Психологія особистості вчителя 2 страница
— репрезентація залежності від інших, звернення до них за допомогою, схильність некритично вірити;
— прагнення до злагоди, поступливість, готовність відповідати взаємністю;
— намагання бути корисним людям, швидко приходити на допомогу, брати відповідальність на себе.
Протилелсні характеристики педагога утруднюють це входження. Зокрема, інтеграції індивіда у групу можуть завадити:
— виявлення недовіри у ставленні до інших, їхніх намірів, небажання зрозуміти людину, скептицизм;
— мстивість, задоволення від створення неприємностей оточуючим, агресивність у стосунках;
— намагання самоствердитися, заперечуючи співробітництво та використовуючи інших людей у власних цілях;
— прагнення до влади, завоювання поваги до себе, відчуття переваги над інпіими, управління ними, здійснення контролю за ситуацією;
— болісне самолюбство, прагнення до визнання, відсутність ідентифікації себе з групою.
За певних обставин збереження автономії педагога надто важливе, адясе буває, що соціальне оточення задає такі вимоги, які індивід не може виконати, не відчувши при цьому особистісних втрат. Тому вчителю залежно від конкретної ситуації слід проявляти терплячість та рішучість, свідомо керуючи емоціями і поведінкою, залишатись об'єктивним і неупередженим у будь-яких обставинах.
Психологія авторитету учителя в учнівському колективі
у педагогічній діяльності учителя одне з провідних місць займає авторитет. Як соціально-психологічне явиш;е він виявляється у ставленні вихованців до вихователя, учнів — до вчителя. Педагогічний авторитет органічно пов'язаний з особистістю вчителя, ставлення школярів до нього завжди емоційно забарвлене.
Авторитет багатьох учителів ґрунтується на глибоких знаннях свого предмета, інтелектуальних, емоційно-моральних, духовних і професійних якостях. Це дає їм змогу виконувати свої педагогічні функції на високому рівні майстерності, встановлювати конструктивні і доброзичливі стосунки з учнями, реалізовувати владу свого авторитету.
Учитель може використовувати також статусно-рольо-ву, педагогічну владу. Тоді їх високий і незаперечний авторитет ґрунтується на високій і неухильній вимогливості, яка унеможливлює будь-які поблажки. Часто це супроводжується стандартним проведенням уроків, уніфікованими навчальними завданнями для всіх учнів, суворим покаранням за слабі знання, порупіення дисципліни. Низькі бали, покарання тримають у напрузі клас, змушують піко-лярів тривожно чекати на кожен черговий урок. Авторитет влади такого вчителя-адміністратора працює на високу успішність і дисципліну. Однак ігнорування індивідуального підходу до дітей, їхніх потреб та інтересів, небажання розуміти своїх учнів шкодить утвердженню його авторитету.
Також знижують авторитет педагогів панібратство, намагання зав'язати приятельські стосунки з учнями, які часто люблять таких вчителів, але не завжди їх поважають.
Педагогічно непродуктивним є авторитет вчителя-«актора», який прагне справити на учнів яскраве враження, захопити собою. Такі вчителі багато фантазують, приділяють надмірну увагу своїй зовнішності, неприховано милуючись собою. Учні, загалом позитивно оцінюючи їх охайність, часто іронічно, а то й з обуренням ставляться до багатьох неприродних елементів їхньої поведінки.
Учитель, який не здобув справлснього авторитету, не може розраховувати на віру, повагу та сприйняття його вказівок, настанов, порад і побажань учнями.
Соціально-психологічні проблеми адаптації молодого вчителя до умов педагогічної діяльності
Період адаптації молодого педагога до професійної діяльності є дуже складним. Педагогічна діяльність відбувається за багатьма напрямами, що посилює напруженість учительської праці, погіршує самопочуття (відчуття внутрішнього дискомфорту, невпевненості, психічна напруженість, підвищена тривожність), часто породжує прихований конфлікт із соціальним оточенням.
