ДИДАКТИЧНІ ПОНЯТТЯ КРЕДИТУ І МОДУЛЯ
Як відомо, Європа здавна славиться високими вимірами своєї освіти і цілком природне її бажання не лише створити єдиний європейський простір вищої освіти, а й поширити європейську систему вищої освіти у всьому світі. З цією метою європейське освітнє співтовариство робить послідовні інтеграційні кроки з 1953 р., в якому була прийнята Конвенція про еквівалентність дипломів, які надають допуск до університетів, до спільної декларації європейських міністерств освіти, яка прийнята в Болоньї 19 червня 1999 p., і що дворічних зустрічей міністрів вищої освіти країн Європи (остання відбулася у вересні 2003 р. у Берліні), на яких приймаються до єдиного європейського освітнього простору нові країни, котрі забезпечують виконання основних положень Болонської декларації. Європейський освітній простір ставить до своїх партнерів такі вимоги:
• запровадження єдиного додатка до диплома;
• підготовка фахівців за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр і магістр;
• введення Європейської системи перезарахування кредитів (ЄСПК-ECTS);
• подолання перешкод для ефективного вільного пересування студентів, викладачів, науковців та адміністраторів;
• досягнення відповідної якості вищої освіти з урахуванням взаємовизнаних критеріїв та методологій;
• запровадження європейських критеріїв вищої освіти (узгоджені навчальні плани, інтегровані програми навчання, практичної підготовки та наукових досліджень тощо) [9, с 19].
Досягнення зазначених цілей не виключає належного шанування національних культур, мов та освітніх систем, а також автономії університетів. Адже йдеться про глобальні параметри підготовки фахівця вищої кваліфікації, без яких неможливо ідентифікувати дипломи різних країн, забезпечити вільний перехід студентів на навчання до інших європейських країн, створити європейську зону вищої освіти як засобу підвищення мобільності та працевлаштування молоді.
Для порівняння навчальних систем і результатів навчання різних вищих закладів освіти країн-учасниць Болонського процесу вводиться поняття кредиту. «Кредити ECTS є числовим еквівалентом оцінки (від 1 до 60), призначеної для розділів курсу, щоб охарактеризувати навчальне навантаження студента, що вимагається для їхнього завершення» [9, с24].
В ECTS навчальне навантаження на один навчальний рік становить 60 кредитів, тобто один кредит дорівнює 25-30 годинам роботи студента, включаючи аудиторну, позааудиторну роботу та консультації. Якщо навчальний рік триває 36 тижнів, а тиждень – 40 годин, то на один кредит припадатиме 36•40:60=24 години. Кожній навчальній дисципліні присвоюється певна кількість кредитів і в такий спосіб 40 європейських країн-учасниць Болонського процесу намагаються вирівняти навчальне навантаження студентів різних вищих закладів освіти. Кредити ECTS визначають, яку частину загального річного навантаження займає конкретна навчальна дисципліна у даному закладі освіти [9, с.2б]. У наших умовах найдоцільніше, щоб 1 кредит = 27 годин. Це дасть змогу, з одного боку, працювати в єдиному полі ECTS, а з іншого – легко перейти від, нинішніх кредитних вимірів (1 кредит = 54 години) до нових.
Студенти не одержують кредитів ECTS просто за відвідування занять, кредити присвоюються лише тим студентам, які успішно засвоїли навчальну дисципліну, про що засвідчуватимуть складені заліки чи екзамени або інші форми оцінювання.
Виникає складна проблема уніфікації не лише шкали оцінювання, а й визначення єдиних критеріїв оцінювання.
Шкала оцінювання ECTS має такий вигляд:
А – «відмінно»;
В – «дуже добре»;
С – «добре»;
D – «задовільно»;
Е – «достатньо»;
FX – «незадовільно» – потрібно попрацювати перед тим, як отримати залік;
F – «незадовільно» – необхідна серйозна подальша робота [9, с.48].
Система ECTS базується на трьох основних елементах:
• інформації (про навчальні програми та досягнення студентів);
• взаємній угоді (між освітнім закладом та студентом);
• оцінюванні (обсяг роботи, що виконується студентом).
Ці три основних елементи впроваджуються в дію за допомогою інформаційного пакета, анкети (заяви) і переліку оцінок дисциплін [9.С.51].
Система ECTS розвивається і удосконалюється. Основні її недоліки — це неузгодженість навчальних планів і програм, слабка кореляція між національними освітніми системами, різні вимоги до освітніх стандартів та їх оцінювання. Тому система ECTS сьогодні трансформується у систему ЄСПК, в якій всі навчальні програми виражаються в кредитах і визначається «номінальний загальний час навчання», тобто середня кількість годин, протягом яких студент може прослухати навчальну дисципліну, щоб досягнути певного результату навчання, і таким чином успішно здобути кредити. Крім того, у системі ЄСПК кредити даються лише за успішні досягнення у навчанні. Тобто у кредитному процесі поєднується два підходи: «час, необхідний для складання кредиту, і рівень компетентності для зарахування кредиту» [9, с.56].
Всеєвропейська система накопичення і зарахування кредитів намагається врахувати різні рівні навчання (бакалавр, магістр), які характеризують глибину, складність і творчість у навчанні, тобто вводить різні рівні кредиту.
«Суттєвим завданням є пов'язати кредити з механізмом контролю якості, щоб забезпечити їхнє реальне застосування, а отже, і «конвер-тованість» на території Європи» [9, с57].
