Психологія особистості вчителя 3 страница
Діти з ДУЗГ проявляють надмірну та перебільшену м'язову активність (безглузду біганину, неспокій, постійне совання), дуже легко відволікаються, не можуть дотримуватися вказівок, реагувати на вимоги вчителя. їм притаманні імпульсивна поведінка, низька толерантність до фрустрації. Гіперактивні діти часто мають знижений інтелект (їх IQ на 7—15 пунктів нижчий від середнього), нездатні до навчання і погано вчаться, відчувають труднощі у засвоєнні основ шкільних предметів. Для них характерні безперервні балачки, нав'язливість та незрілість, вони справляють переважно негативне враження на тих, хто їх оточує, важко налагоджують стосунки з батьками і вчителями, оскільки не підкоряються їхнім вимогам. Нерідко це налаштовує проти них однолітків. Як правило, гіперактивні діти не відзначаються тривожністю.
Розлади поведінки і опозиційний розлад непокора. Основним їх симптомом є агресивна або асоціальна поведінка. Розлади поведінки проявляються приблизно у віці дев'яти років. Зауваживши їх, важливо розмежувати постійні асоціальні дії (влаштування поисеж, порушення прав інших людей) і проступки, до яких схильні і нормальні діти та підлітки.
У реальному житті ваяско, а нерідко навіть неможливо розрізнити розлади поведінки, передделінквентну (за яку можлива кримінальна відповідальність) поведінку і ранні стадії розвитку асоціальної особистості. Оскільки для таких дітей звично говорити неправду, скоювати періодичні крадіжки, проявляти роздратування. Вони не визнають обмежень сексуальних поведінки і агресивності; беруть участь в актах вандалізму, пограбуваннях, вбивствах; часто зловлсиваготь наркотиками, алкоголем та демонструють симптоми депресії. Розлади поведінки підвищують ризик вагітності поза шлюбом, зловживання наркотиками, алкоголем у дівчаток-підлітків. Дитячі розлади поведінки зберігаються і в період дорослості. Правда, не всі діти із розладами поведінки, із делінквентною поведінкою виростають асоціальними особистостями або скоюють злочини.
Асоціальну поведінку, п;о спостерігається у дітей з розладом поведінки, часто випереджує опозиційний розлад непокори — прояви у поведінці негативізму, непокори, неслухняності, ворожості ш;одо владних осіб. Цей розлад починається у шестирічному віці, часто переростаючи у розлади поведінки. Усім випадкам розладів поведінки передував опозиційний розлад непокори, але тільки приблизно у 25 % цих дітей протягом 2—3 років розвинувся розлад поведінки. Спричинили їх негаразди у сім'ї, соціально-економічні проблеми, асоціальна поведінка батьків.
Тривоукні розлади. У суспільстві ніхто не ізольований від подій або ситуацій, які породлсують тривогу. Більшість нормальних дітей у процесі свого розвитку неодноразово піддаються страхам, переживають почуття невизначеності. Діти із тривожними розладами схильні до більш екстремальної поведінки, ніж ті, які відчувають нормальну тривожність, у них проявляються нереальні страхи, сором'язливість, гнітюче почуття неадекватності, порушення сну і страх перед школою. Згодом вони стають надто залежними від допомоги і підтримки інших людей.
Тривожні розлади часто зумовлені розлукою. Таких дітей переслідують страхи, надчутливість, сором'язливість, нічні кошмари, хронічна тривожність, невпевненість у собі, боязнь нових ситуацій. Вони, як правило, інфантильніші за своїх нетривожних ровесників, чутливі, нервові, покірні, легко впадають у відчай і часто вибухають. Основною ознакою клінічної картини при цьому розладі є надмірна тривога з приводу розлуки, наприклад, з матір'ю.
Психосоціальними факторами стресу можуть бути смерть родича або улюбленої домашньої тварини. Коли дітей із тривожним розладом розлучають з об'єктами їх прив'язаності, вони відчувають патологічний страх, наприклад, думають, що їх батьки захворіють і помруть, безпорадно тягнуться до дорослих, важко засинають, стають дуже вимогливими. Такий розлад не є стабільним, і частіше зустрічається у дівчат. Однак у деяких дітей розвиваються проблеми, ш;о проявляються у прогулюванні школи (страх покинути дім, батьків і піти до школи), проблемах адаптації до нових умов.
