Запаси, виготовлені силами підприємства
Первісною вартістю запасів, самостійно виготовлених підприємством, є їх собівартість, сформована у процесі виробництва. Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції встановлюються підприємством. Зазначимо, що для цілей бухгалтерського та податкового обліку статті витрат збігаються.
Отже, до виробничої собівартості запасів входять (п. 138.8 ПК, п. 11 П(С)БО 16):
• прямі матеріальні витрати (вартість сировини та основних матеріалів, що створюють основу вироблюваних запасів, купованих напівфабрикатів і комплектуючих виробів, допоміжних та інших матеріалів, які безпосередньо можна віднести до конкретного об'єкта витрат). Також завважимо, що прямі матеріальні витрати зменшуються на вартість поворотних відходів, отриманих у процесі виробництва;
• прямі витрати на оплату праці (зарплата та інші виплати працівникам, зайнятим у виробництві запасів);
• амортизація виробничих основних фондів і нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних із виробництвом запасів;
• вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних із виробництвом товарів;
• інші прямі витрати, у тому числі витрати на придбання електричної енергії. Зверніть увагу: у бухгалтерському обліку до складу інших прямих витрат включаються втрати від браку, що складаються з вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції, зменшеної на її справедливу вартість, і витрати на виправлення такого технічно неминучого браку (п. 14 П(С)БО 16). А ось у податковому обліку до складу витрат вартість остаточно забракованої з технологічних причин продукції та витрати на виправлення такого браку включаються лише в разі реалізації цієї продукції. При цьому підприємство має право самостійно визначати в наказі про облікову політику допустимі норми технічно неминучого браку, правда, за умови обґрунтування встановлених розмірів (п. 138.7 ПК).
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 609;