Обмеження, припинення діяльності юридичної особи
Держава не має права втручатися у діяльність юридичної особи, якщо вона здійснюється відповідно до її статуту та законів України. З іншого боку, держава повинна унеможливити таку діяльність юридичної особи, яка завдає шкоди довкіллю, культурній спадщині, порушує конституційні права людини.
Відповідно до частини 7 статті 319 ЦК, діяльність власника може бути обмежена або припинена у випадках і в порядку, встановлених законом. У Підрозділі 2 «Юридична особа» немає норми, яка передбачала б можливість обмеження або припинення діяльності юридичної особи, тому норму частини 7 статті 319 ЦК слід тлумачити розширено: вона має стосуватися і юридичної особи.
Йдеться лише про зупинення на певний час якогось з видів діяльності або діяльності юридичної особи взагалі, але сама юридична особа продовжує існувати.
Закон України від 25 червня 1991 р. «Про охорону навколишнього природного середовища» надає право Кабінету Міністрів України приймати рішення про зупинення або припинення діяльності підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, на якій вони засновані, та їх підпорядкування у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Таке ж право мають місцеві ради щодо юридичних осіб місцевого підпорядкування.
За Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 p., головні державні санітарні лікарі мають право тимчасово заборонити чи припинити діяльність юридичної особи у разі невідповідності цієї діяльності вимогам санітарних норм.
Підставою для припинення діяльності юридичної особи можуть також бути різні фактичні обставини: знищення чи викрадення її майна, арешт керівника, відсутність коштів, відсутність сировини тощо.
314 г
Розділ IV. Учасники цивільних правовідносин
Актом цілеспрямованого припинення діяльності окремих комерційних структур часто було накладення арешту на їх банківські рахунки у зв'язку з відкриттям кримінальної справи, здебільшого безпідставної, проти директора чи голови правління.
У цьому контексті слід привернути увагу до статті 1074 ЦК, яка допускає можливість обмеження права клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, які є на його рахунку (накладення арешту на банківські рахунки), лише за рішенням суду і лише у випадках, встановлених законом.
Ця норма була включена до проекту Цивільного кодексу України лише в процесі його наукового доопрацювання.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 691;