Змінні. Запаси і потоки в національній економіці. Основні макроекономічні складності
Дослідження національної економіки (НЕ) передбачає використання великої кількості різноманітних статистичних показників, які характеризують макроекономічні зміни.
Макроекономічні показники поділяють на:
- натуральні, які вимірюють у різних фізичних одиницях;
- вартісні (грошові).
Вартісні показники можуть визначатися у постійних (фіксованих) або поточних цінах. Постійна ціна – це ціна базового періоду (року).
Показники можуть бути абсолютними (натуральні та вартісні) і відносними (визначеними у відсотках).
Показники також поділяють на таки групи: „потокові”та„запасові”.
Потокові показники– це економічні параметри, які відображають передачу цінностей суб’єктами один одному в процесі економічної діяльності і вимірюються в одиницях за певний період часу, як правило, у розрахунку за рік (заощадження, інвестиції, дефіцит бюджету тощо).
Показники„запасів”– це економічні параметри, які відображають нагромадження та використання цінностей суб’єктами і вимірюються на конкретний момент часу, на певну дату (капітал, державний борг тощо).
Існує певний взаємозв’язок між показниками потоку й запасу:
- запас дорівнює накопиченим за певний період потокам;
- потік дорівнює різниці між запасами на початок та кінець періоду.
Потоки спричиняють зміни у запасах:
- нагромадження бюджетних дефіцитів за ряд років призводить до збільшення державного боргу;
- зміни запасу капіталу наприкінці поточного року в порівнянні з його величиною на кінець минулого року можуть бути представлені як потік чистих інвестицій за рік.
Основні складності у вивченні національної економіки є суб’єктивність дослідників, які нерідко є в’язнями своїх теоретико-методологічних упереджень.
Вчені часто мають діаметрально протилежне розуміння економіки: одні з них вважають, що ринок найкраще організовує національну економіку, інші віддають перевагу директивно-централізованому плануванню; державні програми соціального захисту населення захоплюють одних і дратують інших. Джордж Бернард Шоу писав: „Якби всіх економістів зібрати разом, вони все одно не вироблять дійового рішення”.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 3667;