Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами
Одним із найважливіших факторів збільшення обсягу виробництва продукції на промислових підприємствах є забезпеченість їх основними засобами в необхідній кількості та асортименті і повніше й ефективніше їх використання.
Завдання аналізу:
- визначити забезпеченість підприємства та його структурних підрозділів основними засобами і рівень використання їх за узагальнюючими й окремими показниками;
- встановити причини зміни їхнього рівня;
- розрахувати вплив використання основних засобів на обсяг виробництва продукції та інші показники;
- вивчити ступінь використання виробничої потужності підприємства й обладнання;
- виявити резерви підвищення інтенсивності й ефективності використання основних засобів.
Джерела даних для аналізу: бізнес-план підприємства, план технічного розвитку, форма № 1 „Баланс”, форма № 2 „Звіт про фінансові результати”, форма № 5 „Примітки до річної фінансової звітності”, розділ 2 „Основні засоби”, форма „ 11-ОЗ „Звіт про наявність і рух основних засобів, амортизацію (знос)”, форма № 2-кб (потужності) „Звіт про введення в дію основних фондів, будівель, споруд та потужностей”, дані про переоцінку основних засобів, інвентарні картки обліку основних засобів, проектно-кошторисна, технічна документація тощо.
Велике значення має аналіз руху і технічного стану основних засобів, який проводиться за даними бухгалтерської звітності (форма № 5). Для цього розраховують такі показники:
- коефіцієнт оновлення (Конов), що характеризує частку нових основних засобів у загальній вартості їх на кінець року:
,
- термін оновлення основних засобів:
- коефіцієнт вибуття (Кв):
,
- коефіцієнт приросту (Кпр):
,
- коефіцієнт зносу (Кзн):
- коефіцієнт придатності (Кпридат):
Узагальнюючими показниками, що характеризують рівень забезпеченості підприємства основними засобами виробництва (ОЗВ), є фондоозброєність і технічна озброєність праці.
Показник загальної фондоозброєності праці розраховують за відношенням середньорічної вартості промислово-виробничих основних засобів до середньооблікової чисельності робітників у найбільшу зміну (мається на увазі, що робітники, зайняті в інших змінах, використовують ті самі засоби праці).
Рівень технічної озброєності праці визначають за відношенням вартості виробничого обладнання до середньооблікового числа робітників у найбільшу зміну. Темпи його зростання зіставляються з темпами зростання продуктивності праці. Бажано, щоб темпи зростання продуктивності праці випереджали темпи зростання технічної озброєності праці. У протилежному разі відбувається зниження фондовіддачі.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 2617;