Тривожні розлади можуть зберігатися у підлітковому та юнацькому віці. Спочатку вони породжують неадекватні реакції уникнення, а потім — відхилення у мисленні та поведінці, навіть нездатність «вписатися» у групу однолітків. Із віком такі діти розширюють взаємодію з однолітками, знаходять друзів, добре справляються із навчальними та іншими завданням. Учителі, які розуміють сором'язливих, замкнутих дітей, передають їм позитивний досвід, який стримує розвиток тривожності.
Одним із проявів тривожних розладів є селективний мутизм — стан, за якого проявляється постійна нездатність говорити у певних соціальних ситуаціях (наприклад, у школі). Переживання його заважає у навчанні та соціальній адаптації. Діагностування селективного мутизму можливе тільки після засвоєння дитиною мови. На це потрібно не менпіе місяця, за винятком першого місяця перебування у школі, коли багато дітей відчувають сором'язливість, перебувають у стані загальмованості.
Селективний (вибірковий) мутизм мало поширений і найчастіше проявляється у допікільнят.
Депресивність. У дітей і підлітків депресія зустрічається досить часто (0,4—2,5 %), розповсюдженість важкого депресивного розладу у підлітків у будь-який період їх життя становить 15—20 %. До підліткового періоду рівень депресії виш;ий у хлопчиків, у підлітковому — у дівчат. Дитяча депресія проявляється у замкненості, роздратованості, плачі, уникненні здорового контакту, фізичних скаргах, поганому апетиті, іноді — в агресії, поганому самопочутті.
Спричинюють депресію насамперед біологічні фактори. Діти, батьки яких стралсдали важкою депресією, мають більше порушень, відчувають гострішу потребу у психологічній допомозі, у них частініе діагностують розлади психіки. Високий рівень депресії демонструють діти із сімей із розладами настрою. Схильні до депресії діти, які пережили в минулому стресові події, вразливі до суїци-дальних думок.
На розвиток депресивного розладу впливає научіння неадаптивній поведінці: у дитини, яка спостерігає за негативною поведінкою батьків або негативними емоційними станами, може розвинутись депресивний ефект; матері, які страждають депресією, передають новонародлсеним свій настрій. Депресія у матерів часто розвивається під час вагітності або відразу після народження дитини частково через висналсення, гормональну перебудову, яка впливає на організм.
Ставлення матері до новонародженого впливає на розвиток у нього прив'язаності. Жінки, які страждають депресією, менш чутливі до своїх дітей. Це відповідно позначається на дітях навіть на фізіологічному рівні: дослідники встановили, що у момент вираження матір'ю негативних емоцій у новонародженого реєструється більш висока електрична активність лобних долей мозку.
Тики. Проявляються вони як стійке, періодичне м'язове посіпування або спазми локалізованої групи м'язів: моргання ока, посіпування рота, облизування губ, знизування плечима, повертання голови, потирання носа, звільнення ВІД неяситі та 1н. Частіше вони проявляються у віці 2—14-ти років, здійснюючись автоматично, навіть не зауважуються людиною. Фактично більшість людей не підозрюють про свій тик доти, доки їм хто-небудь не скаже про це.
Аутизм. Причини аутизму невідомі. Деякі вчені стверджують про його залежність від певних дефектів на генному рівні, пошкодження від опромінення та Інших чинників пренатального розвитку. Типовою ознакою цього порушення є невідчуття дитиною життя. Такі ДІТИ від народясення ніколи не притуляються, не тягнуться до дорослого, якщо той бере їх на руки, не усміхаються, не дивляться на матір під час годування тощо.
Аутизм є хворобливим станом психіки людини, який характеризується складними порушеннями контактів із реальністю, заглибленням у власні пере»сивання.
Наслідки аутизму: недостатні мовний, перцептивний і моторний розвиток; неадекватна поведінка, втрата контакту з реальністю, нездатність поводитися серед людей. У хлопчиків він проявляється у 4—5 разів частіше, нілс у дівчат.
Особи, якіІ страждають ним, не демонструють потреби в любові або контактах, іноді здається, що вони навіть не знають, хто їх батьки. Аутичні діти нездатні реагувати на людей, бо не можуть «читати* їхні соціальні знаки, страждають «психічною сліпотою», нездатністю зайняти певну позицію, як це роблять інші діти, у них обмежена здатність до розуміння того, на що вказує інша людина, орієнтації на звукові сигнали у просторі. Діти-аутисти мають менше соціальних взаємодій, ніж їх однолітки. Вони не спостерігають за подіями, не граються, найчастіше пасивні, нездатні до ефективного научіння.