На індивідуальному рівні труднощі адаптаційного періоду поглиблюють несформованість умінь і навичок самоорганізації, саморегуляції поведінки і діяльності; нездатність усвідомлювати вимоги до діяльності; особистісна схильність фіксуватися на негативних аспектах повсякденного життя (зосередлсеність на своїх недоліках, які посилюються у нових умовах); розлука із сім'єю, друзями; побутові труднощі, незадовільне матеріальне становище; сумніви у правильності вибору професії, недостатня психологічна підготовленість до педагогічної діяльності, несформованість професійної позиції, проблемні стосунки із старшими колегами, відсутність позапрофесійного спілкування; обмеясені можливості у встановленні неформальних стосунків; відсутність спрямованості на конструктивне подолання труднощів.
Незадовільна адаптація створює навантаження на психіку людини, негативно впливаючи на її розвиток та порушуючи Я-концепцію особистості, деструктурує Гі.
Професійна адаптація відбувається у період незавершеності розвитку молодої людини, за відсутності у неї достатнього досвіду самостійного, відповідального життя. Вона тільки починає освоювати соціальний і професійний простір, піукає стратегію життя і професійної діяльності, власну систему поглядів І ставлень.
Адаптація до педагогічного колективу. Молодому вчителеві, який вступає у нову систему взаємин, відразу важко пізнати та зрозуміти особливості колективу. Він контактує з окремими вчителями, переживає певні враження, намагається розібратися у багатьох ситуаціях. Зрозуміти особливості офіційного керівництва, заданий ним стиль відносин (авторитарний, демократичний, ліберальний) молодий учитель зможе відразу. Значно важче збагнути стиль колективу, якщо на стосунки в ньому впливає неформальний лідер, який нерідко діє всупереч офіційному керівництву. Таким лідером може бути вчитель, який працює у школі багато років, визнаний професійний лідер (заслужений учитель, учитель-методист).
Головне завдання вчителя на початку професійного шляху — сформувати власну, неповторну систему педагогічної діяльності, вжитися у педагогічний колектив, ідентифікувати себе з ним, сприймати процеси, що відбуваються у ньому, як події свого життя.
Адаптація до учнівського колективу.Найважливішим фактором у професійному становленні педагога є стосунки з учнями. Саме у стосунках з ними реалізується фаховий потенціал або зазнають краху сподівання вчителя, якщо вибір професії зроблено неправильно. Оскільки конфлікти з педагогічним колективом ще залипіають надію на їх подолання чи на кращі стосунки в інпіому, то стійкі негативні стосунки з учнями найчастіше липіе підпітовхують до рішення покинути педагогічну роботу.
Перший контакт із дітьми пов'язаний зі значним нервовим навантан^енням, з яким учитель не завжди може впоратись.
Нерідко такий стан поглиблюють соціально-психологічні бар'єри:
1) вікові, що виявляються у відмінностях у потребах, уявленнях, мотивах, зумовлені різними етапами індивідуального розвитку, що виникають як результат розбіжностей у засобах життєвої реалізації дорослих і дітей;
2) соціальні, зумовлені статусами і ролями сторін, які взаємодіють. Більшість учителів намагається контролювати життя і поведінку дітей, навіть у делікатних справах. Звичка педагогів до домінування часто поширюється на сімейні стосунки, спілкування з незнайомими людьми, взаємини з друзями. Саме вчителі належать у спілкуванні до категорії «важких», привносячи у стосунки постійне напруження. Передумовами цього є професійна переконаність у непогрішимості своїх дій, нездатність визнати власні помилки, упереджене сприйняття інших людей, ригідність думок, ставлень, переконань;
3) ситуативні — розбіжності у часі інтересів, потреб, видів занять. Часто вчитель викладає складний теоретичний матеріал, коли учні прагнуть почути цікаву інформацію, наприклад факти з біографії відомих людей;
4) просторово-часові, що виявляються у протиставленні місця вчителя у просторі місцю учнів. Молодому вчителеві іноді складно навіть стояти перед класом, адже учні спостерігають за кожним його рухом;
5) біологічні, що виникають через необхідність учителя заради навчання блокувати природні потреби дитини (у їжі, руховій активності, відпочинку та ін.), внаслідок відмінностей у роботі функціональних систем організму, вищої нервової діяльності вчителів і дітей, а також статевих відмінностей (жінки-педагоги вразливіші, емоційніше реагують на обставини, ніж чоловіки-педагоги);
6) мовні, породжені відмінностями у володінні вербальними засобами спілкування (абстрактні поняття учні засвоюють зі значними відхиленнями від загальноприйнятих значень, діти різних вікових груп суттєво відрізняються за рівнем мовної компетентності);
7) естетичні, що проявляються у різних смаках, критеріях краси. Старше покоління не завжди толерантно ставиться до того, чим захоплюється молодь;
8) моральні і духовні, спричинені наявністю у моральній структурі особистості не лише загальнолюдських, моральних і духовних цінностей, а й цінностей і норм різних спільнот, з якими вона себе ідентифікує;
9) інтелектуальні, які виникають найчастіше через брак досвіду, знань, недостатню сформованість у дитини абстрактно-логічного мислення. Вчитель може логічно будувати свої думки, ввалсати, що з його аргументами неможна не погодитись, а дитина реагує переважно на ефектіґвний компонент спілкування, не розуміючи логічних доказів.
