Існуючі системи експертизи

Експертиза— це один із найважливіших аспектів патент­ного законодавства, який визначає обсяг перевірки заявки на винахід із моменту її подання до видачі патенту.

Існують такі системи експертизи:

Ø явочна (реєстраційна);

Ø перевірочна (дослідницька);

Ø відстрочена (відкладена).

Відмінність однієї системи від іншої полягає у різних етапах розгляду заявки, однак спільним для будь-якої систе­ми є наявність етапу формальної (попередньої) експертизи

заявки.

Формальна експертиза полягає в перевірці дотримання вимог патентного законодавства, що висуваються до заявки на видачу патенту. Такими вимогами є:

Ø наявність документів у заявці;

Ø вимоги до документів;

Ø відповідність заявленого винаходу об'єктам правової
охорони за патентним законом;

Ø єдність винаходу.

Рис. 5.1. Явочна система експертизи

 

Під час формальної експертизи перевіряють наявність у заявці всіх розділів (заяви, опису, формули, рисунків, реферату); чіткість їх викладення; наявність необхідних супутніх матеріалів (ім'я, адреса заявника, винахідника, па­тентного повіреного тощо) квитанції про сплату мита та ін., а також попередньо встановлюється пріоритет винаходу.

Якщо заявка на винахід має всі необхідні документи, дотримані вимоги до їх оформлення, а заявлений винахід не відноситься до передання рішень, що не визнаються патентноздатними винаходами, то приймається позитивне рішення щодо результатів формальної експертизи заявки і патентне відомство видає патент на винахід.

Явочна система експертизи передбачає послідовне виконання відповідних етапів розгляду заявки (рис. 5.1).

Явочна система експертизи має певні переваги: швидка видача патенту, що дозволяє у короткі терміни розглянути заявку, причому, як правило, за такої системи заявка розглядається лише за ознаками формальної експертизи.

Рис. 5.2. Перевірочна система експертизи

 

 
 

Перевірочна система експертизи (рис. 5.2), окрім явочної (рис. 5.1), здійснює й експертизу по суті.

Рис. 5.3. Відстрочена система експертизи

 

Під час проведення експертизи по суті перевіряється відповідність заявленого винаходу умовам патентоспро­можності, повнота та правильність розкриття винаходу в описі. За результатами експертизи по суті приймається рішення щодо видачі патенту або щодо відмови у видачі. Основою цієї експертизи, як було вже зазначено, є пере­вірка відповідності умовам патентоспроможності, внаслі­док чого у разі позитивного рішення видається патент, який називають «сильним» і заперечити його дуже важко. Однак, недоліком такої експертизи є її довготривалість (3-5 років).

Відстрочена система експертизи (рис. 5.3) є найбільш поширеною серед існуючих систем подібної експертизи.

Як видно з рисунка, відстрочена система складається з чотирьох етапів.

Особливістю цієї системи є введення правила публіка­ції опису заявки на етапі формальної експертизи (блок 1), що дозволяє ознайомитися з заявкою в установлений термін широкому колу осіб, а також передбачаються умови для проведення інформаційного пошуку та публікації звіту про цей пошук (блок 2). Традиційна перевірочна експер­тиза (блок 3), вже після відповідних робіт, дає повне право (за позитивного результату) готувати матеріали для видачі патенту та його публікації (блок 4).

Отже, відстрочена система експертизи дозволяє лікві­дувати недоліки, притаманні розглянутим вище системам (див. рис. 5.1 і рис. 5.2).

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 853;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.