«Кредити легше порівняти, якщо вони пов'язані з компетентністю і результатами навчання. Кредити, підраховані з урахуванням результатів навчання, дають краще уявлення про складений предмет і тому чіткіше виражають їхню «цінність» і «придатність» [9, с.58].
Таким чином, європейські країни-учасниці Болонського процесу працюють над тим, як перетворити кредит з єдиної міри навчального навантаження студентів у механізм контролю за якістю їхнього навчання. Якість освіти можна забезпечити, якщо «національні механізми контролю якості будуть суворими, відкритими, прозорими і ефективними» [9, с.57].
Оскільки «система ECTS не регулює зміст, структуру чи відповідність навчальних програм» [9, с.51], а метою всеєвропейської системи накопичення кредитів є захист своєрідності змісту і форми викладання освітніх програм, а отже, і національної, місцевої, регіональної та інституційної академічної автономії [9, с.55], маємо унікальну можливість, враховуючи інваріантні вимоги системи ECTS, створити українську національну навчальну систему, виконавши вимоги всеєвропейської накопичувально-кредитної системи.
Першочергово, на наш погляд, потрібно усвідомити і визначити сутність поняття «кредиту». Порівняємо різні підходи до використання кредиту як єдиної міри навчального навантаження студента, встановимо роль кредиту у порівнянні навчальних систем різних країн. Розглянемо американську і європейську моделі кредитних розрахунків навчального навантаження.
У системі вищої освіти США один кредит дорівнює 15-годинному аудиторного часу протягом семестру. Традиційно у США навчальний рік складається з двох повних 15-тижневих семестрів — весняного та осіннього, а також 7-тижневої літньої сесії. У середньому американський студент протягом семестру вивчає 5 навчальних дисциплін, на кожну з яких здебільшого виділяється три тижневі аудиторно-астрономічні години (хоча є навчальні предмети з 2–4 аудиторними годинами на тиждень), які називаються кредитними годинами або кредитами. Студентам денної форми навчання у США протягом семестру потрібно отримати не менше ніж 12 кредитів. Якщо ж студент обрав для навчання 5 навчальних дисциплін, то кількість кредитів дорівнюватиме 15. Для присвоєння ступеня бакалавра студенту США, як правило, необхідно отримати в середньому 124 кредити, тобто граничний термін навчання – 4 роки. Щоб отримати ступінь магістра, потрібно за 1–2 роки засвоїти ще 30 кредитів.
У США чітко регламентується співвідношення часу, який виділяється на аудиторне навчання і самостійну роботу студента. У середньому час аудиторної відноситься до часу самостійної роботи як 3:5, тобто, навчаючись протягом п'яти днів тижня по три астрономічні години в аудиторіях, студент зобов'язаний щодня 5 годин навчатися самостійно (читальні зали, комп'ютерні класи, лабораторії, майстерні тощо).
Кількість кредитних годин для кожної дисципліни визначає адміністрація навчального закладу. Студентам надається можливість самостійно скласти свій навчальний план і відвідувати аудиторні заняття за своїм вибором у зручний час. Курс на максимальну індивідуалізацію навчання ліквідовує звичні для нас уявлення про академічну групу, одночасне складання заліків та іспитів, фіксований термін навчання [20, с.41-42].
Таким чином, спостерігаються різні підходи до поняття кредиту в європейській та американській системах вищої освіти. Якщо в європейських країнах кредит — це величина повного навчального навантаження студента (аудиторне, самостійна робота, консультації, екзамени тощо), то у США в кредитах визначається лише аудиторне навчання, причому воно прив'язується до тижневого розрахунку. Тобто кількість кредитних годин (кредитів) присвоюється навчальній дисципліні з урахуванням 15-тижневого навчання у кожному семестрі. Виділення в середньому 3-х кредитів на тиждень на навчальний предмет, тобто 3 астрономічні години та аудиторні заняття (разом зі самостійною роботою студента – 8 годин), уможливлює оптимальне керівництво процесом засвоєння знань з навчальної дисципліни і досягнення максимальних результатів навчання. Завдяки жорстким вимогам до самостійної роботи студентів (обов'язковість щоденної самостійної праці, опосередковане керівництво нею професорами, добре продумана система поточного, рубіжного і підсумкового комп'ютерного контролю тощо), визначена кількість кредитів з навчальної дисципліни на аудиторну роботу фактично інтегрує її із самостійною роботою студентів. Тому на трикредитну навчальну дисципліну реально відводиться 8 годин повного навчального навантаження на тиждень або 120 годин протягом семестру.
Дещо по-іншому підходять до поняття кредиту в європейській системі ECTS, в якій на один кредит припадає 25—30 годин повного навчального навантаження студента (аудиторне навчання плюс самостійна робота) і кількість кредитів узгоджується з річним навчальним навантаженням (60 кредитів), а не з тижнями, яку американській системі. Тому протягом семестру у системі ECTS можуть вивчатися навчальні дисципліни з відповідною кількістю виділених кредитів, які не залежать від кількості навчальних тижнів у семестрі:
• основи мікроекономіки – 7,5 кредитів;
• мовна спеціалізація – 7,5 кредитів;
• основи макроекономіки – 7,5 кредитів;
• основи економіки підприємств – 7,5 кредитів [9, C.39]. Очевидно, що такий підхід дає змогу різним навчальним закладам встановлювати різні співвідношення між аудиторним навчанням і самостійною роботою студентів у межах виділених кредитів на навчальну дисципліну. Це значно розширює творчі можливості навчальних закладів у виборі найбільш ефективних форм і методів організації якісного навчання, в тому числі й виборі оптимальних часових співвідношень між аудиторним і позааудиторним навчанням студентів.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1242;