Адаптація до учнівського колективу відбувається успішно тоді, коли вчитель починає бачити не лише абстрактний клас, а й кожного конкретного учня, однак це приходить із досвідом.
Емпіричним критерієм завершення адаптації до учнівського колективу є прагнення вчителя спілкуватися з учнями. Якщо після закінчення уроку він не поспішає до вчительської, якщо вдала ідея, цікавий факт викликають бажання розповісти про них дітям, якщо несподівана відміна уроку засмучує, то адаптація до учнівського колективу BJKe відбулася.
Адаптація до змісту педагогічної діяльності. За позитивної адаптації колена людина шукає і знаходить власну стратегію ДІЯЛЬНОСТІ, прагне не лише досягти певних професійних результатів, а й отримати задоволення від роботи. Добре, якщо педагог через професійну діяльність задовольняє базові особистісні потреби, постійно розвивається.
У педагогічній діяльності переплітаються орієнтації на процес і результат. Своїми діями вчитель прагне досягти педагогічної мети в такий спосіб, щоб процес навчання був приємним для дітей, не травмував їх. Він не лише виконує свої професійні обов'язки, а й проводить у школі більшу частину життя, дбаючи про поєднання власних вимог з інтересами і потребами учнів.
Відповідно до індивідуальних особливостей людини розрізняють такі типи адаптації до змісту педагогічної діяльності:
1) намагання вчителя передусім розвивати особистість дитини, використовуючи емоційний та соціальний чинники, дотримуючись гнучкої програми, не обмежуючись змістом предмета. Йому приманні невимупіена манера викладання, щирість, приязність, дружній тон. Ознаками дез-адаптованості є відчуження від учнів, егоцентричність, стриманість у стосунках;
2) зацікавленість учителя липіе в розумовому розвитку дітей, суворе дотримання змісту предмета, детально розробленої програми, висока вимогливість до учнів, підвищений контроль за рівнем засвоєння навчального матеріалу, дотримання дистанції у спілкуванні, надання переваги професійній взаємодії. Ознаки дезадаптованості — неорганізованість, недбалість;
3) прагнення своєю творчістю, винахідливістю захопити учнів, збудити у них інтерес, намагання розкрити свої здібності. Ознаки дезадаптованості — нецікавість, традиційна манера роботи.
Адаптація молодого вчителя до умов педагогічної діяльності буде позитивною, якщо він досягне наскрізного, багатовимірного бачення своєї професійної діяльності, пов'язуватиме з нею власні життєві смисли, створить індивідуальну стратегію стосунків з учнями та іншими соціальними групами.
Ефективна професійна діяльність вчителя неможлива без його авторитету в учнівському та педагогічному колективах, адаптації до них. Молодому педагогу необхідно уміти долати різноманітні соціально-психологічні бар'єри. Конструктивний тип адаптації характеризується намаганням педагога удосконалювати свою діяльність і себе як особистість.
6.6. Індивідуальність і професійна деформація педагога
Основою індивідуальності педагога є його природні та соціальні (набуті лситтєвим і професійним досвідом) якості. У ній особистісні риси (самобутність, неповторність, яскравість, своєрідність вираження почуттів і характеру) поєднуються з індивідуальністю професіонала. Індивідуальність педагога співвідноситься з основними видами стратегій взаємин із вихованцями.