У них відсутнє мовлення або дулсе обмежене його використання для комунікації, за винятком найрудиментар-них форм, наприклад ехолалії — беззмістовного повторення декількох слів. їхня вимова звуків незрозуміла. Аути-сти часто демонструють відразу до звукових стимулів, плачуть, навіть почувши батьківський голос.
Аутичні діти намагаються виключити або звести до мінімуму втручання у своє дсиття інших людей, надають перевагу діяльності наодинці. У декого з них добре розвинуті навички підбору предметів один до одного: мозаїку вони складають, як і нормальні діти або навіть і краще. Однак відчувають серйозні труднощі за потреби розтапіувати у певній послідовності картинки, що відображають певні події, у них виникають проблеми з символічними завданнями на пантоміміку. їм важко виконувати дії з уявними предметами, хоч вони успішно справляються з цим у реальному житті.
Аутичні діти володіють потенційно нормальним інтелектом, деякі з них мають добру пам'ять. Однак у них помітна затримка розумового розвитку, нездатність розв'язувати інтелектуальні завдання. Притаманні їм когнітивні порупіення спричинюють деформації їхньої адаптивної поведінки.
Багато аутичних дітей зацікавлюються деякими предметами (каміння, електричний вимикач, негативи фотознімків, ключі), сильно прив'язуючись до них. Перешкоджання їхньому захопленню (забирання предметів та ін.) провокують у них спалахи агресії, плач.
Загалом такі діти мають труднощі у взаєминах із оточуючими людьми, у нерцептивно-когнітивній діяльності, розвитку мови, почутті ідентичності. Для них характерні дивні, повторювальні дії, захоплення незвичайними предметами, нав'язлива потреба підтримувати постійність оточення.
Розлади у навчанні. Спостерігаються вони у дітей, які у всьому іншому поводяться нормально або навіть виявляють обдарованість. Це стосується їх мови і мовлення, математичних, рухових навичок і не пов'язано з явними фізичними чи неврологічними дефектами. Досить поширене явище дислексіі — труднощі при оволодінні читанням, письмом і розумінням на фоні нормальних, іноді підвищених показників розумового розвитку. Дитині важко розпізнати слова і зрозуміти прочитане, справитися з труднощами при написанні тексту. Вона пропускає, додає або спотворює слова, а читає дуже повільно, часто запинаючись.
Розлади харчування. Проявами розладів харчування є невротична анорексія — відсутність апетиту, відмова від їжі. Страждають нею здебільпіого дівчатка. Головними симптомами анорексії є; інтенсивний страх перед збільшенням ваги, відмова підтримувати своє харчування на нормальному рівні, яка супроводжується невиправданими скаргами на повноту. У таких осіб порушене уявлення про власне тіло (хворі спотворено сприймають своє тіло).
Невротична анорексія є небезпечним для життя захворюванням. Хворі надмірно контролюють своє буденне життя, відчувають труднощі у соціальній адаптації, ізолюються від ровесників, вживають психоактивні речовини, прирікають себе на голодування, вдаються до суїцидальної поведінки. Нерідко такі дії мають фатальні наслідки.
У хворих нервовою анорексією можуть проявлятися клінічна депресія, особистісні розлади, які супроводжуються тривогою, страхами, демонстративні, ексцентричні вчинки. Дівчина, яка страждає анорексією, прагне уникати всього нового, невідомого, сумнівається в собі, спілкується у ненормально ускладненій манері.
Серед дівчаток і жінок частими є прояви невротичної булімії — відчуття голоду, яке супроводясується слабкістю, болями під «сонячним сплетінням!», критеріями діагностування булімії є багаторазове переїдання, неадекватна поведінка, спрямована на запобігання збільшення ваги (пісна їжа, надмірне захоплення фізичними вправами і прийом гормонів для прискорення метаболізму).
Підлітки і юнаки, які стралсдають цими захворюваннями, погано пристосовані до боротьби із життєвими труднощами, тривожні, агресивні, депресивні, сором'язливі, імпульсивні, вразливі до стресів.
Отже, порупіення харчування — суто психологічні розлади, які підривають фізичне здоров'я.
