Загальні правила обігу іпотечних цінних паперів

Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про цінні папери» іпотечні цінні папери - це цінні папери, випуск яких забезпечений іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які засвідчують право власника на отримання від емітента засобів, що належать ним. До іпотечних цінних паперів Законом віднесені:

іпотечні облігації;

іпотечні сертифікати;

застави;

сертифікати ФОН.

Іпотечні облігації - це облігації, виконання зобов'язань емітента по яких забезпечене іпотечним покриттям в порядку, встановленому ЗУ «Про цінні папери». Вона засвідчує внесення грошових коштів її власником і підтверджує зобов'язання емітента відшкодувати йому номінальну вартість цієї облігації і грошового доходу в порядку, встановленому цим Законом і проспектом емісії.

Відмінністю іпотечних облігацій від звичайних облігацій є те, що вони забезпечені іпотечним покриттям (іпотечними активами, а також іншими активами, які у відповідності з проспектом емісії і реєстром іпотечного покриття забезпечують виконання зобов'язань емітента по іпотечних облігаціях). Емітентом іпотечних облігацій може бути тільки банк або небанківська фінансова установа.

Іпотечні активи, а також інші активи, які в процесі обслуговування іпотечних активів включаються в іпотечне покриття, вважаються переданими в заставу власникам облігацій. Це застава рухомого майна, яка забезпечує виконання зобов'язань емітента - заставодателя перед власниками іпотечних облігацій - заставодержателями.

Відповідно до ЗУ «Про іпотечні облігації» від 22.12.2005 р. № 3273-IV іпотечні облігації:

мають номінальну вартість, при цьому ціна розміщення може не співпадати з номінальною вартістю;

є іменними цінними паперами;

випускаються тільки в бездокументній формі;

розміщуються шляхом відкритої (публічної) або закритої (приватної) пропозиції.

 

Можуть випускатися наступні види іпотечних облігацій:

звичайні іпотечні облігації;

структуровані іпотечні облігації.

Емітентом звичайних іпотечних облігацій є іпотечний кредитор, який несе відповідальність за виконання зобов'язань по таких іпотечних облігаціях іпотечним покриттям і всім іншим своїм майном, на яке відповідно до законодавства може бути обернене стягнення.

Емітентом структурованих іпотечних облігацій є спеціалізована іпотечна установа, яка несе відповідальність за виконання зобов'язань по іпотечних облігаціях тільки іпотечним покриттям.

Відповідно до ЗУ «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом і іпотечні сертифікати»від 19.06.2003 р. № 979-IV іпотечні сертифікати:

мають номінальну вартість або вказівку частки консолідованого іпотечного боргу, яка приходиться на один сертифікат (номінальна вартість може бути встановлена в національній валюті з урахуванням інфляційної обмовки);

можуть бути іменними або на пред'явника;

можуть випускатися в документарній або бездокументній формі.

Сертифікати на пред'явника випускаються тільки в документарній формі; розміщуються тільки шляхом відкритої (публічного) пропозиції.

Існують наступні різновиди іпотечних сертифікатів:

іпотечні сертифікати з фіксованою прибутковістю;

іпотечні сертифікати участі.

Випуск сертифікатів з фіксованою прибутковістю передбачає, що власником іпотечних активів залишається емітент, а грошові потоки, що отримуються по таких сертифікатах їх власниками, складаються з номінальної вартості таких сертифікатів, що виплачується емітентом при погашенні, та відсотків. При випуску сертифікатів участі вважається, що власники сертифікатів передають іпотечні активи в довірчу власність управителеві відповідно до договору управління іпотечними активами, підписаного між емітентом і управителем.

При податковому і бухгалтерському обліку іпотечних цінних паперів необхідно врахувати наступні моменти:

по-перше, іпотечні цінні папери виділені в ЗУ «Про цінні папери» в окрему групу оскільки їх не можна віднести до групи пайових цінних паперів та до групи боргових цінних паперів.

по-друге, аналіз правової природи звичайних іпотечних облігацій і іпотечних сертифікатів з фіксованою прибутковістю дозволяє віднести їх до групи боргових цінних паперів. Придбання звичайних іпотечних облігацій (іпотечних сертифікатів з фіксованою прибутковістю) на етапі емісії означає, що емітенту надаються грошові кошти, сума яких повертається на етапі погашення, аналогічно як у випадку з борговими цінними паперами.

Структуровані іпотечні облігації і іпотечні сертифікати участі передбачають або участь власників таких цінних паперів в управлінні іпотечними активами - генераторами доходів, або отримання доходів виходячи з частки участі в платежах по іпотечних активах.

 








Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 913;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.