Умовою збереження особистісної цілісності індивідуальності педагога виступають попередження, уникнення професійних деформацій. Здебільшого вони спричинені конфліктним поєднанням особистісних характеристик із відповідними особливостями здійснення педагогічної діяльності. Типовими деформаціями педагога є:
а) учитель-комунікатор. Він характеризується зайвою активністю у спілкуванні, балакучістю, схильністю невиправдано скорочувати дистанції з партнером, намаганням усіх повчати;
б) учитель-організатор. Цей педагог надто активний, втручається в особисте життя інших людей, старається вчити всіх (жити правильно), іноді — підкорити їх, незалежно від змісту спільної діяльності та умов спілкування. Вчителі-організатори реалізують свої потреби у громадських організаціях, де їхня активність цілком виправдана;
в) учитель-просвітитель. Такий учитель схильний до мудрування, моралізування, бачить навколо себе лише погане, вихваляє старі часи, дорікає молодим за аморальність, завдяки самоаналізу занурюється в себе, споглядаючи навколишній світ, розмірковує про його недосконалість;
г) учитель-предметник. його рисами є прагнення недоречно привнести елемент «науковості* у будь-які, навіть побутові, ситуації, неадекватне використання псевдонаукових способів пояснення поведінки, оцінювання інших людей на основі їхніх знань предмета, який він викладає.
Відчутні пізнавальні, емоційні, поведінкові зміни у педагога відбуваються під впливом сильного стресу. Наприклад, у пізнавальній сфері знижується сконцентрованість, звужується обсяг уваги; слабшає цілеспрямованість; підвипдується здатність до відволікання, погірпіується короткочасна і довготривала пам'ять; частіпіають помилкові дії, рішення; погіршується якість планування; втрачається логічність мислення. В емоційній сфері посилюються психологічне напруження, тривожність, чутливість, схильність до самозахисту і ворожості; слабшають моральний самоконтроль, душевні сили; виникає відчуття неспроможності вплинути на події, деформується ставлення до себе; різко зниясується самооцінка. Невротизована людина проявляє невмотивовану агресію, деструктивну поведінку, стає менше здатною до спонтанної, невимупіеної продуктивної активності, вияву ініціативи. В її поведінці інтенсифікуються різноманітні непродуктивні психологічні захисти.
За таких обставин дисгармонізується стиль діяльності, змінюються межі відповідальності, неякісно розв'язуються професійні проблеми, здійснюються нехарактерні дії, виникають неадекватні манери поведінки (непередбачува-ність), ігнорується потенційно корисна інформація, заперечуються нові ініціативи («Я досить зайнятий, щоб хвилюватися з цього приводу*), нехтуються прагнення та життєві цілі, власні захоплення, втрачає свою привабливість предмет викладання.
Особливо суттєві зміни відбуваються у спілкуванні педагога: знижується активність спілкування, з'являються відчуженість, самозаглибленість або, навпаки, невмотивовано активізується спілкування. Типовими проявами комунікативних деформацій є конфронтаційний (спрямований на дезорганізацію системи комунікації); агресивно-конфліктний (порушує логіку спілкування через інтенсивне використання провокаційних запитань і неадекватних вимог) стилі спілкування; експансивність, яка проявляється у претензіях на особливе ставлення до себе у педагогічному спілкуванні.
Внутріособистісні конфлікти педагога і їх прояв у професійній діяльності
Нерідко у професійній діяльності вчителя різною мірою проявляються внутріособистісні конфлікти, що призводить до деформації Я-концепції, руйнування Я-об-разу, зміни самооцінки особистості. За неможливості конструктивного вирішення проблем особистість вдається до психологічного захисту.
Внутріособистісні конфлікти ~ амбівалентне (суперечливе) ставлення до одного й того самого явища, боротьба різноспрямова-'''■ них мотив/в, переживання труднощів при виборі однієї з рівно-'. значних тенденцій тощо.
Для зниження напруженості переживань особистість використовує психологічні захисти: витіснення, формування реакції, заміщення, заперечення, роздвоєння, примітивна ідеалізація, проективна ідентифікація, відступ тощо.