Паталогічний азарт. Участь в азартних іграх є прогресуючим розладом, який характеризується постійною або періодичною втратою контролю над азартом, захопленням грою і здобуванням гропіей заради гри. Ірраціональна поведінка відбувається попри високу ймовірність неприємних наслідків. Паталогічний азарт супроводжується такою поведінкою, яка підтримується короткотривалим виграшем, ігноруванням перспективи руйнування життя індивіда.
Уживання алкоголю і наркотиків. У підлітків, які вживають алкоголь, клінічна картина розладів досить складна. Алкоголь € висококалорійним наркотичним продуктом, вживання якого зниясує потребу в їжі. Підлітки, які вживають надмірну кількість алкоголю, часто страждають від порушення харчування, здатності організму засвоювати поживні речовини, хронічної втоми, депресії.
На перпіих порах здається, що алкоголь сприяє подоланню стресу, особливо сильного, допомагає відсунути на задній план складну реальність, посилити відчуття власної спроможності і значущості. Але надмірне його вживання порушує критичність мислення і розумову діяльність, спричинює поступову деградацію особистості. Поведінка підлітків стає грубою і неадекватною; він усе частіше уникає відповідальності за свої вчинки, перестає стежити за собою, стає запальним і агресивним. У них розвивається не тільки фізіологічна, але й психологічна залежність від алкоголю, що деструктивно діє на їх життєве пристосування.
Підлітки часто вживають алкоголь, очікуючи, що це підвищить їхню популярність серед ровесників, посилить задоволення від життя.
Профілактичні зусилля повинні адресуватись дітям до того, як вони почнуть випивати. Педагог має цілеспрямовано роз'яснювати школярам та їхнім батькам про шкідливі наслідки внсивання алкоголю.
Предметом зловживання та залежності є і психоактив-ні речовини: наркотики (опіум та його похідні); седативні препарати (барбітурати); стимулятори (кокаїн і амфітамі-ни); заспокійливі препарати (бензодіазепіни); галюциногени (ЛСД та РСР).
Особливості поведінки залежних дітей та підлітків зумовлені типом речовини, її кількістю і тривалістю приймання, фізіологічними та психологічними особливостями дітей, нерідко і соціальним оточенням, в якому культивується наркотичний досвід. Дуже часто наркоманія поєднана з психопатологією. Особливими ознаками наркомана є асоціальні риси особистості: депресія, напруженість, невпевненість, почуття власної неповноцінності, труднощі у формуванні міцних і щирих особистісних стосунків, осо-бистісні розлади.
Педагог повинен бути обізнаним з основними причинами відхилень у розвитку піколярів та їх конкретними проявами, щоб адекватно реагувати у відповідних ситуаціях та ефективно взаємодіяти з іншими фахівцями (психолог, соціальний педагог).
7.2. Педагогічна психологія екстремальних випадків
Багатьом людям, у тому числі і дітям, доводиться переживати складні, надскладні та екстремальні ситуації, зумовлені природними чи спеціально-психологічними чинниками. Учень, опинившись у такій ситуації, потребує негайної психологічної допомоги, адекватного педагогічного реагування. Одним із перших, хто повинен допомогти йому, є педагог.
Дитина в екстремальній ситуації
Більшість екстремальних ситуацій психічно травмує молоду людину, що деструктивно впливає на сприйняття нею світу, часу (змінює бачення минулого, сьогодення, майбутнього). Психологічні травми сприймаються як найсуттєвіші події життя, розмежувальною лінією між тим, що було до травмуючої події, і тим, що відбуватиметься згодом.
На психічний стан особливо деструктивно діють катастрофи, спричинені умисними діями людей- Техногенні катастрофи, спричинені необережністю або випадковим збігом обставин, переживаються не так ванско, як зумисні, але важче, ніис природні катаклізми.
Типовими надзвичайними ситуаціями техногенного характеру є: транспортні аварії та катастрофи, пожежі і вибухи, аварії з викидом отруйних, радіоактивних речовин, раптове обвалення споруд, аварії на електро-, енергетичних та комунальних системах життєзабезпечення, на промислових очисних спорудах, гідродинамічні аварії. Надзвичайними ситуаціями природного походження є геофізичні, геологічні, метеорологічні, агрометеорологічні, небезпечні морські гідрологічні явища, природні ножєїкі.
Критична ситуація провокує в людини сй-^ьний стрес, нервову напругу, порушує рівновагу в організмі, негативно позначається на фізичному і психічному зДОров ї.
