Вибір прицілу, точки прицілювання та цілика
Підготовка даних для стрільби зі стрілецької зброї включає: визначення дальності до цілі для установлення прицілу та цілика і вибір точки прицілювання з урахуванням необхідних поправок на метеорологічні умови стрільби, головним чином на боковий вітер та рух цілі. Причому внесення поправок на умови стрільби, як правило, проводиться без використання таблиць стрільби, за польовими (мнемонічними) правилами, які військовослужбовці повинні знати напам’ять і вміти застосовувати на практиці.
Даними для вибору прицілу і точки прицілювання є дальність до цілі.
При стрільбі на дальності до 400 м треба встановлювати приціл “4” або “П”, прицілюючись у нижній край цілі чи в середину, якщо ціль висока (рис. 8.18, а, б).
При стрільбі на дальності понад 400м приціл установлюється відповідно до цієї дальності, округленої до сотень метрів. За точку прицілювання, як правило, береться середина цілі (рис. 8.18, в, г)
|
Якщо умови бойової обстановки не дозволяють змінювати установлення прицілу залежно від дальності до цілі, то в межах дальності прямого пострілу необхідно установити приціл “П” і прицілюватися у нижній край цілі.
Рис. 8.18. Вибір точки прицілювання залежно від дальності до цілі
та її розмірів: а, в – у грудну фігуру; б, г – у ростову фігуру
Нормальними зовнішніми умовами стрільби вважаються температура повітря +15 °С, відсутність вітру та підвищення місцевості над рівнем моря.
У настановах зі стрілецької справи величини поправок даються для середніх умов стрільби, тобто: вітер помірний (4–6 м/с), що віє під кутом 90° до площини стрільби; швидкість руху цілі (фігури, що біжить) – 3 м/с, що приблизно становить 10 км/год. У реальних умовах на полі бою сила і напрямок вітру, як і швидкість руху цілі, визначаються візуально.
Враховувати поправки можна і за мнемонічними правилами, зручними для запам’ятовування, такими, що дають достатню для практики точність підготовки вихідних даних для стрільби.
Швидкість вітру визначається з достатньою точністю за простими прикметами (рис. 8.19): при слабкому вітрі (2–3 м/с) носова хусточка і прапор трохи колишуться і ледь розвіваються; при помірномувітрі (4–6 м/с) прапор і хусточка тримаються розгорнутими; при сильномувітрі (8–12 м/с) прапор із шумом тріпоче, а хусточка виривається з рук і т. п.
Боковий вітер значно впливає на політ кулі, відхиляючи її в бік. Величина відхилення кулі залежить від швидкості, напрямку бокового вітру та дальності до цілі. Чим сильніше віє боковий вітер і чим ближче до 90° кут, під яким він віє, а також чим на більшій дальності знаходиться ціль, тим на більшу величину під його дією відхилиться куля в бік від площини стрільби. У зв’язку з цим необхідно вносити поправку на боковий вітер. Вона враховується при стрільбі з автомата виносом точки прицілювання у фігурах цілі або метрах. Розрахунок зазвичай роблять у величинах найбільш типової цілі – фігурах людини (завширшки 0,5 м). Результат легко перерахувати у фігури інших цілей.
Дата добавления: 2015-07-04; просмотров: 1751;