Витіснення полягає в активному усуненні зі свідомості болісних спогадів, почуттів, імпульсів. Схильність до нього блокує розв'язання проблем, особливо в емоційно напружених ситуаціях, заперечує власну некоректну поведінку, образливі висловлювання. Сперечатися з такою людиною марно, бо це лише поглибить непорозуміння.
Формування реакції проявляється у прагненні приховати недолік або провину через протилежні (контрастні) прояви.
Людина із сильним відчуттям своєї неповноцінності поводиться агресивно, сором'язливо-визивно. Контрастні захисні реакції неприродні, нав'язливі і жорстко детерміновані.
Заміщення відбувається через зміну об'єкта, який викликав ці почуття, перенесення їх з об'єкта або події, що спричинили неприємність, на інші (нейтральні, безпечні), сподіваючись на позбавлення травматичного впливу.
Симптомами роздвоєння є розділення позитивного і негативного в Я-концепції, що проявляється у коливаннях рівня самооцінки (висока — низька), чергуванні періодів з низьким і високим рівнем самоповаги.
Примітивна ідеалізація проявляється у перебільшенні сили і престилсу іншої людини, вірі в її всемогутність.
ІІроект,ивна ідентифікація — проекція своїх почуттів на іншу людину, над якою потім встановлюється контроль. Найчастіше вона реалізується у формі приписування іншим людям виявлених у себе негативних якостей.
Людина, яка відчуває, що не зможе впоратися з певним завданням, обирає відступ як спосіб захисту: припиняє активні дії, знаходячи цьому свої виправдання (намагається применшити значущість ситуації, оголосити проблему такою, що принципово не може бути розв'язана).
Ізоляція переживання є свідченням того, що людина змусила себе не думати про неприємні події; ізоляція обмеження супроводжується припиненням міжособистісних контактів.
Сублімація — спосіб зняття напруги шляхом виконання діяльності, в якій ця напруга вивільняється; перенесення енергії на іншу справу або об'єкт.
Раціоналізація полягає у виправданні дій або відмові від них. Це дає змогу перекласти провину на обставини, Щоб заспокоїти сумління, зняти необхідність негативно оцінити власні дії.
Поширеним засобом психологічного захисту є фантазії — створення нових образів завдяки вільному комбінуванню елементів реальності.
Механізми психологічного захисту спрацьовують, коли під загрозою опиняються Я-концепція, Я-образ, самооцінка особистості.
Коригування пізнавальної і емоційно-комунікативних деформацій учителя відбувається завдяки поліпшенню самоусвідомлення (збільшення інформації про власну особистість, професійно-педагогічні проблеми); переоцінці власної особистості і свого професійного статусу; оволодінню навичками комунікативної взаємодії у системі «педагог — вихованець».
Найскладніше психологічне завдання педагога полягає в оптимізації власного внутрішнього світу, подоланні слабкості власної Я-концепції, розумінні схильності до побудови неоптимального психічного захисту. Розвинена особистість цілковито реалізує свої індивідуальні можливості, вступає у відкриті, не ускладнені недоцільним захистом стосунки, самоактуалізує себе. Учитель повинен уміти поважати себе, вірити в унікальність власної особистості, не зосереджуватися на своїх негативних якостях, рівноправно взаємодіяти з оточенням.
Педагогічна діяльність займає особливе місце у системі виховання. Вона реалізує багато функцій, характеризується спеціальною психологічною структурою (предмет, цілі, мотиви, дії, результати). Педагог як суб'єкт педагогічної діяльності наділений педагогічними вміннями, педагогічними здібностями, педагогічною майстерністю та стилями діяльності. Його особистісними якостями є професійна спрямованість особистості, професійна самосвідомість, стресостійкість, професійна придатність. Важливе завдання вчителя полягає у взаємодії із соціальним оточенням, адаптації до учнівського і педагогічного колективів, педагогічної діяльності, розвитку своєї індивідуальності та попередженні професійної деформації як наслідку деструктивного вирішення внутріособистісних конфліктів, використання непродуктивних психологічних захистів.