В екстремальній ситуації у людини виниР^я^ють марення, галюцинації, апатія, ступор, рухове збудження, агресія, страх, істерія, нервове потрясіння, плач. Основними ознаками марення є спотворені уявлення або думки, в помилковості яких потерпілого неможливо переконати. Під час галюцинацій потерпілий переживає відчуття присутності уявлюваних об'єктів, які безпосередньо не впливають на органи чуття (чує голоси, бачить людей, відчуває запахи тощо).
Апатія виникає після тривалої напруясеної, але безус-піпіної діяльності, коли людина перестає бачити сенс своєї діяльності. На неї навалюється відчуття втоми, їй не хочеться рухатися, говорити, у душі вона відчуває порожнечу, байдужість. Без підтримки і допомоги апатія може перейти в депресію (важкі, болісні емоції, пасивність, відчуття провини, безпорадності перед життєвими труднощами, безперспективність тощо), у стані апатії дитина може перебувати від кількох годин до кількох тижнів.
Ступор як одна із найсильніпіих захисних реакцій організму настає після сильних нервових потрясінь (вибух, напад, жорстоке насильство), коли всі запаси життєвої енергії витрачаються на виживання, а сил на контакт із навколишнім світом уясе немає. Основними його ознаками є різке зниження або відсутність довільних рухів і мовлення; відсутність реакцій на зовніпіні подразники (піум, світло, дотики); заціпеніння, цілковита нерухомість; перенапруження окремих груп м'язів.
Триває ступор від кількох хвилин до кількох годин, тривале перебування в такому стані може спричинити фізичне виснаження.
Іноді через надто сильне потрясіння від критичної ситуації (вибухи, стихійні лиха) дитина перестає розуміти, що відбувається навколо неї, неспромолсна визначити, де небезпека, а де порятунок, втрачає здатність логічно мислити і приймати рішення, стає подібною на тварину, що кидається у закритій клітці. Основними ознаками рухового збудження є різкі рухи, безцільні і безглузді дії; ненормально голосне мовлення або підвищена мовна активність (дитина говорить без зупинки, іноді висловлюючи абсолютно безглузді думки); відсутність реакції на інших людей (зауваження, прохання, накази).
Одним із мимовільних способів, з допомогою якого організм людини намагається понизити високу внутрішню напругу, є агресія — деструктивна поведінка (гнів, ненависть, ворожнеча). Основними їі ознаками є роздратування, незадоволеність із будь-якого, навіть незначного, приводу; нанесення особам, які поруч, ударів руками або предметами; словесна образа, лайка; м'язова напруга; підвищення кров'яного тиску.
При появі реальної або уявної загрози у людини виникає страх, який супроводжують напруженість м'язів (особливо обличчя); сильне серцебиття; прискорене поверхове дихання; знижений контроль за власною поведінкою. Панічний страх (лсах) може спонукати до втечі, викликає заціпеніння або надмірне збудження, агресивну поведінку. Дитина погано контролює себе, не усвідомлює, що вона робить і що відбувається навколо.
Після екстремальної ситуації з'являється неконтро-льоване нервове тремтіння, завдяки якому організм знімає напруженість. Якщо цю реакцію зупинити, напруга залишиться в ньому, внаслідок чого можуть розвинутись такі захворювання, як гіпертонія, виразка та ін. Про такий стан свідчать сильне тривале тремтіння всього тіла або окремих його частин (дитина не може тримати у руках дрібні предмети), після якого настає сильна втома.
У напрунсених ситуаціях на дитину часто находить плач, під час якого в її організмі виділяються речовини, що мають заспокійливу дію. Стримування сліз не призводить до емоційної розрядки, полегпіення.
у людей із надмірною схильністю до навіювання, слабким контролем за своєю поведінкою може виникнути істерика — патологічний стан психіки, який супроводжують надмірне збудження, розлад рухів, театральні пози; емо-ційпо насичена, швидка мова, лементи, ридання. Істеричний припадок триває від кількох хвилин до кількох годин.
Педагогу потрібно вміти передбачати, як буде поводитися дитина в екстремальній ситуації. Це допоможе зрозуміти її, надати їй першу допомогу, організувати допомогу фахівців.
Насильство та інші ситуації, пов'язані із загрозою життю дитини
У ситуаціях, які становлять загрозу лситтю дитини (захоплення терористами, пограбування, розбійний напад), в її психіці змінюються образ світу, дійсність сприймається як наповнена фатальними випадками, виникає відчуття, Що ніхто не моясе зрозуміти її почуття і переживання.
