Історія виникнення фінансів

Термін "finansia" виник у ХШ-ХV ст. в торговельних містах Італії та спочатку визначався як "грошовий платіж". У подальшому термін одержав міжнародне розповсюдження та почав вживатись як поняття, пов'язане з системою грошових відносин між населенням і державою з приводу створення державних фондів грошових коштів.

Якими ж були передумови виникнення фінансів? Адже людство задовго до цього мало гроші, товарно-грошові відносини, державний устрій. Чому лише у Середньовіччі виникло дане явище і термін, що його відображає?

Перша передумова. У Центральній Європі в результаті перших буржуазних революцій хоча і збереглись монархічні режими, але влада монархів була значно обмеженою і, що найголовніше, відбулось відокремлення голови держави (монарха) від скарбниці. Виник загальнодержавний фонд грошових коштів - бюджет, яким голова держави не міг одноособово користуватися.

Друга передумова. Формування та використання бюджету почало системний характер, тобто виникли системи державних доходів і видатків з визначеним складом, структурою та законодавчою регламентацією. Цікаво, що основні групи видаткової частини бюджету практично не змінювалися протягом багатьох століть. Вже тоді були визначені чотири напрями видатків: на військові цілі, управління, економіку та соціальні потреби.

Третя передумова. Почали переважати податки у грошовій формі, оскільки раніше доходи держави формувалися головним чином за рахунок зборів продуктів.

Таким чином, лише на даному етапі розвитку державності та грошових відносин став можливим розподіл створеного продукту у вартісному вираженні.

Підсумовуючи все вищесказане, можна виділити два основних етапи розвитку фінансів: 1) нерозвинута форма фінансів (характеризується тим, що основна частина бюджету використовувалася на військові цілі та практично не впливала на економіку); 2) фінансова система складалася лише з бюджетної ланки, а кількість фінансових відносин була обмеженою.

На сучасному етапі розвитку України, всюди, незалежно від політичного та економічного устрою, фінанси вступили в нову стадію свого розвитку.

Ринкові відносини призвели до виникнення нового напряму фінансів - фінансового менеджменту (управління фінансами), який як наука сформувався в середині XX ст. в країнах з ринковою економікою. Передумовою виникнення фінансового менеджменту як науки був досить високий рівень розвитку економічної науки в цілому.

Сучасні теорії фінансового менеджменту досить широко висвітлюють такі зарубіжні вчені, як Ю. Брігхем, Л. Гапенські, Дж. ван Хорн, Б. Колапс, У. Шарп, Р. Холт та інші. Заслуговують на увагу праці Д. Аллахвердяна, В. Анташова, О. Бандурки, А. Бірмана, І. Бланка, В. Ковальова, М. Коробова, Л. Павлової, Г. Поляка, Б. Сабанті, Г. Уварова тощо. Серед засновників вітчизняної школи фінансового менеджменту слід відзначити А. Поддерьогіна, В. Суторміну та В. Федосова.

 








Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 2410;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.