Облікові процедури, що виконуються з настанням терміну погашення кредиту

Кредит обліковується як балансовий актив від дати перерахування коштів позичальникові до дати закінчення терміну дії кредитного договору (визначеної дати погашення кредиту).

Погашення (повернення клієнтом) позики здійснюється або однією сумою одночасно по закінченні строку користування позикою, або періодично (поступово) протягом всього терміну дії кредитної угоди. Конкретний спосіб погашення позики передбачається в тексті кредитного договору.

Залежно від дій позичальника на дату погашення кредиту можливими є три варіанти здійснення банківських операцій: погашення кредиту; визнання заборгованості простроченою; продовження дії кредитного договору.

Бугхалтерські подення при настанні терміну погашення кредиту:

 

  Зміст операції Кореспонденція рахунків
Дт рахунку Кт рахунку
Погашення заборгованості у визначений термін ( у повній сумі чи частинами згідно кредитної угоди) Рахунок для обліку готівкових коштів (1001/1002) Поточний рахунок (2600/ 2620/ 2650…) Коррахунок в НБУ (1200) Позичковий рахунок    
В разі непогашення кредиту в визначений термін виникає прострочена заборгованість Прострочена заборгованість за кредитом Позичковий рахунок
За заявою позичальника продовжено дію кредитного договору (кредит пролонговано) Бухгалтерські записи не виконуються. Зміна аналітичного параметру позичкового рахунку – термін погашення кредиту
Погашення позичальником простроченої заборгованості Рахунок для обліку готівкових коштів (1001/1002) Поточний рахунок (2600/ 2620/ 2650…) Коррахунок в НБУ (1200) Прострочена заборгованість за кредитом
З позабалансового обліку списуються відповідні договори (кредитна угода, угод застави, поручительства, страхування) 991Х «Контррахунок для рахунку розділу 98» «Інші цінності і документи »  
Списання з позабалансового рахунку суми забезпечення   а) списання суми забезпечення за кредитом       Контр рахунок (р.99)     Рахунки для обліку отриманої застави (р. 95)
  б) списання суми гарантії за кредитом Рахунки для обліку отриманої гарантії (р. 90) Контр рахунок (р.99)

5.Облік доходів банку за кредитними операціями

Основні принципи обліку доходів банку за кредитами наступні:

1. Доходи банку відображаються в бухгалтерському обліку за рахунками класів 6 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків. Залишки за рахунками доходів і витрат відображаються наростаючим підсумком з початку року та в кінці звітного фінансового року закриваються

2. Комісійні доходи є додатковим елементом ціни банківського кредитування. Їх сума може обчислюватися пропорційно до суми кредиту або бути фіксованою.

Комісії за наданими кредитами залежно від мети їх оцінки та основи обліку пов'язаного з ними фінансового інструменту поділяються на:а) комісії, що є невід'ємною частиною доходу від наданого кредиту. Ці комісії визнаються в складі первісної вартості кредиту і впливають на визначення сум дисконту за цим кредитом.(комісії за ініціювання кредиту (комісії за оцінку фінансового стану позичальника; оцінку гарантій, застав; обговорення умов кредиту; за підготовку, оброблення документів та

завершення операції тощо ) та комісії, що отримані банком за зобов’язання з кредитування (резервування кредитної лінії) під час ініціювання кредиту

б) комісії, що отримуються під час надання кредиту, визнаються доходами. До них належать: комісії за обслуговування кредитної заборгованості; комісії за резервування кредитної лінії, які розраховуються на пропорційній часу основі протягом строку дії зобов'язання.

Комісійні доходи від кредитного обслуговування можуть облі­ковуватися за касовим методом (як комісії за одноразові послуги) або згідно з принципом нарахування, залежно від того, який підхід визначено обліковою політикою банку.

3. Комісійні доходи отримані до моменту надання кредиту, обліковуються за рахунком 3600 «Доходи майбутніх пе­ріодів» (рахунок пасивний).

4. Облік процентних доходів за кредитами здійснюється на рахунках 6 класу за групами про які вже згадувалося

5. Процентні доходи визнаються із застосуванням методу ефективної ставки відсотка.Нарахування процентів за фінансовими інструментами здійснюється за номінальною процентною ставкою, яка передбачена умовами договору, і відображається за рахунками з обліку нарахованих доходів за класами 1, 2.Для розрахунку ефективної ставки відсотка визначаються потоки грошових коштів з урахуванням усіх умов договору кредиту, у тому числі включаються всі комісії та інші сплачені або отримані сторонами суми, що є невід'ємною частиною доходу фінансового інструменту. Будь-які різниці, що виникають між сумою визнаних за ефективною ставкою відсотка процентних доходів та нарахованих за номінальною процентною ставкою доходів за кредитом відображаються за рахунками з обліку неамортизованого дисконту(премії) у кореспонденції з рахунками з обліку процентних доходів.6. Амортизація дисконту (премії) за фінансовими інструментами здійснюється одночасно з нарахуванням процентів.

7. Облік процентних доходів здійснюється за принципом нараху­вання та відповідності доходів і витрат. Отже, доходи визнаються в бухгалтерському обліку в тому звітному періоді, коли вони ви­никли (були зароблені банком), незалежно від фактичного над­ходження коштів. Важливе значення при цьому має поділ звітних періодів - визначення проміжку часу, що його буде прийнято, як звітний період для обліку доходів банку. Звітний період визначається банком самостійно і є складовим елементом його облікової політики.

Загалом комерційні банки нараховують процентні доходи за кредитами регулярно не рідше одного разу на місяць або щоденно (за рішенням банку). Нараховані доходи обліковуються за відпо­відними рахунками тих груп рахунків, у яких обліковується номі­нал кредиту.

Тобто, облік нарахованих доходів і витрат здійснюється за відповідними рахунками класів 1, 2 у кореспонденції з рахунками 6 класу

8.Обліковуються доходи за ознакою строковості : окремо нараховані до настання строку їх сплати і окремо – прострочені. Для цього в кожній групі позичкових рахунків передбачено по 2 види балансових рахунків. (Нараховані доходи та прострочені нараховані доходи)

У разі непогашення боржником заборгованості за нарахованими доходами в строк, передбачений угодою, наступного робочого дня несплачена сума обліковується на відповідних рахунках з обліку прострочених нарахованих доходів класів 1, 2.9. Для обрахування процентних доходів застосовуються такі методи визначення кількості днів: метод "факт/факт" - передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та році; метод "факт/360" - передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці, але умовно в році 360 днів; метод "30/360" - передбачає, що для розрахунку використовується умовна кількість днів у році - 360, у місяці - 30.

 

Тема 8. ОБЛІК ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ БАНКУ








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 900;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.