Дитина, переживпіи насильство або ставпіи свідком насильств щодо інпіих людей, відчуває такі сильні почуття, Що й дорослий (страх повторення події, руйнування ілюзії справедливості світу, безпорадність). Пряме насильство над дитиною може виявитися психологічно надто важким, нестерпним для неї, що відразу проявляється у замовканні та заціпенінні.
У пам'яті дитини фіксується картина події, вона буде знову і знову уявляти найстрапініші моменти (наприклад, знівечених, поранених людей або того, хто нападав на неї). Пов'язуючи дії злочинця з люттю, ненавистю, дитина втрачає впевненість, починає боятися власних неконтро-льованих емоцій, особливо, коли виникають фантазії про помсту, також може відчувати провину, вважаючи причиною події свою поведінку. Часто такі діти не бачать життєвої перспективи, втрачають Інтерес до раніше привабливих занять або життя загалом.
Внаслідок насильства можуть розвинутись тривожні та фобічні розлади. Тривожний розлад •— ірраціональний страх або сильна тривога, що робить людину недієздатною.
Діти із тривожними розладами схильні до екстремальної поведінки, їм притаманні надчутливість, нереальні страхи, сором'язливість, гнітюче почуття неадекватності, порушення сну і страх перед школою. Вони стають надто залежними від допомоги і підтримки інших людей.
Фобія (грец. phobos — страх) — стійкий та перебільшений страх від об'єкта або ситуації, які не становлять для індивіда небезпеку. Якщо дитина, яка страждає фобією, зустрічається з об'єктом, що її лякає, вона переживає реакцію «боротьби або втечі». Фобічна реакція часто ідентична тій, яка сталася б у небезпечній ситуації, коли, наприклад, людину наздоганяв ведмідь. Ситуація, що збуджує фобії, часто не є небезпечною (перебування на мосту, в автобусі). Діти з фобіями намагаються уникнути ситуацій, що викликають страх, іноді — з невинними їх уособленнями, наприклад, з фотографіями.
У дитячому середовищі поширеними є прояви таких видів фобії:
а) специфічні (прості) фобії, які супроводжуються страхом тварин, комах (змій, павуків), різноманітних
об'єктів навколишнього середовища (води, висоти, тунелів, мостів тощо);
б) соціальні фобії, що проявляються як боязнь соціальних ситуацій, в яких індивід може опинитися у принизливій або ганебній ситуації (страх виступу перед аудиторією або перед певними видами соціальної взаємодії);
в) агорафобія, яка виявляється у боязні відкритого простору. Вона найчастіпіе виникає від тривоги у зв'язку із можливістю нападу, коли втеча може ускладнитись або буде ганебною для людини з фобією.
Підлітки та юнаки із фобіями зазвичай знають, що їх страхи ірраціональні, та нічого не можуть із собою вдіяти. Наближення до фобічної ситуації породжує в них страх і тривогу. Фобії частково підтримуються вторинною вигідністю (перевагами недієздатност.і) — підвищеною увагою, співчуттям навколишніх і певним контролем над їхньою поведінкою.
Насильство над дітьми і його види
Діти, будучи найнезахищенішою, найуразливішою соціальною групою, часто стають жертвами фізичного, сексуального чи емоційного насильства. За даними ООН, від сваволі батьків щорічно страждає до 2 мли дітей віком до 14 років. Кожна десята із таких дітей помирає, а 2 тис. закінчують життя самогубством.
Фізичне насильство проявляється у нанесенні пошкодження дитині (удари, ляпаси, стусани, ізоляція у замкненому приміщенні, заподіяння каліцтв тощо); ситуаціях, коли її навмисно ставлять у фізично і психічно вразливе становище; у примусовому залученні дитини до вживання наркотиків, алкоголю, отруйних речовин або медичних препаратів, що викликають одурманення (не прописаних лікарем снодійних).
Про те що дитина стала жертвою фізичного насильства, свідчать такі пошкодження: синці; шрами, сліди від зв'язування, притискування пальців; сліди від ударів предметами (ременем, ціпком, мотузкою); сліди від укусів на шкірі; ділянки шкіри на голові без волосся; непояснені причини опіків, переломів, вивихів, ран; пошкодження внутріпініх органів (розрив печінки, забиті місця нирок, сечового міхура); незвичайний стан дитини після вимушеного прийому алкоголю або ліків; смерть дитини з ознаками насильства (убивство). Про повторюване фізичне насильство свідчать сліди на тілі дитини різної давнини.
