Порядок отримання патенту в Україні
Процес розгляду документів, передбачених відповідними законами України для отримання патенту (див. п. 3.3), починається з подання заявки до центрального органу виконавчої влади з питань правової охорони інтелектуальної власності, яким в Україні, як це було зазначено вище (див. п. 3.2), є Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України (скорочено — Установа).
Заявка складається українською мовою та містить перелік таких документів:
- заяву про видачу патенту на винахід із проведенням кваліфікаційної експертизи чи деклараційного патенту на винахід (корисну модель);
- опис винаходу (корисної моделі);
- формулу винаходу (корисної моделі);
- креслення (якщо вони є в описі);
- реферат.
До встановлення дати подання заявки її розглядають заздалегідь. Заявку, у якій немає пропозиції заявника щодо віднесення винаходу (корисної моделі) до державної таємниці, розглядають з метою виявлення в ній матеріалів, які можуть становити державну таємницю. Якщо заявлене технічне рішення становить державну таємницю, заявку в Установі розглядають у режимі секретності.
Після подання заявки та за наявності документа про сплату мита за її подання проводять експертизу за формальними ознаками. Рішення формальної експертизи необхідно надіслати не пізніше шести місяців від встановленої дати подання заявки.
За запитом формальної експертизи заявникові з метою можливого уточнення матеріалів заявки надають два місяці від дати одержання ним повідомлення закладу експертизи. Якщо за цей строк недоліки не усунуто, а заявник не подає клопотання про подовження відповідного строку, йому надсилають рішення про відмову у видачі патенту.
Після завершення формальної експертизи за заявкою на видачу деклараційного патенту на винахід розпочинається проведення експертизи заявки на новизну, що встановлюється за виданими в Україні патентами та поданими до Установи заявками на видачу патентів. Якщо результат експертизи заявки на локальну новизну позитивний, Установа надсилає заявникові рішення про видачу деклараційного патенту на винахід.
Наступним протоколом Установа повідомляє заявника про можливість проведення експертизи по суті, яка встановлює відповідність винаходу умовам патентоспроможності (новизні, винахідницькому рівню, промисловій придатності, див. п. 2.3-2.5).
Через вісімнадцять місяців від дати подання заявки на видачу патенту на винахід (а якщо заявлено пріоритет, то від дати пріоритету) Установа публікує у своєму офіційному бюлетені («Промислова власність») відомості щодо заявки за умови, що її не відкликано, вона не вважається відкликаною або, якщо за нею не прийнято рішення про відмову у видачі патенту. За клопотанням заявника Установа публікує відомості про заявку раніше зазначеного строку. Відомості про заявки, які становлять державну таємницю, не публікують.
За клопотанням будь-якої особи та за наявності документа про сплату мита за експертизу по суті заявки проводять зазначену експертизу. Клопотання подають протягом трьох років від дати подання заявки.
Під час цієї експертизи заклад експертизи має право вимагати від заявника додаткові матеріали, які необхідно надати протягом двох місяців від дати отримання запиту. Якщо заявник у встановлений строк не подасть відповідні матеріали або мотивоване клопотання щодо продовження цього строку, заявка вважається відкликаною.
Унаслідок експертизи по суті Установа приймає рішення про видачу патенту на винахід або рішення про відмову у видачі патенту на винахід, які надсилають заявникові.
Заявник має право відкликати заявку в будь-який час до дати одержання ним рішення щодо видачі патенту. Також заявник має право перетворити заявку на видачу патенту на винахід на заявку на видачу деклараційного патенту на винахід і навпаки в будь-який час до одержання ним рішення про видачу охоронного документа або рішення про відмову у його видачі, а також заявку на видачу патенту (деклараційного патенту) на винахід на заявку на видачу деклараційного патенту на корисну модель і навпаки на таких самих умовах.
Опубліковані відомості щодо заявки на патент на винахід надають замовникові тимчасову правову охорону в обсязі формули винаходу, з урахуванням якої їх опубліковано. При цьому заявник має право одержати компенсацію за завдані йому після публікації відомостей про заявку збитки від особи, яка порушила права заявника.
На підставі рішення про видачу охоронного документа та за наявності документа про сплату державного мита за його видачу проводять державну реєстрацію патенту (деклараційного патенту) на винахід або деклараційного патенту на корисну модель. Установа видає патент протягом місяця після його державної реєстрації.
Власник деклараційного патенту на винахід або його правонаступник з метою заміни деклараційного патентуна винахід на патент на винахід може подати клопотання щодо проведення експертизи по суті заявки, за якою видано деклараційний патент. Таке клопотання має надійти до Установи протягом трьох років від дати подання заявки, за якою видано деклараційний патент. За подання клопотання сплачується мито.
Запитання для самостійного контролю
1. Які існують системи експертизи?
2. Що таке формальна експертиза?
3. На яких етапах розгляду заявки застосовується формальна експертиза?
4. Які вимоги висуваються під час формальної експертизи?
5. На яких умовах розгляду заявки під час формальної експертизи видається патент на винахід (корисну модель)?
6. Що таке явочна експертиза?
7. Які переваги явочної експертизи порівняно з формальною?
8. Які етапи розгляду заявки включає перевірочна система експертизи?
9. Які елементи заявки досліджуються під час перевірочної системи експертизи?
10. Які етапи розгляду заявки входять до відстроченої системи експертизи?
11. У чому особливість системи експертизи?
12. Для чого здійснюється публікація опису заявки та на яких етапах відстроченої експертизи?
13. У яких випадках заявник має право вносити зміни в матеріали на винахід?
14. Які характерні недоліки та зауваження виникають під час проведення формальної експертизи?
15. За яких обставин заявка не відхиляється?
16. Які характерні питання виникають за проведення експертизи по суті?
17. Скільки часу дається для відповіді заявнику?
18. Коли здійснюється оскарження рішення експертизи?
19. Як формується скарга?
20. За яких обставин передбачено проведення повторної експертизи?
21. Які аспекти оскарження виникають під час отримання європейського патенту?
22. Які строки подання скарги до апеляційного органу патентного відомства у СІЛА, Російській Федерації, Нідерландах?
23. Які документи надаються в Україні для отримання патенту?
24. У який термін сплачується мито за заявку?
25. Хто і який орган в Україні проводить експертизу заявки?
26. У який термін надсилається заявникові рішення формальної експертизи в Україні?
27. За яких обставин проводиться кваліфікаційна експертиза заявки?
28. У якому видавничому органі Установа публікує відомості про заявку та в який термін?
29. За яких умов і в який термін видається патент в Україні?
30. За яких умов власник деклараційного патенту може подати клопотання для заміни його на патент на винахід?
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 2145;