Характеристика та загальні принципи оцінки та обліку цінних паперів у портфелях банку.
Загальний портфель ЦП складається з чотирьох портфелів:
1. Торговий портфель ЦП — цінні папери, придбані банком для перепродажу з метою отримання прибутку від короткострокових коливань їх ціни. До торгового портфеля ЦП можуть бути віднесені тільки високоліквідні ЦП.
2. ЦП у портфелі на продаж — це цінні папери, до яких не належать торгові ЦП і ЦП, що утримуються до погашення.
3. ЦП у портфелі до погашення — це боргові цінні папери, щодо яких є намір і здатність банку утримувати їх до строку погашення.
4. Інвестиції в асоційовані та дочірні компанії.
Цінні папери, які придбані та (або) зберігаються за дорученням і за кошти клієнтів, а також цінні папери, які придбані згідно з договорами про довірче управління, обліковуються за позабалансовими рахунками.
Облік фінансових інвестицій та їх оцінка здійснюються за кожною інвестицією в розрізі емітентів.
Придбані цінні папери первісне оцінюються та відображаються в бухгалтерському обліку за собівартістю.
Комісійні витрати та інші витрати, пов'язані з придбанням боргових цінних паперів, збільшують (зменшують) суми премії (дисконту) на дату їх придбання.
На кожну наступну після визнання дату балансу всі цінні папери, що придбані банком, оцінюються за їх справедливою вартістю, крім:
а) цінних паперів, що утримуються до погашення;
б) цінних паперів, справедливу вартість яких неможливо достовірно визначити;
в) інвестицій в асоційовані та дочірні компанії.
Справедлива вартість цінних паперів, що перебувають в обігу на організаційно оформлених ринках, визначається за їх ринковою вартістю. На дату балансу вона визначається за даними останнього у звітному періоді офіційного котирування на організаційно оформленому ринку.
Якщо немає ринку для конкретної фінансової інвестиції, але є ринок для подібної фінансової інвестиції, то справедлива вартість ґрунтується на ринковій ціні подібної фінансової інвестиції.
Цінні папери, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо, відображаються на дату балансу за собівартістю з урахуванням зменшення їх корисності.
Цінні папери, що утримуються банком до їх погашення, відображаються на дату балансу за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка.
За інвестиціями в асоційовані та дочірні компанії, облік яких здійснюється за методом участі в капіталі, інвестор складає консолідовану фінансову звітність.
Усі цінні папери, крім цінних паперів, що обліковуються за справедливою вартістю, та інвестицій у дочірні компанії, переглядаються на зменшення корисності.
За купонними цінними паперами окремо обліковуються нагромаджені проценти, дисконт або премія. Дисконт або премія амортизуються протягом періоду з дати придбання до дати їх погашення за методом ефективної ставки відсотка. Сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з нарахуванням процентів. Сума амортизації дисконту збільшує процентний дохід, а сума амортизації премії зменшує процентний дохід за цінними паперами.
Цінні папери, які надані в довірче управління, не вважаються такими, що вибули з портфеля банку, а обліковуються за окремими аналітичними рахунками тих самих балансових рахунків, на яких вони обліковувалися до надання в довірче управління, з дальшим здійсненням операцій з переоцінки, амортизації дисконту або премії, нарахування доходу.
2. Облік цінних паперів у торговому портфелі банку.
У торговому портфелі банку обліковуються дві групи цінних паперів: акції та боргові цінні папери. Перша група — це акції, для обліку яких використовуються рахунки групи 300 «Акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку».
Придбані акції у торговому портфелі на дату балансу відображаються виключно за справедливою вартістю. Утім на момент придбання на баланс банку вони заносяться за ціною придбання, тобто за собівартістю.
Друга група стосується боргових цінних паперів, що обліковуються в розрізі рахунків двох груп:
• 140 «Боргові цінні папери, що рефінансуються НБУ в торговому портфелі банку»;
• 301 «Боргові цінні папери в торговому портфелі банку».
За цими групами відкриваються окремі рахунки, за якими придбані боргові цінні папери обліковуються в розрізі емітентів за номіналом. Боргові цінні папери можуть бути придбані з дисконтом або премією.
Цінні папери у торговому портфеліпідлягають переоцінці під час кожної зміни їх ринкової вартості. На суму дооцінки за акціями та борговими цінними паперами здійснюється запис:
дебет рахунка 3007 АП «Переоцінка акцій та інших ЦП з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку»;
дебет рахунка 3015 АП «Переоцінка боргових цінних паперів у торговому портфелі банку»;
дебет рахунка 1405 АП «Переоцінка боргових ЦП, що рефінансуються НБУ в торговому портфелі банку»;
кредит рахунка 6203 АП «Результат від торгових операцій з ЦП у торговому портфелі банку».
