Оцінка умов праці.

Морське судно є місцем роботи з підвищеною небезпекою. Збереження здоров'я моряків здобуває особливо важливе значення, оскільки зниження працездатності в будь-якого члена екіпажа (притуплення слуху, зниження гостроти зору і т.д.) може привести до аварійних ситуацій з важкими для екіпажа і пасажирів судна наслідками. Сполучення на судні місця роботи і місця відпочинку обумовлює тривалий вплив на людину специфічного середовища з її різноманіттям корисних і шкідливих факторів.

Шкідливі фактори на судні:

- різка зміна кліматичних умов, годинних поясів під час далеких плавань, а також несприятливий мікроклімат на судні;

- хитавиця судна на хвилі;

- шкідливі хімічні домішки в повітрі суднових приміщень;

- шум і вібрація;

- статична електрика;

- електромагнітні випромінювання від працюючого радіоустаткування та інше.

Встановлено, що несприятливі метеорологічні умови порушують теплообмінні процеси в організмі людини, що пригнічують центральну нервову систему, а це, у свою чергу, знижує працездатність, зменшує продуктивність праці. При цьому частіше, ніж у звичайних умовах на суші, виникають помилки в роботі.

Таким чином, фізичні властивості повітряного середовища (підвищені вологість, температура, рухливість повітря) є сильнодіючими факторами, що роблять вплив на людину.

Не можна не враховувати також і впливу на моряка мікроклімату судна. Наприклад, несприятлива дія на організм людини може робити істотне розходження температури і вологості повітря в службових і житлових приміщеннях, що залежить, у свою чергу, від наявності і роботи системи опалення і кондиціювання.

Крім того, сучасні судна настільки швидкохідні, що протягом короткого часу переходять з одних кліматичних умов в інші. При цьому людський організм не встигає пристосуватися (адаптуватися) до нового клімату, а це викликає простудні захворювання. Небезпека застуди виникає також при зміні жаркого зовнішнього повітря прохолодним повітрям житлових приміщень при умовах використання кондиціонера.

Постійна зміна годинних поясів при тривалому плаванні дуже несприятливо впливає на людський організм. Наприклад, перехід із Владивостока в Сан-Франциско триває 10-12 діб, а часове зрушення за цей час досягає 5 годин. Організм не здатний до настільки швидкої перебудови сталої добової ритміки, унаслідок чого порушуються сон і апетит, з'являються дратівливість, млявість, пасивність і таке інше.

Тривалий вплив хитавиці викликає так називану морську хворобу (заколисування). Причиною цього є зміна швидкості коливальних рухів, що дратує вестибулярний апарат людини. При морській хворобі можуть з'являтися запаморочення, нудота, загальна слабість і т.д. Морська хвороба протікає слабкіше, якщо приймати їжу і питво холодними і невеликими порціями, а приміщення гарне провітрювати.

При тривалому впливі хитавиці спостерігається, як правило, поступове звикання до неї. Відзначено, що регулярні заняття фізкультурою, різними видами спорту в значній мірі знижують захворюваність морською хворобою.

До шкідливих факторів на судні потрібно віднести також використання синтетичних матеріалів для обробки житлових і службових приміщень. Більшість синтетичних матеріалів по своїх фізико-механічних, експлуатаційних, санітарно-гігієнічних властивостях має перевагу в порівнянні з традиційним матеріалом обробки судів (деревом).

Варто враховувати ту обставину, що при проведенні фарбувальних робіт на судні повітря насичується летучими продуктами розчинників, а це може привести до важких отруєнь. Тому при виробництві таких робіт від особового складу потрібно строге дотримання всіх мір безпеки, передбачених інструкціями з застосування тих чи інших фарб і лаків. Особливо треба бути уважним при виконанні фарбувальних робіт у замкнутих і напівзамкнутих просторах (танках, цистернах, піках, міждонних відсіках і т.п.).








Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 647;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.