Відповідальність працівників за порушення законодавства та нормативних актів про охорону праці.
На всіх підприємствах України повинні діяти стандарти безпеки праці, що встановлюють систему показників, за якими оцінюється стан охорони праці структурних підрозділів і підприємства в цілому, визначаються переможці і здійснюється матеріальне заохочення. Види заохочення та суми премій визначають профспілки, трудові колективи та керівництво підприємства, про що записується в колективному або трудовому договорі (угоді).
Порушення нормативних актів про охорону праці, створення перешкод для діяльності посадових осіб, органів державного нагляду та громадського контролю передбачає покарання у вигляді штрафів (матеріальної), дисциплінарної, адміністративної й кримінальної відповідальності залежно від виду та наслідків порушення. За порушення правил безпеки юридичні чи фізичні особи, що використовують найману працю, сплачують штраф у розмірі до 5% від місячного фонду заробітної плати.
Якщо виявлено факт приховування нещасного випадку, підприємство сплачує визначений штраф у десятикратному розмірі.
Згідно з "Кодексом України про адміністративні правопорушення", ст. 41 — "Порушення вимог законодавства про працю та охорону праці" — порушення вимог законодавства про працю спричиняє накладання штрафу на службових осіб до 10 мінімальних заробітних плат, на працівників - до 5 мінімальних розмірів заробітної плати, а на власників підприємств або установ незалежно від форми власності — до 10 мінімальних розмірів заробітної плати.
Законом України «Про охорону праці» передбачене економічне стимулювання охорони праці. До працівників підприємства можуть застосовуватися будь-які заохочення за активну участь у здійсненні заходів щодо підвищення безпеки та покращення умов праці. Види заохочень визначаються колективним договором.
Питання для самоконтролю:
1. Перелічіть органи державного нагляду за охороною праці, їх основні повноваження і права.
2. Які організації та установи здійснюють державний нагляд, відомчий, громадський та регіональний контроль за охороною праці?
3. Суть триступеневого адміністративно-громадського контролю за охороною праці на виробництві.
4. Охарактеризуйте систему управління охороною праці.
5. Охарактеризуйте службу охорони праці на підприємстві, її основні завдання.
6. Розкажіть про структуру і чисельність служб охорони праці.
7. Що ви знаєте про знаки безпеки та їх кольори?
8. Що ви знаєте про стимулювання ОП?
Література:
1. М.П. Гандзюк, Є. П. Желібо, М. О. Халімовський. Основи охорони праці – Київ: Каравела, 2004.—405с. (с. 43 – 48)
2. В.Ц. Жидецький, В. С. Джигирей, О.В. Мельников. Основи охорони праці — Львів: Афіша, 2000.– 345с. (с. 40– 52,94)
3. Я.І Бедрій, Ю.Л. Дешинський, Р.М. Івах, Л.А. Катренко, А.А. Краснощоких. Основи охорони праці — Львів: Магнолія 2006, 2008.– 337с. (с. 195-197)
Викладач Винничук Г.Д.
Лекція №3
Модуль 1. Законодавча та нормативна база України про охорону праці
Тема: Навчання з питань охорони праці
План
1. Методи роботи з охорони праці.
2. Навчання і перевірка знань з питань ОП працівників.
3. Навчання і перевірка знань з питань ОП посадових осіб.
4. Спеціальне навчання і перевірка знань з питань ОП працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки.
5. Види інструктажів з питань охорони праці.
1. Методи роботи з охорони праці відображені на схемі (додаток до Лекції 5)
2. Навчання та інструктажі працівників з питань ОП є складовою частиною СУОП. Вони проводяться з усіма працюючими.
До кола обов’язків роботодавця входить організація навчання, перевірки знань і проведення інструктажу з питань ОП для всіх працівників під час прийняття на роботу і в процесі роботи. Порядок і види навчання, інструктажів, порядок перевірки знань з ОП всіх працівників встановлені «Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці», затвердженим наказомДержнаглядохоронпраці України від 4 квітня 1994 р. №30.
Навчання та перевірка знань з питань ОП працівників під час підготовки, перепідготовки, здобуття нової професії, підвищення кваліфікації на виробництві організовуються працівниками служби кадрів або іншими спеціалістами, яким наказом доручена ця робота. У відповідних навчальних програмах повинне передбачатися теоретичне (обсягом не менше 20 годин) та практичне навчання.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1199;