Принципи формування системи управління матеріальними ресурсами
Формування й функціонування системи управління матеріальними ресурсами за даними наукових досліджень і практичної діяльності вітчизняних і зарубіжних підприємств базується на таких принципах:
1 . Вільний вибір джерел і форм матеріально-технічного постачання. Це означає, що забезпечення матеріальними ресурсами може здійснюватись централізованим розподілом для виконання державних замовлень і децентралізовано за прямими угодами в оптово-торгових організаціях, акціонерних товариствах і т.і.
2. Самостійність підприємств-постачальників (продавців) і підприємств-споживачів (покупців) у використанні матеріальних і фінансових ресурсів, які є їх власністю.
3. Саморегулювання на основі діючих елементів державної економічної політики для досягнення збалансованості виробництва з матеріальними ресурсами (податки, ціни, процентні ставки, митні пільги тощо).
4. Ресурсозбереження і протизатратність. Це означає, що основні параметри процесу — використання матеріальних ресурсів, матеріальні витрати, запаси і запасомісткість — повинні бути врівноваженими на суспільно-необхідному рівні.
5. Комплектність, яка передбачає, що в системі циркулюють усі потрібні для роботи підприємства види матеріальних ресурсів, необхідних для виконання інформаційних, виробничих і комерційних послуг.
6. Інтенсифікація використання матеріальних ресурсів за рахунок максимально можливого залучення їх у обіг, тобто повторного і її багатоцільового використання, в основному відходів виробництва (як вторинних матеріальних ресурсів).
7. Оперативність — здатність системи швидко реагувати на вимоги ринку в цілому і на індивідуальні потреби окремих підприємств-партнерів.
8. Зворотність — можливість вільного переходу продукції як товару із натурально-речової форми у вартісну і навпаки.
9. Пристосованість до науково-технічного прогресу, тобто система повинна освоювати, рекламувати і наповнювати ринок новими товарами і послугами. Також впроваджувати у виробництво нову техніку, нові технології, просувати свій товар на ринку.
10. Реалізація пріоритетів споживача — задоволення індивідуальних і суспільних потреб ринку в матеріальних ресурсах і послугах на суспільно-необхідному рівні при мінімальних затратах.
Усі ці принципи повинні діяти одночасно, тому що вони визначають умови рівноваги і ефективного функціонування системи. В іншому випадку система буде деформованою, що може призвести до збою процесу матеріально-технічного постачання: виникнення дефіцитних ситуацій при одночасному утворенні лишків запасів товар-но-матеріальних цінностей.
Рівень реалізації вищевказаних принципів може служити критерієм якості самої системи управління матеріальними ресурсами.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1368;