Макроекономіка, мікроекономіка та економічна теорія
Об’єктмакроекономіки є розділ економічної теорії, який вивчає економіку в цілому. На відміну від мікроекономіки, де об’єктом дослідження є поведінка окремого економічного суб’єкта, у макроекономіці досліджуються результати і наслідки діяльності всіх учасників суспільства в цілому.
Предметом (складовачастина об’єкта) макроекономічної теоріїє агреговані показники поведінки макроекономічних субєктів на рівні економіки як єдиного цілого.
Розрізняють позитивну і нормативну макроекономіку як науку.
Позитивна макроекономікапокликана пояснити зміст реальних макроекономічних явищ і процесів обумовлених поведінкою економічних субєктів за цих умов. Вона прагне дати відповідь на запитання: якою є макроекономічна ситуація в країні.
Нормативна макроекономіка– це сукупність уявлень стосовно того, якою має стати економіка. Вона грунтується на певних ідеологічних засадах та „еталонних” поведінкових функціях субєктів господарювання. Її завдання полягає в тому, щоб розробляти рекомендації для проведення економічної політики. Макроекономіка допомагає уряду розвязувати різноманітні складні питання, які постають перед країною.
Макроекономіка виконує такі функції:
1) теоретико-пізнавальну (гносеологічну),зміст якої полягає в пізнанні економічних процесів і явищ та поведінки макроекономічних субєктів;
2) практичну, зміст якої полягає у розробці практичних рекомендацій на основі економічного аналізу. На її основі держава, домогосподарства, фірми розробляють економічну політику;
3) прогностичну, яка полягає в оцінці економічної кон’юнктури та передбаченні перспектив економічного розвитку країни;
4) виховну та світоглядну. Наявний у суспільстві економічний порядок формує відповідний тип економічного мислення та своєрідний світогляд.
Завдання макроекономічної теорії:
1) вивчення впливу поведінки економічних субєктів та економічної політики на:
- обсяг споживання та інвестицій;
- валютні курси і рівень інфляції;
- торговельний баланс і т. ін.;
2) виявлення факторів, що визначають:
- зміну рівня цін;
- зміну рівня заробітної плати;
- обсяг грошової маси;
- стимулюючу чи обмежуючу фіскальну та грошово-кредитну політику тощо;
3) виявлення причин кон’юнктурних коливань в економіці як у короткостроковому періоді (діловий цикл), так і в довгостроковому (економічне зростання обсягів національного виробництва):
- вивчення впливу кон’юнктурних коливань на динаміку національних обсягів виробництва, рівень інфляції та безробіття тощо;
- визначення впливу макроекономічної політики на ефективність економіки як у коротко-, так і в довгостроковому періодах;
- дослідження впливу світогосподарських зв’язків на державний бюджет, процентну ставку, державний борг тощо.
господарства.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 808;