Культурні норми як стереотипи в житті людини і використання їх в психології.
Стереотипи– тверда, часто спрощена, стандартна думка про соціальні групи чи про окремих індивідів як представниках цих груп.
Дуже схоже трактування поняттю "стереотип" дає Байбурін А.К.: це судження, у загострено спрощеній та узагальненій формі, з емоційним фарбуванням, що приписує визначеному класу обличчя деякі властивості, чи, навпаки, що відмовляє їм у цих властивостях. Стереотипи розглядаються як особливі форми обробки інформації, що полегшують орієнтацію людини у світі. Ознаки, що містяться в стереотипах, використовуються для оцінки співвіднесеності предметів до того чи іншого класу і приписування їм визначених характеристик.
Стереотипи мають узагальнюючу функцію, що складається в упорядкуванні інформації:
1. Когнітивну функцію - генералізація (іноді надмірна) при упорядкуванні інформації - коли відзначають що-небудь, що "кидається в очі". Наприклад, при засвоєнні чужої культури на заняттях іноземною мовою приходиться одні стереотипи (регулюючі інтерпретацію мови) заміняти іншими;
2. Афективну функцію - визначена міра етноцентризму в міжетнічному спілкуванні, виявлена як постійне виділення "свого" у противагу "чужому";
3. Соціальну функцію - розмежування на "внутрігрупове" "позагрупове" приводить до соціальної категоризації, до утворення соціальних структур, на які активно орієнтуються в повсякденному житті. Важливу роль грає орієнтація по національній ознаці, найбільшою мірою виражаючись (для стороннього спостерігача, принаймні) як забобони і з найбільшою гостротою реалізуємі при міжетнічному спілкуванні.
Норми культури – один із стереотипів у людській діяльності – це правила поведінки або дії, які стали внутрішніми регуляторами людських дій. Норми культури мінливі, вони змінюються разом із суспільство. Вони поділяються на:
· Загальнолюдські;
· національні;
· класові;
· групові;
· між індивідуумами.
Норми культури диференціюються за соціальними структурами, в різних соціальних групах вони можуть відрізнятись за своїм змістом. Норми підтримують дистанцію між класами, професійними групами, станами і забезпечують розподіл знань і типів діяльності та відповідного соціального статусу і привілеїв.
Норми культури відрізняються одна від одної за ступенем обов’язковості (спонукальні норми, заборонені).
Культурні норми – норми, що підтримують стійкі принципи комунікацій, взаємодії між індивідуумами і групами. Різке відхилення від прийнятих норм – ненормальна поведінка, якщо вона не отримала статус оригінальності або талановитості.
Дата добавления: 2015-04-07; просмотров: 974;