оголошеним. Що більше: доки Центральний банк готовий купувати або продавати іноземну валюту за твердим курсом, то зміна пропозиції грошей до необхідного рівня відбувається автоматично.
Щоб з'ясувати, як встановлення обмінного курсу визначає пропозицію грошей, розглянемо приклад. Припустімо, що Центральний банк повідомив про обмінний курс на рівні 100 одиниць іноземної валюти за 1 національної, але за наявної пропозиції грошей рівноважний курс становить 150:1. Цю ситуацію показано на частині (а) нижчеподаного рисунка. Завважте, що це створює можливість для отримання прибутку: біржовик може купити 300 одиниць іноземної валюти за 2 національної і продати іноземну валюту Центрального банку за 3 одиниці національної й отримати прибуток в 1 національної валюти. Коли ж Центральний банк купує у біржовика цю іноземну валюту, виплачена йому сума національної валюти автоматично збільшує пропозицію грошей. Збільшення пропозиції грошей переміщує криву LM* вправо, і рівноважний обмінний курс знижується. У такий спосіб пропозиція грошей продовжує зростати, поки рівноважний обмінний курс не знизиться до оголошеного рівня.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 824;