Українське цивільне право. Розділ VI. Здійснення цивільних правовідносин
Розділ VI. Здійснення цивільних правовідносин
Чи помилився Гуго Гроцій? |
«Гуго Гроцій був першим, кому вдалося узагальнено сформулювати теорію представництва, хоч і ціною перекручення його
змісту» . Помилку цього відомого голландського юриста вбачають у тому, що представництво було розглянуте ним як результат доручення, «яким воно не є за своєю природою»2.
Насамперед, слід звернути увагу на те, що відносини у суспільстві, які існували за життя цього вченого (1588-1545), істотно відмінні від тих, що існують сьогодні. Крім того, є різні види представництва (зокрема, законне). Позиція Гуго Гроція цілковито підходить до добровільного представництва.
Певно, недарма така позиція закріплена у Французькому цивільному кодексі 1804 р. та в кодексах багатьох держав.
Та обставина, що в Цивільних кодексах усіх союзних республік, які були у складі СРСР, містилися окремі глави «Представництво. Довіреність» та «Доручення», не означало наділення представництва повною автономією, адже суть договору доручення полягає саме в тому, що одна сторона зобов'язується вчинити певну юридичну дію від імені другої сторони.
Межа представництва фізичної особи |
Є низка юридичних дій, які особа має вчинити сама, без права використання інституту представництва. Це стосується складення заповіту, відмови від спадщини, прийняття спадщини, присутності при реєстрації шлюбу, подання до суду заяви про усиновлення, подання до органу реєстрації актів цивільного стану заяви про визнання батьківства.
За статтею 28 Сімейного кодексу України, представник може лише подати заяву про реєстрацію шлюбу від імені жінки і (або) чоловіка.
Підстави виникнення представництва |
За статтею 62 ЦК 1963 p., повноваження представника могли «ґрунтуватися» на довіреності, законі або адміністративному акті.
Однак віднесення адміністративного акта до підстави виникнення повноважень представника було помилковим. Адже наказ керівника юридичної особи, яким, наприклад, зобов'язано головного інженера підписати акт прийняття монтажних робіт, виконаних за договором, не міг вважатися адміністративним актом.
/ За ред.
Цивільне право України: Підручник. У двох книгах. Кн. О. В. Дзери та Н. С. Кузнєцової.- К., 2004.- С. 213. 2 Там само.
У частині 3 статті 237 ЦК України ця неточність усунута: представництво виникає на підставі акта органу юридичної особи.
Серед підстав виникнення представництва на перше місце поставлено договір.
Представництво, як і раніше, може виникнути безпосередньо із закону.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 614;