7.Педагогічна психологія аномальних і екстремальних випадків
7.1. Педагогічна психологія аномальних випадків
Серед учнів, які навчаються в освітніх закладах, перебувають такі діти, що мають різні аномалії розвитку, зумовлені генетичними, психологічними та соціально-психологічними чинниками.
Для таких дітей здебільшого характерні негативні прояви у поведінці.
Зрозуміти дитячу та підліткову агресію, прояви депре-сивності, конфліктність з батьками, вчителями та іншими людьми та з'ясувати справжні причини такої поведінки, на противагу критичному ставленню до неї, — одне з найскладніших завдань педагога.
Патологія батьків і її вплив на розвиток дітей
Патопсихологічні дослідження свідчать, що у батьків із різними проявами психопатології (шизофренія, депресія, асоціальний особистісний розлад, алкоголізм) діти менш за-хиш,ені від подібних проблем. Деякі психопатології зумовлені генетично, однак лише генетичними ефектами немоясли-во пояснити всі згубні впливи на дітей. Наприклад, у дітей, чиї батьки страждають важкою депресією, можливий розвиток такого самого розладу. Однією із причин цього є те, ш,о депресія батьків зумовлює невміле виховання, неуважність до потреб дитини, неефективність контролю за їхнім навчанням та дисципліною. Немовлята депресивних матерів напруженіші, ніж немовлята матерів, які не мають цієї проблеми; ці діти страждають психологічними і фізичними розладами, піддатливіші ризику деструктивного розвитку стосунків прихильності. Діти алкоголіків частіше прогулюють піколу, зловживають токсичними речовинами, їм притаманні тривожна депресія, низький рівень самоповаги. Правда, у багатьох алкоголіків діти не мають ніяких проблем.
у психічно хворих батьків діти теж мають психопатології, особливо вони проявляються у порушеннях поведінки (делінквентність, розлади уваги).
Багато дітей із проблемних сімей виростають благополучними завдяки різноманітним захисним чинникам: ясивучи в сім'ї, де один з батьків страждає серйозним розладом, вона підтримує теплі стосунки з іншим родичем, ш;о захиш,ає її від психічних травм. Суттєвими захисними чинниками, що розвивають гнучкість поведінки, є високі інтелектуальні здібності, соціальна і шкільна компетентність, привабливість для дорослих. Школа та соціальні служби теж мають широкі можливості у нейтралізуванні згубного впливу на дитину сімейних обставин через патронаяс таких сімей, соціальний супровід дитини, різні виховні заходи, бесіди тощо.
Затримка інтелектуального розвитку
Діагностика затримки розумового розвитку дитини здійснюється через спостереження та вивчення її поведінки і рівня інтелекту. Розрізняють незначну, помірну, велику і глибоку затримку інтелектуального розвитку дитини.
Діти з незначною затримкою розумового розвитку становлять більшість тих, кого називають розумово відсталими. Педагогіка вваясає їх «тими, що навчаються». їхній інтелектуальний рівень після досягнення дорослого віку порівнюється з рівнем 8— 11-річних дітей. За раннього діагностування її, допомоги батьків та реалізації спеціальних освітніх програм більшість таких дітей здатні до соціальної адаптації, оволодіння простими навчальними і професійними навичками, монсуть стати самостійними громадянами.
Діти з помірною зат.римкою розумового розвитку^ як правило, належать до освітньої категорії «тих, що навчаються», тобто здатні оволодіти певними повсякденними навичками, наприклад приготуванням їжі, можуть працювати двірниками, півейцарами тощо. У дорослому віці вони перебувають на інтелектуальному рівні дітей віком 4—7-ми років. Деяких з них можна навчити читати, непогано писати, чітко володіти розмовною мовою. Швидкість їх навчання дуже низька, а рівень абстрагування та оволодіння поняттями надзвичайно обмежений. Фізично вони виглядають незграбними, страждають деформацією кістково-м'язової системи, мають погану координацію рухів.
Діти із помірною затримкою розумового розвитку можуть проявляти агресію, та більпіість із них дружелюбні. Вчасне діагностування таких проблем, допомога батьків, адекватні здібності до навчання є передумовами досягнення більпіістю таких дітей часткової самостійності у повсякденному житті, дотримання належної поведінки. У сприятливому середовищі вони можуть оволодіти деякими навичками заробітку коштів.
