Вимоги, що висуваються до бухгалтера та фінансиста
В умовах ринкових відносин значно підвищуються вимоги до рівня підготовки спеціалістів у галузі бухгалтерського обліку та фінансів. Сьогодні необхідні фахівці, які вміють аналізувати ситуацію, чітко формулювати мету, виявляти альтернативи і забезпечувати ефективне функціонування підприємств та їх структурних підрозділів в умовах мінливого середовища.
Професіоналам своєї справи можна бути лише завдяки отриманій освіті. У той же час існуюча система професійної освіти, яка реалізується через конкретні форми та методи навчання (лекції, семінари, практичні заняття) не вирішує проблему підготовки самостійного, творчо мислячого, здатного отримати неординарні рішення спеціаліста. У традиційному навчанні предметом освіти є знання, інформація. При цьому функція викладача - донести інформацію студенту, а функція студента - отримати, запам'ятати І засвоїти інформацію. При такому навчанні розвивається увага, запам'ятовування. Але це не головні якості, необхідні сьогодні спеціалісту. Майбутні спеціалісти повинні володіти певними навичками, уміннями та способами діяти на основі одержаних знань. Особливо це стосується бухгалтерів, тому що сучасні умови ставлять перед ними нові вимоги, вимагають високої напруженості їх праці, вміння цінувати час, володіння та застосування в роботі комплексу організаційних, психологічних, творчих якостей. Враховуючи, що фінансові відносини пронизують все народне господарство країни як на макро-, так і на мікрорівнях, знання фінансових дисциплін є вагомою складового в процесі здобуття вищої освіти за економічним фахом.
Пам'ятайте: будь-які знання, скільки б їх не було, ніколи не завадять людині в житті, а навпаки - лише стануть у пригоді.
Бухгалтер. Попит на бухгалтерів протягом останніх десяти років все ще залишається високим. На даний час на ринку праці України від 10 % до 20 % усіх вакансій припадає на бухгалтерів. Але вимоги, які висувають роботодавці до бухгалтера, за 5 років значно зросли. Сьогодні бухгалтер повинен бути не просто "обчислювальною машиною", а висококваліфікованим спеціалістом, здатним знаходити найбільш вигідні для підприємства рішення.
Мабуть, для кожного керівника ідеалом є той бухгалтер, який платить мінімум податків і не вимагає підвищення зарплати. Крім того, бухгалтер його думку, повинен володіти чи не всіма світовими знаннями, мати "ангельське терпіння" і таку саму зовнішність. Утім, зрозуміти шефа можна адже головбух - це друга людина на підприємстві, й частіше, ніж з ним директор спілкується хіба що зі своєю сім'єю.
Професійні вимоги, які ставлять керівники до головних бухгалтерів, не дуже різноманітні, вони зводяться до знання податкового та бухгалтерського обліку, основ права, досвіду проходження податкових перевірок, а якщо компанія з іноземними інвестиціями, то ще й до знання міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
Обов'язковою умовою є виняткова чесність бухгалтера (в усякому разі, щодо підприємства та свого керівництва). Велике значення надається також здатності головного бухгалтера захищати свого шефа від усіх контактів з представниками контролюючих органів (тобто справлятися з перевірками та перевіряючими потрібно самостійно), говорити з шефом однією мовою та не обтяжувати його термінами.
Часи, коли бухгалтера вважали простим рахівником чи обліковцем давно инули Сьогодні, щоб успішно вести трудову діяльність та "продавати" себе на ринку праці, одного вміння зводити дебет з кредитом і вчасно здавати звітність уже замало. Від сучасного бухгалтера вимагається дещо більше.
У сучасних умовах розвитку бухгалтерського обліку роль бухгалтера не зводиться лише до чіткого виконання інструкцій та вказівок. Законодавством йому надається широке поле для професійної творчості, розвитку наукової думки. Водночас зростає і відповідальність бухгалтера: користувачі інформації мають право вимагати пояснень, чим саме керувався бухгалтер при вирішенні суперечливих питань.
Яким повинен сьогодні бути головний бухгалтер підприємства або бухгалтер невеликого підприємства? Сучасний бухгалтер:
> це насамперед менеджер, який здійснює керівництво колективом. Отож, він повинен бути аналітиком, оскільки прийняття рішень здійснюється на основі системного аналізу ситуацій;
> це високопрофесійний спеціаліст в питаннях правового, податкового та Іншого законодавства. Він повинен чітко орієнтуватися в бІзнес-середовищІ та швидко реагувати на зміни в ньому;
> це фінансист, який вміє грамотно розпоряджатися грошовими коштами підприємства.
Більшість фахівців бухгалтерської професії згодні в одному: ідеальний головний бухгалтер насамперед повинен бути знавцем своєї справи, чітко знати свої обов'язки та розуміти, наскільки є важливою й відповідальною його робота. Саме завдяки цим якостям бухгалтер є другою людиною на підприємств першим помічником керівника.
Фінансист. Фінансист на підприємстві с головним спеціалістом в сфері управління грошовими потоками та відносинами.
Справжній фінансист повинен знати:
> постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та Інші матеріали з організації фінансової роботи;
> економічні аспекти діяльності підприємства;
> порядок складання фінансових програм, кредитних заявок і кошторисів;
> нормування оборотних активів;
> правила довгострокового та короткострокового кредитування підприємства, нарахування та сплати платежів до державного та місцевого бюджетів;
> порядок формування грошових фондів, фінансування капітального
будівництва, ремонту та планування витрат на технічне переоснащення
підприємства;
> план рахунків бухгалтерського обліку;
> порядок фінансових розрахунків;
> порядок і строки складання звітності про фінансову діяльність підприємства;
> правила експлуатації обчислювальної техніки;
> основи організації виробництва, праці та управління;
> трудове законодавство.
При прийнятті на роботу до фінансиста висуваються наступні кваліфікаційні вимоги:
> Провідний економіст з фінансової роботи: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) і підвищення кваліфікації. Стаж роботи на посаді економіста з фінансової роботи і категорії не менше 2-х років.
> Економіст з фінансової роботи 1 категорії: повна або базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) і підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, стаж роботи на посаді економіста з фінансової роботи II категорії не менше 2-х років, для бакалавра - не менше 3-х років.
> Економіст з фінансової роботи II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (спеціаліст або бакалавр) і підвищення кваліфікації для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра - стаж роботи на посаді економіста з фінансової роботи не менше 2-х років.
> Економіст з фінансової роботи: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
У фінансовій роботі на підприємстві головну роль відіграє фінансовий менеджер як фахівець у сфері фінансів. На великих підприємствах, в акціонерних товариствах працює декілька фінансових менеджерів, кожний з яких виконує визначені посадові обов'язки. Групу фінансових менеджерів очолює провідний фінансовий менеджер, а якщо таких груп кілька - головний менеджер.
Професійний рівень фінансового менеджера визначається його знаннями в сфері фінансів і кредиту, банківської, біржової та фінансової діяльності, бухгалтерського обліку, вмінням аналізувати фінансову звітність підприємства. Фінансовому менеджеру необхідно орієнтуватись у валютному законодавстві, вміти працювати на фінансовому ринку.
Отже, хоча прописна істина свідчить, що ідеалу немає, ми все-таки спробували створити портрети ідеального бухгалтера та фінансиста.
Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 3696;