Умови формування соляних порід, поширення та практичне значення
Соляні породи утворюються у водному середовищі в результаті випадання солей в осадок з високо мінералізованих вод в епіконтинентальних морях, засолених лагунах та озерах. Необхідні умови для випадання солей в басейні наступають в обстановці жаркого засушливого клімату при незначному випаданні опадів, коли випаровування води досить високе і компенсується притоком океанічних або морських вод.
Відклади кам’яної солі утворюють тіла значної товщини – до 2 км і більше. При зануренні соляних тіл під дією нерівномірного навантаження відбувається перерозподіл соляної маси, утворюються вторинні геологічні тіла – куполи, гряди, масиви, висота яких може досягати 5-10 км (соляний масив Челкар у Прикаспійській западині).
Гіпсові та ангідритові породи здатні переходити одні в другі. Під впливом підвищених тисків і температур на глибинах 100-160 м гіпс починає втрачати воду і переходити в ангідрит, а на глибинах 700-800 м гіпс практично повністю заміщається ангідритом. У випадку наближення породи до поверхні Землі спостерігається зворотна картина, при цьому об’єм породи збільшується на 30-32%. Але цей процес переходу ангідриту в гіпс досить тривалий, тому у відслоненнях часто поряд з гіпсом зустрічається і ангідрит.
У геологічних розрізах спостерігається така послідовність залягання соляних порід знизу вгору: вапняки – доломіти – ангідрити гіпси - кам’яна сіль – калійні солі. Цей ряд формується при підвищеній солоності вод, при опрісненні вод зміна солей у розрізі повинна відбуватись у зворотному порядку. Оскільки опріснення водойм може відбуватись досить швидко, то окремі типи порід не встигають сформуватись і складається враження, що вони випадають з розрізу.
Соляні породи поширені на всіх материках, виключаючи Антарктиду. Серед родовищ кам’яної солі найбільш відомі Слов’янсько-Артемівське на Донбасі, Солотвинське на Закарпатті, Баскунчакське на Урало-Поволжі. Калійні солі добувають в Пермській області Росії, Стебникському родовищі Білорусії, Калуському родовищі України, Старобінському родовищі Білорусії та в інших регіонах.
Бішофіт – одна із рідкісних порід зустрічається в пермських відкладах Поволжя.
Гіпси добувають на Україні поблизу Могилів-Подільська, Галича, Городенки; в Росії – в Псковській, Архангельській, Свердловській областях.
Кам’яна сіль у великих кількостях використовується в харчовій промисловості. Протягом року доросла людина споживає близько 8 кг солі. Кам’яну сіль широко використовують у промисловості для виробництва каустичної і кальцинованої соди, хлору, соляної кислоти, у шкіряній, текстильній промисловості, металургійній та інших галузях народного господарства.
Калійні солі використовують переважно для виробництва калійних добрив, препаратів калію. Карналіт – руда на магній і служить для виробництва алебастру, цементу, для виготовлення архітектурних деталей, в медицині.
Гіпси та ангідрити використовують у будівництві для виробництва алебастру, цементу, для виготовлення архітектурних деталей, в медицині.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 671;