Кременисті породи
Кременисті породи складаються переважно з опалу SiO2·nH2O і халцедону SiO2. ці породи складають від 50 до 98% об’єму порід. Крім сполук кремнезему, в кременистих породах можуть бути присутні оксиди і сульфіди заліза, глинисті мінерали, карбонати кальцію і магнію, органічні речовини. Породи, які вміщують у незначній кількості сполуки заліза та органічної речовини мають світле забарвлення. Якщо присутні оксиди заліза, породи мають червоне забарвлення з різними відтінками. Гідрооксиди заліза та органічна речовина надають породам зеленувато-сірий, голубувато-сірий, сірий або чорний колір. Породи, які складаються з опалу досить легкі, високопористі на відміну від халцедонових порід, яшми і кременю. До кременистих порід належать діатоміти, радіолярити, трепели, опоки, яшми і кремені.
Діатоміти – складаються на 70-80% з дуже дрібних діатомових водоростей, заміщених опалом. Розмір опалових фрагментів діатомових водоростей від тисячних часток до 1 мм. Простір між залишками діатомових водоростей заповнений коломорфним кремнеземом. Як домішки в цих породах можуть бути глинистий матеріал, тонко дисперсна органічна речовина, сполуки заліза. Породи забарвлені в білий колір, інколи з жовтим або сірим відтінком. Діатоміти дуже легкі (густина 0,9 г/см3), високо пористі, у сухому вигляді плавають на воді. За зовнішнім виглядом діатоміти нагадують крейду, мажуть руки, всмоктують воду, але не взаємодіють з соляною кислотою.
Радіолярити на 80-90% складаються з залишків радіолярієвих водоростей розміром в соті і тисячні частки міліметра. Породи легкі – їх густина не перевищує 1,5 г/см3. забарвлення порід сіре, темно-сіре. Як домішки в породах присутні тонко дисперсна органічна речовина, глинисті мінерали, гідрооксиди заліза.
Трепели складаються з опалу у вигляді глобулів (округлих стяжінь, кульок), а також незначної кількості залишків діатомей, радіолярій і спікул губок. Як домішки в трепелах присутні глинистий та уламковий матеріал, інколи карбонатні мінерали. Колір порід сірий, жовтувато-сірий, світло-сірий.
Опока, як і трепел, переважно складається з дуже дрібних глобулів опалу, рідкісних залишків діатомей, радіолярій і спікул губок. На відміну від інших опалових порід в опоках спостерігається значний вміст теригенного матеріалу (піщаного, глинистого, алевритового – до 40-50%). Забарвлення опок трохи темніше, ніж у вищеназваних породах – від сірого до темно-сірого і чорного. Густина їх також трохи вища, ніж в інших опалових породах – до 1,8 г/см3.
Спонголіт – кремениста порода, яка складається із скелетів губок, заміщених опалом, а також значних домішок теригенного матеріалу, глауконіту, кальциту. Породи досить легкі, високопористі. Забарвлення сіре, різної інтенсивності.
Яшми складаються переважно з халцедону або суміші халцедону з кварцом. Ці породи вміщують в значних кількостях домішки глинистого матеріалу, оксидів заліза та органічної речовини, завдяки чому яшми мають різноманітне забарвлення – червоно-коричневе різних відтінків, зелене, строкате. Інколи ці породи вміщують невелику кількість залишків радіолярій і спікул губок. Яшми дуже міцні тверді породи з раковистим зламом. Густина їх становить до 2,5г/см3.
Кремені – породи, які складаються переважно з халцедону і співвідношень різних форм кремнезему: кварц-халцедону, кварц-халцедону-кристобаліту. Залягають вони у вигляді конкрецій, лінз і желваків серед вапняків і крейди, рідше серед глинистих та уламкових порід. Вони мають різне забарвлення: сіре, жовто-сіре, сірувато-оранжеве, темно-сіре. У розрізі конкреції мають зонально-смугасте забарвлення. Кремені дуже міцні і тверді (5-7твердістть). Розмір конкрецій досягає декількох десятків сантиметрів.
Текстури кременистих порід масивні, шаруваті, смугасті, плямисті структури переважно пелітоморфні.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 691;