На факт фізичного насильства вказують й особливості поведінки дитини-жертви: страх при наближенні до неї іншої особи; пасивність, замкнутість, підвищена агресивність; уникання фізичного контакту; застиглий, переляканий погляд; непояснені зміни у поведінці (життєрадісна дитина стала сумною, задуманою, замкнутою); страх перед виходом зі школи (дитячого садка) додому або, навпаки, перед тим, як іти до школи (дитячого садка), якщо насильство застосовується у школі або на вулиці; випадки заподіяння собі шкоди — саморуйнувальна поведінка (уживання алкоголю, наркотиків, паління); втеча з дому; носіння одягу, що не відповідає погодним умовам (наприклад, улітку вовня-НИІ1 светр із високим коміром, щоб сховати синці на тілі); благальні прохання дитини не повідомляти батькам про її невдачі (двійки, прогули, погану поведінку) у школі.
Застосування фізичного насильства щодо дитини в сім'ї можна діагностувати на підставі достовірної інформації, що дітей або конкретну дитину і раніше піддавали фізичному насильству; презирливого, зневажливого ставлення у сім'ї до дитини, використання ними жорстоких прийомів для її дисциплінування; відсутності звертань батьків до лікаря, якщо дитина отримала фізичну травму; постійних погроз на її адресу; розбіжностей в описі батьками подій, що спричинили травму в дитини.
Сексуальне насильство проявляється у використанні дорослим або іншою дитиною дитини для задоволення сексуальних потреб чи одержання вигоди. Сексуальне насильство включає статеві стосунки (в т. ч. інцест), взаємну мастурбацію, інші тілесні контакти зі статевими органами, залучення дитини до проституції, порнобізнесу, оголення перед нею статевих органів і сідниць, підглядання за дитиною, коли вона про це не знає. Такі дії наносять їй особливо тяжкі психологічні травми.
Психологічне насильство є постійною або періодичною словесною образою дитини, погрозами з боку батьків, опікунів, учителів, вихователів, принилсенням її людської гідності, звинуваченням у тому, в чому дитина не винна, демонстрацією нелюбові, ворожості до неї, обман, пред'явлення вимог, що не відповідають її віковим можливостям. Усе це гальмує інтелектуальний розвиток дитини (адекватний розвиток пізнавальних процесів), приглупіує адаптаційні здатності, знижує її самоповагу, провокує в ній розвиток соціальної безпорадності. Така дитина часто потрапляє у конфліктні ситуації, нехтуеться ровесниками.
Англійський психолог Аліса Міллер у книзі «Для твого власного блага* (1980) охарактеризувала психологічне насильство, як і^отруйну педагогіку» — виховні впливи, які спричинюють розвиток травмованої особистості. Це відбувається тоді, коли батьки діють як хазяї залежної від них дитини, самочинно визначають, що добре, а що погано, в усіх проблемах завжди звинувачують її. Автократичний батько вважає дитяче самоствердження загрозою своєму авторитетові. Батьки, будучи переконаними, що роблять усе для блага дитини, калічать її. Дитячої слухняності вони домагаються, використовуючи психологічні пастки, обман, нещирість, маніпуляції, залякування, позбавлення любові, ізоляцію, недовіру, приниження, протиставлення, навіть катування і знецінення всього, що робить дитина у сім'ї («У тебе руки не з того місця ростуть — краще нічого не займайЬ; «Однаково нічого доброго з тебе не вийде!»).
«Отруйна педагогіка» формує у дітей такі деструктивні установки, переживання й міфи: любов до батьків, інших людей — це обов'язок; батьки заслуговують на повагу і визнання тому, що вони — батьки; діти не заслуговують поваги тому, що вони — діти; висока самооцінка є шкідливою, ніжність (сильна любов) — теж; задовольняти дитячі бажання — неправильно, суворість є гарною ніколою підготовки до життя; краще вдати вдячність, ніж відкрито виражати невдячність; те, як ти поводишся, — важливіше, ніж те, ким людина є насправді; батьки не переживуть, якщо їх скривдити; батьки завжди мають рацію, вони не можуть помилятися. Такий клімат у сім'ї формує залежну особистість із низькою соціальною толерантністю, з «убитою дупіею*, яка, виростаючи, сама стає «душогубом».
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1116;