Зазначені рахунки за характером їх впливу на баланс банку — активно-пасивні. Це означає, що в разі зменшення ринкової вартості ЦП, що зумовлює потребу у виконанні операції з їх уцінки, в обліку фіксуються зворотні проведення.
На облік цінних паперів у торговому портфелі поширюються всі правила щодо обліку доходів (витрат) за принципом нарахування. Водночас рахунки 6056 «Процентні доходи за цінними паперами, що рефінансуються НБУ в торговому портфелі банку», та 6057 «Процентні доходи за цінними паперами в торговому портфелі банку» мають подвійне призначення:
• для обліку сум нарахованих доходів за відсотковою ставкою купона; починаючи з дати придбання вони кореспондують з рахунками нарахованих доходів (1408, 3018);
• для обліку амортизації дисконту (премії) вони кореспондують з рахунками неамортизованого дисконту (1406, 3016) і неамортизованої премії (1407, 3017).
У разі амортизації дисконту банк отримує дохід (К 6056, 6057).
За амортизації премії (Д 6056, 6057) дохід за операціями з ЦП зменшується.
Правила обліку доходів за методом нарахування не поширюються на операції з акціями. Нарахування доходу за акціями в торговому портфелі стосується дивідендів і здійснюється в період прийняття рішення про їх виплату, що відповідає бухгалтерському запису:
дебет рахунка 3008 А «Нараховані доходи за акціями та іншими ЦП з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку»; кредит рахунка 6300 П «Дохід у вигляді дивідендів».
Банки можуть продавати ЦП безпосередньо з торгового портфеля. Різниця між справедливою (ринковою) вартістю і ціною реалізації є прибутком чизбитком, що обліковується за активного пасивним рахунком 6203.
3. Облік цінних паперів у портфелі банку на продаж.
У портфелі ЦП на продаж обліковуються, як і в торговому портфелі, акції та боргові ЦП.
У портфелі на продаж банк обліковує:
а) ЦП з фіксованою датою погашення, які банк не має наміру тримати до дати їх погашення;
б) ЦП, які банк готовий продати у зв'язку зі зміною процента ринкових ставок, потреб ліквідності;
в) акції та боргові ЦП, за якими неможливо достовірно визначити справедливу вартість;
г) фінансові інвестиції в асоційовані та дочірні компанії, що придбані та утримуються виключно для продажу протягом 12 місяців з дати придбання.
На дату балансу ЦП у портфелі на продаж відображаються:
а) за справедливою вартістю;
б) за собівартістю (це акції, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо);
в) за амортизованою собівартістю (це боргові ЦП, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо).
Загальний підхід до обліку ЦП у портфелі на продаж аналогічний підходу, описаному щодо торгового портфеля ЦП.
Особливість: ЦП, щодо яких не застосовується оцінка за справедливою вартістю, на дату балансу переглядаються на предмет зменшення їх корисності.
Зменшення корисності ЦП визначається банком у тих випадках, коли виникає невпевненість в отриманні всієї суми за борговими паперами (номінал +нараховані проценти) або за умови зниження вартості акцій, які обліковуються за собівартістю.
Сума втрат від зменшення корисності відноситься на витрати звітного періоду через операцію з формування резервів під знецінення ЦП у портфелі на продаж. В обліку виконується запис:
дебет рахунка 7703 АП «Відрахування в резерви під знецінення ЦП у портфелі банку на продаж»;
кредит рахунка 1490 КА «Резерв під знецінення ЦП, що рефінансуються НБУ в портфелі банку на продаж»;
кредит рахунка 3190 КА «Резерв під знецінення ЦП в портфелі банку на продаж»;
За зменшення корисності боргових цінних паперів резерв необхідно створювати і під суму нарахованих процентів, що відповідає проведенню:
дебет рахунка 7720 АП «Відрахування в резерв під заборгованість за нарахованими доходами»;
кредит рахунка 1492 КА «Резерви під заборгованість за нарахованими доходами за борговими ЦП, що рефінансуються НБУ в портфелі банку на продаж»;
кредит рахунка 3191 КА «Резерв під заборгованість за нарахованими доходами за борговими ЦП у портфелі банку на продаж».
Результат від реалізації цінних паперів у портфелі на продаж відображається за рахунком 6393 АП «Результат від продажу цінних паперів з портфеля банку на продаж».
За цим рахунком у кореспонденції з рахунками переоцінки (3107, 1415, 1435, 3115) фіксуються результати дооцінки (уцінки) на дату балансу за ЦП, що обліковуються за справедливою вартістю. Як і рахунок 6203, рахунок 6393 — активно-пасивний.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1116;