Дітей із важкою затримкою розумового розвитку зараховують до розумово відсталих утриманців. У них серйозне відставання рухового і мовного розвитку, часто трапляються сенсорні та моторні дефекти. Вони можуть оволодіти обмеженими навичками особистої гігієни і догляду за собою, але завжди потребують турботи інших людей. Багато з них можуть дечому навчитися і під наглядом виконувати прості професійні дії.
Діти з глибокою затримкою розумового розвит,ку належать до розумово відсталих, які живуть на рівні інстинктів, більшість із них мають серйозні вади в адаптивності поведінці, здатні до виконання лише найпростіших завдань. їхня мова у кращому разі рудиментарна. Поширені серед них фізична потворність, патологія центральної нервової системи, затримка росту. У дітей із глибокою затримкою розумового розвитку нерідко спостерігаються судорожні припадки, глухота та інші фізичні аномалії. Вони весь час потребують опіки. Слабке здоров'я, низька резистентність до захворювань є причинами короткої тривалості їхнього лсиття.
Затримку інтелектуального розвитку спричинюють дефекти головного мозку, генетичні фактори, інфекції і токсичні речовини, недонопіеність і травми (фізичні поранення), йонізуюче випромінювання, погане харчування та інші біологічні чинники.
Синдром органічної затримки розумового розвитку (синдром Дауна, олігофренія) — клінічний стан, пов'язаний з помірною та важкою затримкою розумового розвитку.
Характеризують дітей-олігофренів такі фізичні вади: мигдалеподібна форма очей, аномально товста шкіра на повіках, плескаті та широкі обличчя і ніс, потилиця, дуже великий із глибокими складками язик, плямиста райдужна оболонка ока, короткі і товсті кисті рук і пальці на руках, часто викривлений мізинець.
Діти із синдромом Дауна переважно здатні оволодіти навичками догляду за собою, дотримуватися соціально прийнятної поведінки та виконувати рутинну ручну працю. Вони можуть бути помічниками в сім'ї або у спеціальному закладі. Серед них трапляються як думсе слухняні, так і важкі діти.
У дітей із синдромом Дауна може проявлятися більш адаптована поведінка, ніж у пацієнтів з іншими типами порушення навчання. Для них характерні збереження сприйняття просторових відношень і візуально-моторна координація. Найсильніше у олігофренів спотворені мовні навички, бо за синдрому Дауна особливо сильно деформовані функції лівої півкулі. Вперше цей синдром описав англійський лікар Ленгдон Даун у 1886 році.
Отже, раннє діагностування затримки інтелектуального розвитку дитини, допомога батьків та реалізація спеціальних освітніх програм сприятимуть полегшенню адаптації її до соціального оточення, оволодінню елементарними навчальними та професійними навичками тощо.
Розлади у дитячому і підлітковому віці
Педагог для здійснення ефективної навчально-виховної взаємодії з дітьми повинен знати не лише їхні вікові, фізіологічні та індивідуальні особливості, а й розлади (відхилення) та їх конкретні прояви. Вчасне виявлення розладів з подальшою переадресацією фахівцям запобіясить багатьом проблемам у розвитку цих дітей.
Серед дитячих і підліткових розладів розрізняють: дефіцит уваги із гіперактивністю, розлади поведінки і непокору, тривожність, депресивність, тики, аутизм, лунатизм, розлади у навчанні, розлади харчування, патологічний азарт, уживання алкоголю тош,о.
Дефіцит уваги із гіперактивністю (ДУЗГ). Цей розлад, який часто називають гіперактивністю, пов'язаний із труднош,ами формування цілеспрямованої, довільної поведінки у дітей, імпульсивністю, підвищеною руховою активністю, труднош,ами концентрації уваги та ін. Проявляється він до 8 років приблизно у З—5 % дітей пікіль-ного віку, хлопчики страїкдають ним у 6—9 разів частіше, ніж дівчатка, особливо хлопчики передпідліткового віку. Пізніше ДУЗГ трапляється значно рідше, проявляється короткочасними епізодами. Окремі залишкові явиш,а, наприклад труднощі з увагою, можуть зберігатися у дорослому віці.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1882;